Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

wolne miejsca pracy w miejskich jednostkach organizacyjnych kraków

Na koniec drugiego kwartału 2021 r. liczba wolnych miejsc pracy w Polsce wynosiła 142,8 tys. i była wyższa niż w końcu pierwszego kwartału 2021 r. o 29,6%. Natomiast w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego liczba wolnych miejsc pracy była większa o 75,4%.

Pod koniec drugiego kwartału 2021 r. nieobsadzonych

było 35,0 tys. nowo utworzonych miejsc pracy. W drugim kwartale 2021 r. odnotowano o 78,0% więcej nowych miejsc pracy niż w analogicznym okresie roku poprzedniego i o 23,9% mniej niż w pierwszym kwartale 2021 r. Jednocześnie zlikwidowano o 37,5% mniej miejsc pracy niż w drugim kwartale 2020 r. i o 16,7% mniej niż w pierwszym kwartale 2021 r. Badanie popytu na pracę realizowane jest metodą reprezentacyjną z częstotliwością kwartalną na formularzu Z–05. Obejmuje ono podmioty gospodarki narodowej zatrudniające przynajmniej 1 osobę. W drugim kwartale 2021 r. większość z nich, bo aż 91,1%, stanowiły jednostki sektora prywatnego. Pod względem wielkości wyrażonej liczbą pracujących przeważały jednostki, w których pracowało do 9 osób (68,9%). Podstawowe wyniki badania w drugim kwartale 2021 r. wskazują, że pomimo trwającej epidemii, sytuacja na rynku pracy ulega poprawie – zwiększyła się liczba oferowanych miejsc pracy oraz zmniejszyła się liczba zlikwidowanych stanowisk.

 grafika numer 1 grafika numer 1

W Polsce tworzenie i likwidowanie miejsc pracy ma w skali roku charakter sezonowy. W przypadku miejsc pracy nowo tworzonych ich liczba jest największa w pierwszych kwartałach, a najmniejsza – zazwyczaj w czwartych. Tendencja wzrostu liczby nowych stanowisk pracy w pierwszych kwartałach utrzymuje się od 2012 r., a największy wzrost odnotowano w 2019 r. We wszystkich kwartałach 2020 r. zaobserwowano spadek liczby nowo utworzonych miejsc pracy w stosunku do analogicznych okresów roku poprzedniego, co prawdopodobnie było wynikiem wpływu pandemii COVID-19. Podobnie jak w poprzednich latach, w drugim kwartale 2021 r. odnotowano spadek liczby nowo utworzonych miejsc pracy w stosunku do pierwszego kwartału 2021 r., jednak w porównaniu do analogicznego kwartału roku poprzedniego odnotowano wyraźny wzrost. W ostatnich 10 latach liczba nowo tworzonych miejsc pracy zasadniczo przewyższała liczbę zlikwidowanych. W tym okresie inaczej było tylko w czwartym kwartale 2012 r. i drugim kwartale 2020 r.

 

Reklama

 grafika numer 2 grafika numer 2

 

Wolne miejsca pracy W drugim kwartale 2021 r. wolnymi miejscami pracy dysponowało 39,2 tys. jednostek, tj. 6,1% ogólnej ich liczby. Zdecydowana większość z nich należała do sektora prywatnego (87,0%). Ponad połowa podmiotów dysponujących wolnymi miejscami pracy należała do grupy jednostek najmniejszych, tj. o liczbie pracujących do 9 osób (54,3%). Łączna liczba wolnych miejsc pracy, na koniec drugiego kwartału 2021 r. wynosiła 142,8 tys. Najwięcej, niemal ¼ ogółu, odnotowano w jednostkach prowadzących działalność w zakresie przetwórstwa przemysłowego. Aż 8,6 tys. z tych stanowisk to miejsca nowo utworzone.

 

 grafika numer 3 grafika numer 3

 

Reklama

Jednostki dysponujące wolnymi miejscami pracy najczęściej poszukiwały specjalistów, dla których w drugim kwartale 2021 r. było 32,2 tys. wolnych miejsc pracy. Ponadto, liczne oferty pracy skierowane były do robotników przemysłowych i rzemieślników. Dla tej grup zawodowej oferowano 31,4 tys. wolnych miejsc pracy.

 

 grafika numer 4 grafika numer 4

 

Ze wszystkich wolnych miejsc pracy, tylko 15,3% zostało zgłoszonych do urzędów pracy przez pracodawców. Zgłoszenia takie były dokonywane głównie przez jednostki sektora prywatnego – 87,2%. Najmniej wolnych miejsc pracy zgłoszono w jednostkach o liczbie pracujących do 9 osób (6,8 tys.), a najwięcej w jednostkach o liczbie pracujących powyżej 49 osób (8,3 tys.). Najwięcej wakatów zostało zgłoszonych do urzędów pracy przez jednostki działające w zakresie przetwórstwa przemysłowego – 8,7 tys. Stanowiły one 39,7% ogółu wolnych miejsc pracy zgłoszonych do urzędów pracy. W pozostałych sekcjach odnotowano znacznie mniej zgłoszeń – w ramach kolejnej co do liczby zgłoszeń sekcji (budownictwo) przekazano do urzędów pracy informacje o 3,0 tys. wolnych miejsc.

 

Reklama

 grafika numer 5 grafika numer 5

 

Pracodawcy poprzez urzędy pracy poszukiwali najczęściej robotników przemysłowych i rzemieślników (33,8% ogólnej liczby zgłoszonych wolnych miejsc pracy). Do poszukiwanych przez urzędy pracy zawodów należały także te z grupy operatorów i monterów maszyn i urządzeń (20,1%) oraz pracownicy wykonujący proste prace (16,0%). Według uzyskanych w badaniu danych zapotrzebowanie na pracowników zgłaszane do urzędów pracy różniło się od struktury wolnych miejsc pracy według zawodów, w której dominowała grupa specjalistów. Do urzędów pracy zgłaszany był popyt przede wszystkim na pracowników fizycznych i zawody nie wymagające wysokich kwalifikacji. Jedną z miar oceny sytuacji na rynku pracy jest wskaźnik wolnych miejsc pracy. W drugim kwartale 2021 r. wskaźnik ten w Polsce wyniósł 1,16%. Najniższą jego wartość wykazywało województwo podkarpackie – 0,39%, a najwyższą województwo opolskie – 1,52% oraz województwo małopolskie – 1,56%.

 

 grafika numer 6 grafika numer 6

 

Reklama

 grafika numer 7 grafika numer 7

Czytaj więcej

Artykuły związane z wolne miejsca pracy w miejskich jednostkach organizacyjnych kraków