Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

wiadomości tvn 24

∙ EBC: "Rada Prezesów EBC spotkała się czwartek, aby wymienić poglądy na temat aktualnej sytuacji rynkowej. Ponieważ stopniowy proces normalizacji polityki został zainicjowany w grudniu 2021 r., Rada Prezesów zobowiązała się przeciwdziałać ponownemu ryzyku fragmentacji. Pandemia pozostawiła trwałą słabość w gospodarce strefy euro, które w rzeczywistości przyczyniają się do nierównej transmisji normalizacji naszej polityki pieniężnej w różnych krajach i jurysdykcjach.

Na podstawie tej oceny Rada Prezesów zdecydowała, że zastosuje elastyczność w reinwestowaniu zapadających aktywów zakupionych w ramach PEPP (program zakupów aktywów w ramach pandemii) w celu zachowania funkcjonowania mechanizmu transmisji polityki pieniężnej, co jest warunkiem koniecznym, aby EBC mógł wywiązać się ze swojego celu zapewnienia stabilności cen. Ponadto Rada Prezesów postanowiła upoważnić odpowiednie komitety Eurosystemu wraz ze służbami EBC do przyspieszenia prac nad projektem nowego instrumentu przeciwdziałającego fragmentacji rynku, który przedstawionoby do rozważenia przez Radę Prezesów" – napisano w komunikacie po środowym nadzwyczajnym posiedzeniu EBC.

Jak miałby działać wspomniany mechanizm? Polecamy artykuł poniżej. W skrócie polegałby na sprzedaży części aktywów (tak by nie przeciwdziałać podjętym krokom w celu ograniczenia inflacji) i reinwestowaniu, lub nowym zakupom w obligacje krajów borykających się z największymi problemami (Włochy).

Twitter Post

∙ Szwajcaria: Tamtejszy bank centralny niespodziewanie zdecydował się na podwyżkę stóp o 50pb (obecnie stopy wynoszą-0,25%). Była to reakcja na wzrost prognozowanej przez bank centralny inflacji (2,8% r/r w 2022 roku). Bank chce przeciwdziałać rozlewaniu się inflacji (powodowanej również czynnikami egzogenicznymi) na krajowe towary i usługi. Nie wykluczył też dalszych ruchów.

Reklama

Twitter Post

∙ Wielka Brytania: Bank Anglii podniósł główną stopę procentową o 25pb. do 1,25%. Tyle oczekiwał też rynkowy konsensus.

Twitter Post

∙ Japonia: Z zestawu banków podwyższających stopy wyłamał się Bank Japonii - tu stopy bez zmian.

∙ Polska: "Do września 2021 roku Rada Polityki Pieniężnej, w procesie decyzyjnym i komunikacji z otoczeniem, niezasadnie bagatelizowała zagrożenia inflacyjne, co sprzyjało wzrostowi oczekiwań inflacyjnych i nakręcaniu się spirali cenowo-płacowej, a w konsekwencji negatywnie wpłynęło na stabilność cen" - napisała NIK w analizie wykonania budżetu państwa i założeń polityki pieniężnej w 2021 r.

∙ Polska: "W 2021 r., podobnie jak w 2020 r., obniżona była przejrzystość w prezentowaniu danych na temat nierównowagi finansowej państwa. Przyczyniło się do tego, po pierwsze, zaplanowanie i osiągnięcie znacznie niższego deficytu budżetu państwa, niż wskazywał na to stopień nierównowagi finansów publicznych. Znaczące operacje finansowe prowadzące do wzrostu długu publicznego w dalszym ciągu były planowane i dokonywane z pominięciem budżetu państwa" - napisała NIK w analizie wykonania budżetu państwa i założeń polityki pieniężnej w 2021 r.

Reklama

∙ Polska: Środki na zamrożenie cen węgla na poziomie 996,6 zł/t będą pochodzić z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 - podano w ocenie skutków regulacji projektu ustawy (podajemy za PAPbiznes)

Czytaj więcej

Artykuły związane z wiadomości tvn 24