Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Wskaźniki wyceny rynkowej

Wskaźnik Buffetta bije na alarm - rynek przewartościowany

Wskaźnik Buffetta, nazwany na cześć znanego inwestora Warrena Buffetta, to narzędzie, które wskazuje na znaczne przewartościowanie amerykańskiej giełdy. Aktualnie wartość tego wskaźnika wynosi 184%, co sugeruje, że rynek akcji w USA jest blisko dwukrotnie większy od gospodarki tego kraju.

____Baranowicz - akcje - Tickmill____

 

 

>> Czytaj również: Gigantyczna spółka z Wall Street wchodzi w AI, Warren Buffett się cieszy!

 

"Najnowsze doniesienia z tego ostatniego obozu pokazały, że akcje wydają się przewartościowane według standardów samego Warrena Buffetta. Tak zwany wskaźnik Buffetta porównuje całkowitą kapitalizację rynkową (ceny akcji razy wyemitowane akcje) wszystkich amerykańskich akcji z kwartalną produkcją amerykańskiej gospodarki." - pisze CNBC Markets, w jednym z materiałów

"Obecnie wskaźnik ten wynosi około 190%, co jest najwyższym wynikiem od dwóch lat. W roku kalendarzowym 2022, kiedy akcje spółek notowano po raz ostatni na tym terytorium, indeks S&P 500 spadł o 18%." - kontynuuje Ryan Ermey, CNBC

„Jeśli porównamy bańkę z końcem lat 90. i początkiem XXI wieku, to nie, to nie jest bańka. Mamy rozszerzone wyceny, ale nie są one skandaliczne i nie wykraczamy poza schematy”. - komentuje Liz Young, szefowa strategii inwestycyjnej w SoFi.

Reklama

 

Jak działa wskaźnik i co pokazuje?

Wskaźnik Buffetta to stosunek wartości amerykańskiego rynku akcji do wielkości gospodarki USA. Jeśli wartość rynku akcji rośnie szybciej niż rzeczywista gospodarka, może to sygnalizować obecność bańki spekulacyjnej. Obecna wartość wskaźnika wynosząca 184% sugeruje, że amerykański rynek akcji jest przewartościowany w stosunku do PKB.

 

Wartość wskaźnika jako powód do obaw?

Wartość wskaźnika Buffetta może stanowić powód do obaw dla inwestorów, sugerując, że rynek akcji w USA może być nadmiernie przeceniony. Pomimo tego, że Warren Buffett nazwał ten wskaźnik "najlepszą miarą wycen rynkowych", warto pamiętać, że opierać decyzje inwestycyjne należy na różnorodnych danych i narzędziach, nie tylko na jednym wskaźniku.

 

>> Zobacz także: Krytyczny błąd Warrena Buffetta. Przez niego stracił okazję na miliardy USD

 

Krytyka wobec wskaźnika Buffetta

Reklama

Choć wskaźnik Buffetta może być przydatnym narzędziem, ma również swoje wady. Nie uwzględnia on na przykład wyceny akcji w stosunku do innych instrumentów finansowych, takich jak obligacje. Dodatkowo, zmiany w globalnej aktywności gospodarczej mogą wpływać na interpretację wartości tego wskaźnika.

Podsumowując, wskaźnik Buffetta może stanowić cenną wskazówkę dla inwestorów, ale należy stosować go ostrożnie i w połączeniu z innymi analizami rynkowymi. Obecnie wysoka wartość wskaźnika sugeruje, że rynek akcji w USA może być przewartościowany, co wymaga ostrożnego podejścia do inwestycji

 

** Czym jest i jak obliczany jest wskaźnik Buffetta?

Wskaźnik czy inaczej indeks Buffeta to nic innego jak  stosunek całkowitego rynku akcji w Stanach Zjednoczonych do PKB.

 

 grafika numer 1 grafika numer 1

Reklama

 

Wskaźnik Buffetta wyraża wartość amerykańskiego rynku akcji w odniesieniu do wielkości amerykańskiej gospodarki. Jeżeli wartość giełdy rośnie znacznie szybciej i mocniej niż PKB (gospodarka), może to zwiastować bańke.

 

>> Zobacz także: Warren Buffett sprzedaje Apple i akcje czeka krach, ostrzega ekspert

Czytaj więcej

Artykuły związane z Wskaźniki wyceny rynkowej