Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

węgry jaka inflacja

POL:

RPP nie zmieniła stóp procentowych NBP, zgodnie z naszym scenariuszem bazowym. Stopa referencyjna to nadal 6,75%. Nowa projekcja NBP zawiera wyższą ścieżkę inflacji CPI i niższą wzrostu PKB. W komunikacie po posiedzeniu zaznaczono, że osłabienie koniunktury w kraju i sytuacja za granicą (gorsza koniunktura i podwyżki stóp procentowych ze strony głównych banków centralnych) będą obniżać krajową inflację. Uważamy, że cykl podwyżek najpewniej dobiegł końca, chociaż RPP nie wykluczyła ich kontynuacji, jeśli będzie to konieczne. Więcej w Makro Flashu: „Coraz dłuższa przerwa.”

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Wait and see - 1Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Wait and see - 1

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Wait and see - 2Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Wait and see - 2

 

USA:

Reklama

Zliczone dotychczas głosy oddane w wyborach połówkowych potwierdzają zdobycie przez Republikanów większości w Izbie Reprezentantów. Wyniki dla Senatu są dalej niejednoznaczne, choć przechylają się na korzyść Demokratów. Porażkę po stronie Republikanów poniosła znaczna część kandydatów wspieranych przez byłego prezydenta D.Trumpa, który zapowiedział swoje „wielkie wystąpienie” na 15 listopada. Dotychczasowe doniesienia medialne wskazywały, że być może D.Trump będzie chciał ogłosić swój start w najbliższych wyborach prezydenckich.

 

HUN:

Inflacja CPI w październiku wzrosła do 21,1% r/r z 20,1% r/r we wrześniu, do czego najbardziej przyczynił się wzrost cen żywności, w tym wielu podstawowych produktów. W efekcie wczoraj rząd węgierski ogłosił rozszerzenie limitów cenowych obejmujących już część towarów na jaja i ziemniaki (ceny zostaną zamrożone na poziomie z 30 września). W ostatnich dwóch miesiącach inflacja była silnie podbijana przez uwolnienie cen nośników energii, które w ujęciu rocznym wzrosły o 64,4%. Ceny żywności i energii to nie jedyne zmartwienie na Węgrzech, bowiem inflacja bazowa przyspieszyła do 22,3% r/r z 20,7% r/r we wrześniu i pozostaje wyższa niż wskaźnik CPI. Impet inflacji narasta – obie miary w ujęciu zannualizowanym rosną o ok. 30% r/r. W minutes z październikowego posiedzenia banku centralnego wskazano, że jesienne odczyty inflacji wynikały przede wszystkim z czynników znajdujących się poza kontrolą polityki pieniężnej, w tym wysokich cen energii i suszy przekładającej się na ceny żywności. Średnia inflacja w 2022 może wynieść pomiędzy 13,5% a 14,5% i będzie stopniowo obniżać się w 1h23 oraz bardziej znacząco w dalszym horyzoncie prognozy, aż powróci do dopuszczalnego przedziału wahań w I połowie 2024. MNB podkreślił, że stabilność finansowa jest niezbędna do obniżenia inflacji, stąd instrumenty wprowadzone w ostatnim czasie (jednodniowy depozyt O/N i jednodniowy swap walutowy T/N) będą stosowanie tak długo, jak będzie to konieczne, natomiast utrzymywanie stopy bazowej na niezmienionym poziomie jest zgodne z dążeniem do sprowadzenia inflacji do celu.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Wait and see - 3Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Wait and see - 3

 

USA:

Reklama

Liczba wniosków o kredyt hipoteczny obniżyła się o 0,1% t/t (po odsezonowaniu) i była o 87,0% niższa niż przed rokiem. Poziom stopy dla kredytów ze stałą stopą zaciąganych na 30 lat wzrósł do 7,14% (względem 7,06% w zeszłym tygodniu) i jest najwyższy od 2001.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Wait and see - 4Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Wait and see - 4

 

POL:

Wiceminister finansów, A.Soboń, stwierdził, że nie widzi powodów, dla których inflacja w przyszłym roku miałaby być wyższa niż w 2022. Odnosząc się do zmian w funkcjonowaniu tarczy antyinflacyjnej, stwierdził, że zerowa stawka VAT na paliwa jest niezgodna z dyrektywą Komisji Europejskiej i może wiązać się z kolejnymi karami, stąd możliwe jest jej podwyższenie. Obniżka VAT może zostać zniesiona również w przypadku gazu i energii elektrycznej. Dodał, że w największych spółkach paliwowych istnieje przestrzeń, aby ceny na stacjach paliw były „racjonalne”. Wszystkie tarcze osłonowe oznaczają zmniejszenie wpływów do budżetu państwa o ok. 2,5 mld PLN miesięcznie.

 

USA:

Reklama

T.Barkin (Richmond Fed) ocenił, że działania Rezerwy Federalnej przynoszą efekt. Wskazał, że ceny surowców obniżają się, napięcia w łańcuchach dostaw słabną, a zgromadzony w trakcie pandemii zasób oszczędności wyczerpuje się. Zaznaczył jednak, że doprowadzenie do równowagi pomiędzy popytem a podażą może wymagać dalszych podwyżek stóp, co z kolei tworzy ryzyko dekoniunktury dla całej gospodarki. Fed jest jednak zmuszony, by to ryzyko podjąć, aby chronić gospodarkę przez jeszcze groźniejszymi konsekwencjami odkotwiczenia oczekiwań inflacyjnych. J.Williams (New York Fed) powiedział, że długoterminowe oczekiwania inflacyjne pozostają stabilne pomimo niedawnego wzrostu cen. Niepewność dotycząca inflacji ostatnio wzrosła, ale nie wydaje się, aby wynikało to z odkotwiczenia długoterminowych oczekiwań. N.Kashkari (Minneapolis Fed, członek FOMC bez prawa głosu w tym roku), że Fed jest teraz bardzo, bardzo, bardzo daleko od osiągnięcia swojego podwójnego mandatu, więc dlatego wszelkie rozmowy o zwrotach są całkowicie przedwczesne.

Czytaj więcej

Artykuły związane z węgry jaka inflacja