Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

wskaźnik pce z usa

Maj przyniesie dalszy wzrost inflacji CPI w Polsce

W piątek GUS opublikuje szybki szacunek inflacji w maju. W naszej ocenie wskaźnik CPI wzrósł do 2,8% r/r z 2,4% r/r miesiąc wcześniej. Wzrost rocznej inflacji względem poprzedniego miesiąca to w dużej mierze efekt wygasania korzystnego szoku na rynku paliw, a także przywrócenia stawki VAT na podstawową żywność. Inflacja bazowa, mierzona jako wskaźnik CPI po wyłączeniu cen żywności i energii, wyniosła według naszych szacunków 4,0% r/r. W skali miesiąca natomiast przeciętny poziom cen wzrósł według naszych szacunków o 0,4% wobec wzrostu o 1,1% m/m w kwietniu, na co w głównej mierze miał wpływ wzrost cen żywności, a także komponentów bazowych. Głównym źródłem ryzyka dla odczytu inflacji jest kształtowanie się cen żywności, które zapewne wciąż będą dostosowywały się do wyższej stawki VAT na podstawową żywność. Reakcja cen żywności w kwietniu na wycofanie działań osłonowych była relatywnie słaba, ponieważ będzie rozłożona zapewne na kilka miesięcy. Inflacja w kolejnych miesiącach będzie rosła i w II poł. roku będzie wyraźnie przekraczała cen inflacyjny NBP. Szczególnie uporczywa pozostaje inflacja na poziomie cen usług. W takich uwarunkowaniach RPP będzie utrzymywała stopy procentowe na niezmienionym poziomie.

 

Zobacz także: Polskie firmy niefinansowe zmniejszyły nakłady inwestycyjne. Co jeżeli polityka fiskalna była by dalej luzowana?

 

Dane inflacyjne nie zmienią prognoz obniżki stóp proc. w czerwcu

W piątek o godz. 11:00 Eurostat opublikuje wstępne wyliczenie inflacji HICP w strefie euro w maju. Według konsensusu prognoz indeks HICP wynieść ma 2,5% r/r wobec 2,4% r/r w kwietniu, a w przypadku bazowego indeksu HICP oczekuje się stabilizacji na 2,7% r/r. Spodziewany niewielki wzrost inflacji HICP w ujęciu rok do roku to przede wszystkim efekt niskiej bazy statystycznej z ub. roku w cenach paliw. Inflacja bazowa pozostaje natomiast uporczywa. Dane inflacyjne za maj nie wpłyną na oczekiwania, że Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego rozpocznie cykl obniżek stóp proc. na posiedzeniu zaplanowanym na 6 czerwca. Bankierzy centralni zapoznają się także z wynikami nowych prognoz makroekonomicznych, które zapewne pokażą stopniowe zbieganie inflacji bazowej do celu inflacyjnego (2,0% r/r). Co prawda, ostatnie dane z rynku pracy w strefie euro wskazują na wysoką presję płacową, ale EBC będzie chciała zrealizować swoje zapowiedzi obniżki stóp proc. Szybki wzrost płac i nadal niskie bezrobocie przemawiają jednak za scenariuszem ostrożnego podejścia EBC w kontynuowaniu łagodzenia polityki pieniężnej w późniejszym okresie. Rynki finansowe wyceniają, że stopa depozytowa wynosząca obecnie 4,00% będzie niższa na koniec tego roku o ok. 50 pkt baz.

Reklama

 

Wskaźnik PCE z USA dopełni dane inflacyjne z tego tygodnia

Dopełnieniem danych inflacyjnych z tego tygodnia będzie wyliczenie za kwiecień inflacji PCE (deflator konsumpcji prywatnej) w Stanach Zjednoczonych. Odczyty poznamy w piątek o godz. 14:30. Waga tych danych dla rynków finansowych wydaje się wyższa niż w przypadku inflacji HICP w strefie euro, gdyż perspektywy polityki pieniężnej w Stanach Zjednoczonych są bardziej niepewne niż w unii walutowej. Według konsensusu prognoz wskaźnik PCE ma wynieść 2,7% r/r podobnie jak miesiąc wcześniej. Również w przypadku wskaźnika bazowego PCE oczekuje się stabilizacji (na 2,8% r/r). Obecnie dane makro z USA nie dają warunków do rozpoczęcia obniżek stóp procentowych Fed. Biorąc pod uwagę inercję procesów w skali makro, warunki do obniżek najpewniej nie pojawią się także w najbliższych miesiącach. Obecnie inwestorzy na rynkach finansowych są podzieleni co do daty rozpoczęcia łagodzenia polityki pieniężnej. Duża część z nich wskazuje wrzesień jako początek cięć, aczkolwiek jeszcze większa część wycenia listopad. Ewentualna niespodzianka w danych mogłaby nieco zmienić te proporcje.

 


 

Nie przegap najciekawszych artykułów! Obserwuj nas w Wiadomościach Google (GOOGLE NEWS)!  Obserwuj FXMAG>>

Reklama

 


Czytaj więcej

Artykuły związane z wskaźnik pce z usa