Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

wartość kredytów mieszkaniowych w styczniu

Głębsza niż w poprzednich miesiącach obniżka stóp na Węgrzech spowodowała osłabienie forinta względem euro. Kursy EURPLN i USDPLN zakończyły dzień w okolicy otwarcia. Rentowności krajowych obligacji z długiego końca krzywej oraz stawki rynku pieniężnego lekko wzrosły. Na rynku kryptowalut cena Bitcoina pokonała poziom 57 tys. USD, po raz pierwszy od końca 2021.

 

Najważniejsze publikacje w dzisiejszym kalendarzu makro to drugi szacunek amerykańskiego PKB za 4q23 oraz wskaźniki koniunktury opracowywane przez Komisję Europejską. Wskaźnik ESI dla strefy euro w lutym prawdopodobnie lekko wzrósł, w ślad za usługowymi PMI i Ifo dla Niemiec. Rewizja wskaźnika nastrojów konsumentów prawdopodobnie potwierdzi, że stabilizują się one na niskim poziomie, wyraźnie poniżej długookresowej średniej. Pierwszy szacunek amerykańskiego PKB w 4q23 wskazywał na wzrost w tempie 3,3% q/q saar, a dziś oczekiwane jest potwierdzenie solidnej kondycji gospodarki USA.

 

Przegląd wydarzeń ekonomicznych:

HUN: Zgodnie z naszymi oczekiwaniami, MNB nie tylko kontynuuje luzowanie polityki pieniężnej, ale wręcz zwiększa jego tempo. Stopy procentowe w lutym zostały obniżone o 100pb, w tym stopa bazowa do 9%. Ruch wsparła solidna pozytywna niespodzianka ze strony styczniowej inflacji, która spadła do 3,8% r/r z 5,5% r/r miesiąc wcześniej. Nacisk na obniżki był też wywierany przez rząd, który trudną sytuację gospodarczą na Węgrzech tłumaczy m.in. wysokimi realnymi stopami procentowymi. Potencjalną przeszkodą do dalszych silnych obniżek może być kondycja forinta, który w stosunku do euro jest najsłabszy od prawie czterech miesięcy. MNB w kolejnych decyzjach z pewnością będzie brał pod uwagę kwestie kursowe, ponieważ mają one znaczący wpływ na ceny w otwartej gospodarce. W komunikacie MNB ocenił, że w 2024 oczekuje zrównoważonego wzrostu gospodarczego, spadku inflacji, wzrostu płac realnych i ożywienia popytu krajowego. Pomimo słabej aktywności gospodarczej w Europie, MNB oczekuje wzrostu udziału Węgier na rynku eksportowym, dzięki nowo zbudowanym zdolnościom eksportowym. W nadchodzących miesiącach inflację będą napędzać dwa czynniki: podwyżka akcyzy na paliwo oraz umiarkowana inflacja bazowa. W 2023 deficyt rachunku obrotów bieżących Węgier został zredukowany, a w 2024 i w kolejnych latach bank oczekuje dalszej poprawy równowagi zewnętrznej. Napływ funduszy unijnych i ożywienie w globalnym otoczeniu gospodarczym będą miały pozytywny wpływ na eksport. Decyzje o dalszych obniżkach stóp będą podejmowane na podstawie danych makroekonomicznych, perspektyw inflacji i analizy ryzyka.

Reklama

 

POL: W styczniu wartość kredytów mieszkaniowych udzielonych przez banki i SKOK-i przekroczyła 10 mld PLN i była najwyższa w historii. Według raportu BIK liczba nowych kredytów mieszkaniowych wzrosła o 304,9% r/r, a ich wartość o 403,4% r/r. Banki w styczniu procedowały jeszcze wnioski złożone w ubiegłym roku w ramach programu BK2% (w styczniu na ponad 6 mld PLN). Dynamikę kredytów w ujęciu wartościowym podbijał też wzrost cen mieszkań. W lutym nowa sprzedaż kredytów będzie najpewniej nadal stymulowana przez program BK2% (procedowanie wniosku trwa do 2 miesięcy). Kolejne miesiące pokażą już tylko „surowy” popyt, aż do wprowadzenia kolejnych działań wspierających kredytobiorców mieszkaniowych.

