Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

wydarzenia makroekonomiczne na tydzień

Piątkową inflacją rozpoczęliśmy wzmożony okres publikacji danych z krajowej gospodarki - nasz komentarz w dalszej części tekstu. Kulminacja odczytów nastąpi w drugiej połowie tygodnia, a szczegółowy rozkład jazdy prezentujemy poniżej. Za granicą tydzień wygląda na relatywnie spokojny, a sporym zainteresowaniem powinno cieszyć się posiedzenie krajów UE w Luksemburgu, gdzie na stole obrad mają znaleźć się pomysły ograniczające ceny gazu.

 

Poniedziałek, 17.10.2022

Tak jak na pierwszy dzień tygodnia przystało, ilość publikowanych danych nie przyprawia o zawrót głowy. W kraju NBP opublikuje wrześniową inflację bazową, która naszym zdaniem przyspieszyła do 10,7% r/r z 9,9% r/r.

Po południu poznamy również regionalny odczyt nastrojów w przemyśle z Nowego Jorku za październik.

Reklama

 

Wtorek, 18.10.2022

Bardzo wczesnym rankiem poznamy PKB za trzeci kwartał z chińskiej gospodarki, która po słabym drugim kwartale (-2,6% k/k) prawdopodobnie odnotowała wzrost o ok. 3,5% k/k. O tej samej porze powinniśmy poznać także wrześniowe dane ze sfery realnej: produkcja przemysłowa, sprzedaż detaliczna oraz nakłady inwestycje na środki trwałe.

Przed południem z Niemiec poznamy indeks ZEW mierzący nastroje inwestorów - dane za październik.

W godzinach popołudniowych czeka na nas amerykańska produkcja przemysłowa za miniony miesiąc. Konsensus wskazuje na spadek o 0,2% m/m.

 

Środa, 19.10.2022

Reklama

Dzień zaczniemy od brytyjskiej inflacji za wrzesień, która według rynkowych oczekiwań wzrosła do 10,2% z 9,9% w ujęciu rocznym. Jednocześnie ceny bazowe mają uplasować się na niezmienionym poziomie 6,3% r/r. O tej samej porze poznamy także inflację producencką.

Przed południem opublikowany zostanie finalny CPI dla całej strefy euro. GUS z kolei powinien przedstawić raport dot. koniunktury konsumenckiej w polskiej gospodarce.

Z USA poznamy dane z rynku nieruchomości za wrzesień. Liczba pozwoleń na budowę domów powinna, wg konsensusu, odnotować lekki przyrost. Natomiast liczba rozpoczętych budów domów powinna nieco spaść. Ogólnie rzecz ujmując rynek nieruchomości jest na celowniku uczestników rynku (po odnotowaniu pierwszego od bardzo dawna spadku cen), więc każdy gorszy odczyt może być postrzegany w kategorii coraz wyraźniejszego spowalniania tamtejszej gospodarki.

Wieczorem swoje wystąpienie będzie miał członek Fed Kashkari, a w nocy Evans. Z kolei amerykański bank centralny opublikuje Beżową Księgę.

 

Czwartek, 20.10.2022

Reklama

Poranek przywita nas inflacją PPI z Niemiec, która w ostatnim czasie wystrzeliła ze względu na ceny energii. Potem uwaga zostanie już zwrócona na dane krajowe. GUS opublikuje cały zestaw: PPI, produkcja przemysłowa, rynek pracy. Czego oczekujemy?

Produkcja przemysłowa: Widzimy wzrost o 9,4% r/r - równolegle do trendu z lat ubiegłych (ale wciąż znacząco powyżej). Przypominamy, że prognozujemy produkcję sprzedaną a nie wyprodukowaną. W tym może być też widoczna sprzedaż "z zapasów".

PPI: Utrzymujemy, że na rocznej dynamice inflacji producenckiej jesteśmy blisko szczytu. Nasza prognoza (25,7% r/r) jest tylko nieznacznie wyższa od konsensusu, co może wynikać z przyjętego założenia dot. rewizji danych z poprzedniego miesiąca.

Zatrudnienie: Do tej pory odporność rynku pracy była zdumiewająca i jak na razie niewiele wskazuje na to, aby w najbliższym czasie miało się coś zmienić. Zwolnienia powinny pojawić się relatywnie najpóźniej jako skutek spowolnienia rynku pracy. Prognozujemy, zgodnie z konsensusem, wzrost o 2,4% r/r.

Płace: Jesteśmy wysoko nad konsensusem (14,9% r/r vs. 13,1% r/r). Obstawiamy spory wpływ kolejnych dodatków inflacyjnych w górnictwie, które mają być wypłacone do końca września (+ 1,5pp do "trendu").

Reklama

Poza danymi krajowymi decyzję ws. stóp procentowych podejmie turecki bank centralny. Z kolei z USA poznamy tygodniowe dane o nowych rejestracjach bezrobotnych czy regionalny indeks koniunktury w przemyśle z Filadelfii. Ponadto, opublikowane zostaną dane o sprzedaży domów na rynku wtórnym za ubiegły miesiąc, gdzie oczekiwane jest lekkie spowolnienie. Dzień zakończymy wystąpieniem członka Fed Harkera.

 

Piątek, 21.10.2022

O poranku poznamy brytyjską sprzedaż detaliczną za wrzesień. Następnie tożsamą statystykę z krajowej gospodarki. Czego oczekujemy? Dzieje się tu niewiele. Wciąż stabilnie widzimy sprzedaż samochodów, pozostałe kategorie pod mocnym negatywnym wpływem inflacji, nieco pomagała 14. emerytura (wypłacana sierpień/wrzesień). Krótko mówiąc, widzimy wzrost o 3,8% r/r w cenach stałych.

GUS opublikuje także dane o produkcji budowlanej, gdzie z kolei spodziewamy się wzrostu o 7,5% r/r (powyżej konsensusu). Chwilowa przerwa w zygzakowatym ruchu w dół (trend jest nieubłagany, budowlanka do niego wróci). Widzimy szansę na dobry wynik robót inżynieryjnych (przekop Mierzei?).

Czytaj więcej

Artykuły związane z wydarzenia makroekonomiczne na tydzień