Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

wskaźnik wzrostu cen produkcji budowlano-montażowej

Produkcja budowlano-montażowa wzrosła w styczniu o 20.8%r/r wobec wzrostu o 3.1%r/r w grudniu. Konsensus rynkowy wskazywał na wzrost produkcji budowlano-montażowej o 4.3%r/r.

Wnioski:

Bardzo wysoki dwucyfrowy wzrost produkcji budowlano-montażowej w styczniu br. to m.in. efekt jej dwucyfrowego spadku w styczniu zeszłego roku (o ponad 10.0%r/r), choć dane odsezonowane (wzrost o 18.5%r/r) wyraźnie potwierdzają ogólne ożywienie w sektorze. Efekty kalendarzowe dają o sobie wyraźnie znać i nie inaczej będzie w kolejnych miesiącach. Dwucyfrowymi dynamikami w budownictwie może charakteryzować się cały pierwszy kwartał br., po czym w kolejnych miesiącach, do końca roku, mogą być one już jednocyfrowe. Nie

Z danych GUS wynika, że w styczniu br. produkcja budowlano-montażowa wzrosła r/r we wszystkich raportowanych podmiotach, przy czym w przedsiębiorstwach zajmujących się budową budynków wzrost wyniósł 39.0%, w podmiotach realizujących roboty budowlane specjalistyczne 14.7%, a w jednostkach specjalizujących się we wznoszeniu obiektów inżynierii lądowej i wodnej 7.6%. GUS podał także, że wartość produkcji budowlano-montażowej obejmująca roboty o charakterze inwestycyjnym ukształtowała się r/r w styczniu br. na poziomie wyższym zarówno w przypadku robót o charakterze inwestycyjnym (o 21.6%), jak i remontowym (o 19.6%), gdzie przed rokiem notowano spadki o odpowiednio 15.5% oraz 0.9%.

Styczniowa dynamika produkcji budowlano-montażowej istotnie przekroczyła prognozy rynkowe

Nie da się nie zauważyć, że ostatnie miesiące upływają – ogólnie rzecz biorąc – pod znakiem silnych odchyleń publikowanych danych rzeczywistych od prognoz i dotyczy to także innych publikowanych kategorii. Wysoki odczyt produkcji budowlano-montażowej na początku br. wskazuje na trwające w sektorze ożywienie, którego póki co nie tłumią podwyżki stóp procentowych. Dla RPP może to być jednym z argumentów za kontynuacją zacieśniania polityki monetarnej. Stopy procentowe w marcu wzrosną najprawdopodobniej o kolejne 50pb.

Czytaj więcej