 

 grafika numer 1 grafika numer 1

 grafika numer 2 grafika numer 2

 

Reklama

EUR: Podaż pieniądza M3 wzrosła w styczniu o 0,1% r/r wobec 0,2% r/r w grudniu. Węższy agregat M1 obniżył się o 8,6% r/r po spadku o 8,5% r/r miesiąc wcześniej. Kredyty dla sektora prywatnego rosły w umiarkowanym tempie – dla gospodarstw domowych o 0,3% r/r, a dla przedsiębiorstw o 0,2% r/r, jednocześnie kredyt dla sektora rządowego spadł o 2,5% r/r. W strukturze kreacji pieniądza pozytywny wpływ aktywów zagranicznych netto znosi się z negatywnym wpływem długoterminowych zobowiązań oraz kredytu dla sektora rządowego.

 

GER: Indeks nastrojów niemieckich konsumentów GFK za marzec wzrósł do ‑29,0 pkt. z -29,6 pkt. Miesiąc temu gwałtowny spadek indeksu zatrzymał jego poprawę związaną z łagodzeniem kryzysu energetycznego. Nastroje niemieckich konsumentów stabilizują się na bardzo niskim poziomie, pomimo znaczącej poprawy oczekiwań dotyczących dochodów gospodarstwa domowego. Konsumenci mają silne obawy związane z sytuacją w gospodarce, a ich skłonność do oszczędzania wzrosła do najwyższego poziomu od czerwca 2008. Słabe nastroje i odbudowa oszczędności mogą zatrzymać oczekiwaną odbudowę konsumpcji. Opublikowany niedawno artykuł autorstwa m.in. L.Summersa, wskazuje, że obserwowana w ostatnich kwartałach różnica pomiędzy solidnymi dochodami a słabymi nastrojami konsumentów może być wyjaśniona przez wzrost kosztu pieniądza, który ma negatywny wpływ na siłę nabywczą gospodarstw domowych.

 

 grafika numer 3 grafika numer 3

 

Reklama

USA: Nastroje amerykańskich konsumentów wg Conference Board nieoczekiwanie obniżyły się w lutym, a mierzący je indeks spadł do 106,7 pkt. ze 110,9 pkt. i wobec oczekiwanej stabilizacji na poziomie sprzed rewizji (114,8 pkt.). Pogorszył się zarówno wskaźnik bieżący jak i mierzący oczekiwania. Ankietowani konsumenci wyrażali mniejsze zaniepokojenie związane z inflacją, wzrosły natomiast ich obawy związane z rynkiem pracy oraz sytuacją polityczną w USA. Pogorszyły się oceny i prognozy własnej sytuacji finansowej gospodarstw domowych (nie są uwzględniane przy kalkulacji wskaźnika ogółem), wzrosło też szacowane przez konsumentów ryzyko recesji.

 

 grafika numer 4 grafika numer 4

 

USA: Zamówienia na dobra trwałe w styczniu spadły silniej od oczekiwań, o 6,1% m/m, po spadku o 0,3% m/m w grudniu. Tak słaby wynik był oczywiście zasługą spadku bardzo zmiennych zamówień na środki transportu, które obniżyły się o 16,2% r/r, za sprawą spadku zamówień w lotnictwie cywilnym (o 58,9% m/m). Zamówienia na dobra trwałe z wyłączeniem środków transportu spadły o 0,3% m/m po spadku o 0,1% m/m miesiąc wcześniej. Również w tym przypadku ostateczny wynik był gorszy od prognoz, a poziom zamówień znajduje się w ostatnich miesiącach w stagnacji.

 

Reklama

USA: Indeks cen domów S&P/Case-Shiller dla 20 największych miast Stanów Zjednoczonych wzrósł w grudniu silniej od oczekiwań, o 6,1% r/r wobec 5,4% r/r miesiąc wcześniej. Ceny nieruchomości obniżyły się jednak o 0,3% m/m. Patrząc na historyczne relacje można stwierdzić, że kategoria schronienie będzie w najbliższych miesiącach źródłem dezinflacji w USA, jednak nie będzie to zjawisko trwałe, a inflacja może wzrosnąć pod koniec roku.

 

 grafika numer 5 grafika numer 5

 

Czytaj więcej

Artykuły związane z wartość kredytów mieszkaniowych w styczniu