Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

wojna. Ceny

Wzrost wartości indeksów cenowych dla węgla

Indeks dzienny CIF ARA dla węgla o wysokiej wartości opałowej (NAR 6000 kcal/kg) osiągnął 122,38 USD za tonę pod koniec sierpnia.

To oznacza kontynuację trendu wzrostowego, który trwa od lipca.

Tygodniowy indeks wzrósł o 1,28%, a miesięczny o imponujące 14,38%, co świadczy o silnym popycie i ograniczonej podaży na rynku.

 

>> zobacz też: Mocny wzrost cen miedzi. Ożywienie popytu w Chinach napędza rynek

Reklama

 

Czynniki napędzające wzrost cen węgla

Na wzrost cen węgla w sierpniu wpływ miało kilka kluczowych czynników.

Przede wszystkim odnotowano zwiększoną aktywność transakcyjną, szczególnie w kontekście dostaw na wrzesień i październik.

Jednocześnie wzrost cen gazu ziemnego, wywołany konfliktem na Bliskim Wschodzie i niepewnością co do dalszego tranzytu rosyjskiego gazu przez Ukrainę, dodatkowo napędzał rynek węgla.

 

>> Sprawdź również:  Nagły wzrost cen ropy. Huragan Francine uderza w produkcję na Zatoką Meksykańską

Reklama

 

Geopolityka i energetyka w Niemczech

Nie można zapomnieć o wpływie wydarzeń geopolitycznych na wzrost cen.

Eskalacja działań wojennych w regionie Kurska i niepewność co do rosyjskich dostaw gazu do Europy skłoniły rynki do poszukiwania alternatywnych źródeł energii, co przełożyło się na większe zapotrzebowanie na węgiel.

Dodatkowo Niemcy, zmagając się z ograniczeniami produkcji energii z wiatru, zwiększyły produkcję energii elektrycznej z węgla, co również wpłynęło na wycenę rynkową tego surowca.

 

"Na przestrzeni sierpnia główne rynki spot węgla wysokoenergetycznego zyskały na wartości" - napisano.

 

"Tak wysokich poziomów tego indeksu nie odnotowywano od połowy kwietnia. Na wzrost sierpniowej wyceny europejskiego rynku spot przełożyło się w głównej mierze odrodzenie w pierwszej połowie miesiąca aktywności transakcyjnej w obszarze ładunków z dostawą we wrześniu i październiku. Sierpniowym notowaniom indeksu CIF ARA sprzyjały również wzrosty cen gazu ziemnego, wynikające z eskalacji konfliktu na Bliskim Wschodzie oraz niepewności co do kontynuacji tranzytu rosyjskiego gazu do UE przez Ukrainę, jaka pojawiła się w związku z toczącymi się działaniami wojennymi w regionie Kurska" - podano.

Reklama

 

Wzrost cen węgla w sierpniu był wynikiem połączenia kilku czynników, takich jak zwiększona aktywność na rynku, rosnące ceny gazu ziemnego, eskalacja konfliktu na Bliskim Wschodzie oraz zmiany w strukturze produkcji energii w Europie. Wszystko to składa się na dynamiczną sytuację na rynku energetycznym, która może mieć dalekosiężne skutki w nadchodzących miesiącach.

 

 

 

Czytaj więcej