Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

wyborcza biz dane makro

Gospodarka globalna - Poprawiające się perspektywy gospodarcze i rosnąca presja inflacyjna skłoniła Fed do mniej łagodnego nastawienia.W 2Q br. Europejski Bank Centralny nie dokonywał zmian w parametrach polityki monetarnej przyspieszając tylko w umiarkowanej skali zakupy aktywów w ramach Pandemicznego Programu Awaryjnego Skupu (PEPP). W ciągu ostatnich 3 miesięcy nie uległy zmianie ponadto oczekiwania dotyczące polityki pieniężnej na najbliższe lata, a także ultra-łagodne nastawienie Rady Prezesów EBC, pomimo rewizji w górę prognoz PKB.

Obecnie EBC spodziewa się jego wzrostu w latach 2021-2023 odpowiednio o 4,6%, 4,7% oraz 2,1%

Inflacja natomiast po wzroście w 2021 r. o 1,9% r/r (zgodnej z celem inflacyjnym) ma obniżyć się, co przemawia za oczekiwaniami braku zmian w poziomie stóp procentowych przez najbliższe lata. Jest to zgodne z oczekiwaniami rynkowymi. Program PEPP będzie najpewniej zakończony zgodnie z planem (marzec 2022 r.).

Również w Stanach Zjednoczonych w 2Q br. nie doszło do istotnych zmian parametrów polityki pieniężnej

Już w marcu jej perspektywy dla USA różniły się znacząco względem strefy euro, co w 2Q br. jeszcze uległo pogłębieniu. Lepsza sytuacja epidemiczna oraz perspektywy dotyczące koniunktury i inflacji skłoniły członków Rezerwy Federalnej do zakomunikowania w czerwcu początku drogi do normalizacji amerykańskiej polityki pieniężnej. Podczas konferencji po czerwcowym posiedzeniu szef Fed J.Powell powiedział bowiem, że po raz pierwszy od początku pandemii podjęto dyskusję o możliwości zmniejszenia w (nieokreślonej) przyszłości sumy bilansowej Rezerwy Federalnej. Ponadto zasygnalizowano wcześniejszą niż komunikowano w marcu pierwszą podwyżkę stóp procentowych. Obecne prognozy bankierów centralnych wskazują na dwie podwyżki po 0,25 pkt proc. już w 2023 r., podczas gdy poprzednio zakładano stabilizację (oczekiwania rynkowe wskazują na 3 podwyżki w 2023 r.). Naszym zdaniem zmiana dokonana przez Fed Stanowi „urealnienie” retoryki do bieżącej sytuacji epidemicznej i gospodarczej oraz ich prognoz.

Reklama

Wysoka inflacja, lepsze od oczekiwań dane z 1Q br. oraz wdrażane szczepienia skłoniły banki centralne Węgier i Czech jako pierwszych w Unii Europejskiej do rozpoczęcia cyklu zacieśniania polityki pieniężnej. Działania te stoją w kontraście do oczekiwań stabilizacji polityki pieniężnej w Polsce najbliższych miesiącach.

Czytaj więcej