Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

wskaźnik zmian pkb dla polski

Najważniejszym wydarzeniem w tym tygodniu będzie zaplanowana na piątek publikacja wstępnego szacunku PKB w Polsce w III kw. Prognozujemy, że dynamika PKB zmniejszyła się do 4,8% r/r z 11,2% w II kw. z uwagi na ustąpienie efektów niskiej bazy związanych z lockdownem wiosną 2020 r.

 

 

Z tego względu oczekujemy również, że tempo wzrostu konsumpcji wyraźnie spowolniło pomiędzy II i III kw.

Reklama

Z kolei dynamika nakładów brutto na środki trwałe najprawdopodobniej nieznaczenie zwiększyła się z uwagi na ożywienie w inwestycjach publicznych. Nasza prognoza jest zgodna z konsensusem rynkowym, a tym samym jej materializacja będzie neutralna dla kursu złotego i rentowności polskich obligacji. W tym tygodniu poznamy istotne dane z USA. Oczekujemy, że inflacja ogółem zwiększyła się w październiku do 5,9% r/r wobec 5,5% we wrześniu, do czego przyczynił się wzrost inflacji bazowej oraz dynamiki cen nośników energii. Byłby to najwyższy odczyt inflacji od 1990 r. Zza oceanu napłyną również wyniki badań koniunktury. W piątek opublikowany zostanie wstępny indeks Uniwersytetu Michigan.

 

Prognozujemy, że jego wartość zwiększyła się do 73,0 pkt. w listopadzie wobec 71,7 pkt. w październiku, co będzie korektą po zeszłomiesięcznym spadku

Nasza prognoza inflacji w USA kształtuje się powyżej konsensusu (5,8%), a tym samym jej materializacja byłaby lekko negatywna dla złotego i cen polskich obligacji. We wtorek opublikowany zostanie indeks ZEW, obrazujący nastroje wśród analityków i inwestorów instytucjonalnych w odniesieniu do sytuacji gospodarczej w Niemczech. Zgodnie z konsensusem jego wartość zmniejszyła się do 20,0 pkt. w listopadzie wobec 22,3 pkt. w październiku. Jeśli oczekiwania rynkowe zrealizowałyby się, to byłby to juższósty z rzędu spadek indeksu. Zgodnie z raportami ZEW, czynnikiem, który oddziaływał w kierunku pogorszenia koniunktury w ostatnich miesiącach były ograniczenia podażowe. Trend ten będzie najprawdopodobniej kontynuowany również w listopadzie. Naszym zdaniem publikacja indeksu będzie neutralna dla rynków finansowych.

Czytaj więcej