Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

wskaźnik ZEW

 

PL: Dziś o godz. 10:00 Główny Urząd Statystyczny opublikuje dane o przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniu w 3Q 2021 r. Spodziewamy się, że jego dynamika tylko nieznacznie wyhamowała z 9,6% r/r odnotowanej w 2Q 2021 r.

Wysokim wzrostom płacy sprzyja odbicie gospodarcze, silny popyt na pracę w warunkach braku pożądanej liczby kandydatów o odpowiednich kwalifikacjach oraz najwyższa od 20 lat inflacja napędzająca żądania płacowe. Czynniki te będą utrzymywały się także w najbliższej przyszłości, stąd spodziewamy się kontynuacji podwyżek stóp procentowych, najprawdopodobniej już w grudniu.

US: Dziś o godz. 14:30 poznamy dane o inflacji CPI w Stanach Zjednoczonych w październiku

Według konsensusu prognoz wzrosła ona o 5,8% r/r po wzroście o 5,4% r/r miesiąc wcześniej. Taki odczyt potwierdziłby nasilenie presji inflacyjnej w USA, która mocno napędzana jest przez ceny surowców energetycznych, ale także przez solidny wzrost płac w niektórych branżach. Silna konkurencja o pracownika będzie utrzymywała się także w przyszłości, a realizacja konsensusu prognoz wpisywałby się w rynkowe oczekiwania podwyżek stóp procentowych Fed już w 2022 r.

Dziś poznamy dane o inflacji CPI w Stanach. Czy odbiją się one na kursie dolara (EURUSD)? - 1Dziś poznamy dane o inflacji CPI w Stanach. Czy odbiją się one na kursie dolara (EURUSD)? - 1

Wydarzenia i komentarze

Reklama

GE: Indeks Instytutu ZEW obrazujący oczekiwania w horyzoncie 6 miesięcy inwestorów i analityków co do koniunktury w Niemczech niespodziewanie wzrósł w listopadzie do 31,7 pkt z 22,3 pkt przed miesiącem, tym samym przerywając pięciomiesięczny okres systematycznych spadków. Według autorów badania wzrost wskaźnika to efekt spodziewanego spadku presji kosztowej w gospodarce i poprawy sytuacji podażowej w globalnych łańcuchach dostaw.

Instytut ZEW opracowuje także inny wskaźnik – oceny sytuacji bieżącej

(nie jest on aż tak pilnie śledzony jak indeks oczekiwań), który w listopadzie obniżył się natomiast do 12,5 pkt z 21,6 pkt w październiku, potwierdzając znaczące spowolnienie gospodarki niemieckiej w 4Q br., do czego przyczynia się nasilenie pandemii COVID-19, niedrożność łańcuchów dostaw oraz wysoka inflacja. Poprawa indeksu oczekiwań budzi jednak nadzieję na przyspieszenie wzrostu gospodarczego już w 2022 r.

Dziś poznamy dane o inflacji CPI w Stanach. Czy odbiją się one na kursie dolara (EURUSD)? - 2Dziś poznamy dane o inflacji CPI w Stanach. Czy odbiją się one na kursie dolara (EURUSD)? - 2

Rynki na dziś - trwający tydzień nie rozpieszcza zmiennością

Notowania eurodolara, EUR/CHF, par złotowych i walut regionu nie zmieniają się istotnie. Tak też powinno być podczas dzisiejszej sesji, gdy poza inflacją CPI ze Stanów Zjednoczonych (jej wpływ nie powinien być jednak rynkowo istotny) nie poznamy innych interesujących danych. Kurs EUR/PLN konsekwentnie porusza się wokół poziomu 4,59 nie znajdując uzasadnienia zarówno dla wyższych, jak i niższych poziomów (z jednej strony oczekiwania na podwyżki stóp procentowych z drugiej zaś ryzyko towarzyszące przedłużającemu się impasowi w rozmowach z Unią Europejską na temat Krajowego Planu Odbudowy). Nastrój uspokojenia wspierać będzie jutrzejsze Święto Niepodległości w Polsce i związany z nim dzień wolny od pracy.

Czytaj więcej