Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury ile wynosi

  • Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury uległ znaczącemu polepszeniu.
  • Spory wpływ na odczyt ma GPW. 
  • W gospodarce wygasa jednak optymizm powiązany ze zmianą władzy. 

 

 

Warszawska giełda źródłem wzrostu? 

Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce w lutym 2024 roku wzrósł o 1,6 pkt. To już 7. raz, gdy wskaźnik rośnie. Dotychczas to najmocniejszy wzrost. Jak wskazują analitycy Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych, źródłem optymizmu jest w tym przypadku warszawska giełda. 

“Na warszawskiej giełdzie kontynuowane są wzrosty. Poziom indeksu WIG przewyższa obecnie wartości ze swego ostatniego lokalnego szczytu z września 2021 roku o ponad 8%” - komentują eksperci. 

Reklama

 

Zobacz również: Bezrobocie w Polsce mocno w górę - mamy nowe dane! Polska gospodarka liderem wzrostu PKB

 

Eksperci XTB wskazują, że WIG20 jest w 2024 r. jednym z najmocniejszych indeksów. 

"Indeks WIG20 w ujęciu dolarowym jest w tym roku jednym z najmocniejszych indeksów globalnie i możemy śmiało powiedzieć, że hossa na GPW trwa; jak wiadomo, bardzo ciężko jest ją zatrzymać. Co więcej, hossa ta napędzana jest zdrowym wzrostem zysków i poprawą marż polskich biznesów, także w kontekście wciąż zdrowych wycen zarzuty o bańce są pozbawione fundamentów" - komentują analitycy XTB. 

 

Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury BIEC

 grafika numer 1 grafika numer 1

Reklama

Źródło: BIEC

 

Przemysł wciąż pod presją

Mniej optymistyczne odczyty dotyczą z kolei sektora przetwórstwa przemysłowego. Analitycy zwracają uwagę, że nie widać przełomu w napływie nowych zamówień. 

"Co prawda w lutowych badaniach GUS odnotowano poprawę w stosunku do stycznia br., jednak przed miesiącem odnotowano wyraźny spadek tempa napływu nowych zamówień. W dłuższym okresie, obejmującym ostanie 12 miesięcy zamówienia utrzymują się na niezmienionym poziomie. Dotyczy to zarówno zamówień realizowanych na rynek krajowy, jak i zamówień pochodzących od zagranicznych odbiorców" - wskazują. 

Jeśli chodzi o zamówienia zagraniczne, duży wpływ ma niepewność utrzymująca się w niemieckiej gospodarce. Zachodni sąsiedzi są jednymi z najważniejszych partnerów handlowych rodzimych przedsiębiorstw. Pogorszenie koniunktury odbija się zatem na kondycji polskich firm. 

 

Zobacz również: Wojna Lidl kontra Biedronka – ile potrwa? Analitycy nie mają złudzeń

Reklama

 

Eksperci raportują także wysoki poziom nadmiernych zapasów wyrobów gotowych. Zmiana jest obecnie niewielka, ale pojawia się ryzyko, że w przypadku braku wzrostu zamówień, w dłuższej perspektywie może pociągnąć za sobą hamowanie produkcji.

Jeśli chodzi o stan finansów, utrzymuje się on na styczniowym poziomie, tj. przewaga 18% firm odnotowujących ciągłe pogorszanie się sytuacji finansowej nad osetkiem, które doświadczają widocznej poprawy. Brak wyraźnej poprawy rejestrowany jest również wśród menedżerów. Eksperci BIEC sugerują, że optymizm wywołany zmianą władzy w kraju zaczyna wygasać. 

 

Zobacz również: Wojna cenowa w supermarketach nie tylko w Polsce! Na tym rynku mocno obniżyła inflację

Czytaj więcej

Artykuły związane z Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury ile wynosi