Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

wielkość rynku oraz trend

Dzisiaj pierwsza część spojrzenia na rynki z punktu widzenia długoterminowych trendów. A gdy mówimy długoterminowe to dla rynków zagranicznych można pokusić się o analizę nawet kilkudziesięcioletnią. W Polsce te trendy sięgają około 20 lat, bo nasz rynek kapitałowy ma niewiele więcej lat.

 

Czy obecne wyceny po spadkach jakie widzimy od wielu miesięcy to już okazja?

W pierwszym z cyklu artykułów na ten temat przyjrzyjmy się zagranicznym rynkom akcji oraz dolarowi.

Indeks S&P500 to główny indeks rynku amerykańskiego skupiający największe firmy notowane w USA. Wykres poniżej pokazuje sam indeks oraz linię trendu wraz z liniami równoległymi do tej linii i oddalonymi o jedno lub dwa odchylenia standardowe (dalej OS) w górę i w dół. Jak widać, indeks S&P500 tylko raz bardzo wyraźnie przeszedł ponad jedno OS w górę – podczas bańki internetowej. Częściej robił to w dół podczas gwałtownych wyprzedaży – najbardziej podczas kryzysu subprime. Ważną obserwacją jest to, że trend rośnie w tempie 8,1% rocznie i to bez dywidend. Każde OS oznacza wzrost o 29,8% lub spadek o 23,0%. Ze względu na procent składany, dwa OS oznaczają wzrost o 68,6% (a nie 59,6% z prostego pomnożenia jednego OS przez 2) lub spadek o 40,7%, a trzy OS to już wzrost o 118,9% lub spadek o 54,3%. Ostatnią istotną informacją jest to, że przy obecnym poziomie indeks S&P500 znajduje się 0,7% powyżej linii trendu – ma więc jeszcze sporo miejsca do spadków, jeśli recesja gospodarcza rozkręci się na dobre.

Trend prawdę Ci powie – cz. 1.  - 1Trend prawdę Ci powie – cz. 1.  - 1

Reklama

Rys 1. S&P500 i linia trendu (obliczenia własne iWealth)

 

Drugim najważniejszym indeksem amerykańskim jest Nasdaq - główny indeks akcji technologicznych, które jeszcze niedawno były tak popularne. Wykres tego indeksu (poniżej) wygląda prawie identycznie jak dla S&P500. Jego przewartościowanie podczas hossy internetowej było jednak dużo większe. Sam trend indeksu rośnie w tempie 10,2% (bez dywidend), szybciej niż szeroki rynek amerykański przy większych OS: jedno OS to wzrost o 36,3% lub spadek o 26,6%, dwa OS to odpowiednio zmiana o +85,7% lub -46,1%, a trzy OS to zmiany o +153,0% lub spadki o 60,5%. Nasdaq jest powyżej linii trendu o 10,4% (+0,3 OS) czyli jest nawet wciąż zbyt drogi wg tej analizy – nie jest to więc okazja do zakupów o jakiej marzą inwestorzy.

Trend prawdę Ci powie – cz. 1.  - 2Trend prawdę Ci powie – cz. 1.  - 2

Rys 2. Nasdaq i linia trendu (obliczenia własne iWealth)

 

Reklama

Zza oceanu wróćmy na nasz kontynent. Pierwszym analizowanym indeksem jest niemiecki DAX. Wykres tego indeksu (poniżej) ujawnia, że „wycieczki” tego indeksu w okolice dwóch OS w dół nie są mu obce. DAX obecnie jest 23,2% poniżej linii trendu, a do dwóch OS ma jeszcze nieco ponad 18% spadku. Możemy tutaj niedługo zobaczyć okazję inwestycyjną. Sam trend indeksu rośnie w tempie 7,8% (również bez dywidend), czyli wolniej niż szeroki rynek amerykański przy podobnym OS: jedno OS to wzrost o 30,0% lub spadek o 23,1%, dwa OS to odpowiednio zmiana o +69,1% lub -40,8%, a trzy OS to zmiany o +119,8% lub spadki o 54,5%.

Trend prawdę Ci powie – cz. 1.  - 3Trend prawdę Ci powie – cz. 1.  - 3

Rys 3. DAX i linia trendu (obliczenia własne iWealth)

 

Drugim analizowanym indeksem naszego kontynentu jest brytyjski FTSE 100. Wykres tego indeksu (poniżej) pokazuje, że wyceniany jest dosyć nisko, ale jego trend w okresie 2000 – 2022 miałby dużo mniejsze nachylenie. Jest to główne ryzyko dla inwestycji na giełdzie w Londynie. FTSE100 jest o 42,3% poniżej linii trendu, a do dwóch OS ma już tylko 6,4% dalszego spadku. To również może być niedługo ciekawą okazją inwestycyjną. Sam trend indeksu rośnie w tempie 6,4% (również bez dywidend), czyli wolniej nawet niż DAX, ale przy bardzo dużym OS: jedno OS to wzrost o 43,4% lub spadek o 30,3%, dwa OS to odpowiednio zmiana o +105,7% lub -51,4%, a trzy OS to zmiany o +195,0% lub spadki o 66,1%.

Trend prawdę Ci powie – cz. 1.  - 4Trend prawdę Ci powie – cz. 1.  - 4

Reklama

Rys 4. FTSE100 i linia trendu (obliczenia własne iWealth)

 

Ostatnia analiza dotyczy samego dolara amerykańskiego i jego siły względem koszyka innych walut krajów rozwiniętych, w szczególności do euro, jena, funta i franka. Wykres dolara ma trend spadkowy – dolar w długiej perspektywie traci około 0,5% do innych walut rocznie. Dolar jest o 25,3% powyżej linii trendu co stanowi już 1,7 OS. Dalsze obstawianie umacniania się dolara może być bardzo ryzykowną strategią. Dodatkowo przedstawiamy analizę OS: jedno OS to wzrost o 14,2% lub spadek o 12,4%, dwa OS to odpowiednio zmiana o +30,3% lub -23,3%, a trzy OS to zmiany o +48,8% lub spadki o 32,8%.

Trend prawdę Ci powie – cz. 1.  - 5Trend prawdę Ci powie – cz. 1.  - 5

Rys 5. US $ i linia trendu (obliczenia własne iWealth)

 

Reklama

Podsumowując, za oceanem wciąż drogo, w Europie dużo taniej, a dolar może być już mocno przewartościowany. Pamiętajmy, że przed nami globalna recesja, a stan istotnego odchylenia od trendu może trwać na rynku kapitałowym nawet kilka kwartałów. Widać jednak na co uważać i co może być niedługo tanie z opcją do kupowania.

 

Autor: Grzegorz Chłopek, Dyrektor Zarządzający, iWealth oraz Jacek Maleszewski, Dyrektor Zespołu Doradztwa, iWealth

Czytaj więcej