Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

wykres BRENT

Początek bieżącego tygodnia przyniósł optymistyczne informacje, które przełożyły się pozytywnie na wyceny wielu aktywów. Wyjątkiem nie były niektóre surowce, głównie ropa naftowa, która w ostatnim czasie zaskakuje inwestorów powrotem do systematycznych wzrostów cen.

Optymistyczny początek tygodnia na rynku ropy - 1Optymistyczny początek tygodnia na rynku ropy - 1

Notowania cen ropy Brent, YTD, źródło: Teletrader.com

Optymistyczny początek tygodnia na rynku ropy - 2Optymistyczny początek tygodnia na rynku ropy - 2

Notowania cen ropy WTI, YTD, źródło: Teletrader.com

Reklama

Najważniejszym tematem, przewijającym się obecnie przez światowe media, jest informacja o kolejnej skutecznej szczepionce na koronawirusa. Obiecujące wyniki swoich badań przedstawiła firma AstraZeneca, która jednocześnie przekazała, że pierwsza partia szczepionek mogłaby trafić do odbiorców końcowych jeszcze na początku grudnia. Tym samym, brytyjska spółka dołączyła do grona firm, które opracowały szczepionkę o wysokiej efektywności – wcześniej podobne komunikaty przedstawiały Pfizer i Moderna.

Na rynku ropy naftowej potwierdzenie możliwości pojawienia się szczepionki jeszcze w bieżącym roku oznacza jedno: szansę na mniejsze restrykcje związane z Covid-19, a tym samym możliwość stopniowego odradzania się popytu na ropę. To właśnie spadek popytu na paliwa, wynikający z dotkliwego uderzenia drugiej fali pandemii m.in. w kraje Europy oraz w Stany Zjednoczone, okazał się największym problemem w ostatnich miesiącach. O ile jesienny powrót dużej liczby zakażeń był uwzględniany w prognozach, to mało kto spodziewał się powtórki z lockdownów.

Szczepionka nie będzie miała już wpływu na obecną dużą falę zachorowań, jednak może przyczynić się do wcześniejszego zdjęcia restrykcji, co na pewno pomogłoby w odrodzeniu się popytu na paliwa.

Ale inwestorzy na rynku ropy naftowej liczą nie tylko na ten czynnik. Już za tydzień będzie miało miejsce spotkanie OPEC+, które także może przynieść komunikaty sprzyjające wyższym cenom ropy.

OPEC+ zapowiedział możliwość przedłużenia obecnych cięć produkcji ropy naftowej albo nawet obniżenia limitów wydobycia, zamiast dotychczasowego planu zakładającego powrót do wyższej produkcji od stycznia. Ograniczenie popytu na pewno pozytywnie wpłynęłoby na ceny ropy naftowej, aczkolwiek warto pamiętać, że ten czynnik już został uwzględniony przez inwestorów na rynku ropy, co odzwierciedlał wzrost notowań tego surowca w ostatnich dniach.

 

Czytaj więcej