Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

walut korona czeska

  • Rynek stopy procentowej - Spadki rentowności na polskim rynku stopy procentowej i dalsze odwrócenie krzywej dochodowości w USA.
  • Rynek walutowy - Mocny raport z rynku pracy wsparł notowania dolara amerykańskiego.

Kursy walut, 8 sierpnia 2022. Mocny raport z rynku pracy wsparł notowania dolara amerykańskiego [zobacz, ile zapłacisz za euro, dolara, franka, funta, jena, forinta, koronę] - 1Kursy walut, 8 sierpnia 2022. Mocny raport z rynku pracy wsparł notowania dolara amerykańskiego [zobacz, ile zapłacisz za euro, dolara, franka, funta, jena, forinta, koronę] - 1

Pod koniec tygodnia złoty pozostawał relatywnie stabilny wobec euro (EUR/PLN blisko poziomu 4,70), natomiast osłabiał się wobec dolara (USD/PLN wzrósł do 4,62) w związku z silniejszym ruchem kursu EUR/USD poniżej poziomu 1,02.

Kursy walut, 8 sierpnia 2022. Mocny raport z rynku pracy wsparł notowania dolara amerykańskiego [zobacz, ile zapłacisz za euro, dolara, franka, funta, jena, forinta, koronę] - 2Kursy walut, 8 sierpnia 2022. Mocny raport z rynku pracy wsparł notowania dolara amerykańskiego [zobacz, ile zapłacisz za euro, dolara, franka, funta, jena, forinta, koronę] - 2

Główna para walutowa pozostawała w ostatnim czasie blisko poziomu 1,02, na co wskazywały również krótkoterminowe średnie kroczące. W piątek sygnał do przełamania tego poziomu dały dane o zatrudnieniu w amerykańskim sektorze pozarolniczym, które zamiast spadku dynamiki zmiany liczby pracujących do 250 tys. pokazały w lipcu jej wzrost do 528 tys.. Oprócz tego pozytywną informacją z raportu o rynku pracy był spadek stopy bezrobocia do 3,5% (z 3,6%) oraz wzrost wynagrodzeń do 5,2% r/r (konsensus: 4,9%; poprzednio: 5,2%). Mocne dane z USA zwiększają szanse na podyżkę stóp procentowych o 75 pb we wrześniu (zamiast 50 pb), a do końca roku stopa Fed funds widziana jest w przedziale 3,50%-3,75% (3,25%-3,50% przed odczytem). Pomimo niedawno pojawienia się technicznej recesji w USA (dwa kwartalne spadki PKB z rzędu), wciąż pojawiają się obawy, że recesja w USA będzie płytsza niż w strefie euro, co faworyzowało USD wobec EUR.

Reakcja polskiej waluty na umocnienie USD była relatywnie niewielka. Kurs EUR/PLN pozostaje w ostatnim czasie blisko poziomu 4,70 i w krótkim terminie oczekujemy utrzymania tego poziomu. Jednak złoty może znaleźć się pod presją kiedy pojawią się oczekiwania na nieco mocniejsze ruchy ze strony banków centralnych w krajach bazowych.

Reklama

W piątek na krajowym rynku stopy procentowej panowały dobre nastroje a krzywa dochodowości przesunęła się w dół pomimo tego, że  w ciągu dnia panowała zmienność związana z niepewnością odnośnie odczytu danych makro z rynku pracy w USA. Tak mocne dane mają charakter proinflacyjny i dają FOMC argumenty do kolejnych podwyżek stóp procentowych. W takiej sytuacji rosną szanse na podwyżkę stóp procentowych o 75 pb. we wrześniu, ale kontynuacja mocnego tempa zacieśniania polityki monetarnej budzi obawy o wpływ podwyżek na gospodarkę. Obawy inwestorów o wzrost gospodarczy mają odzwierciedlenie w nachyleniu amerykańskiej krzywej dochodowości, która zaraz po publikacji danych odwróciła się jeszcze mocniej o kolejne 10 pb., schodząc do najniższych poziomów w okolicach -43 pb. (spread US2Y10Y) od 2000 roku. Jednak należy pamiętać, ze kolejne posiedzenie FOMC odbędzie się dopiero we wrześniu i do tego czasu kolejne dane makro mogą wpłynąć na zmianę nastawienia zarówno Fed, jak i inwestorów.

 

 

Co ciekawe mocne dane z amerykańskiego rynku pracy przełożyły się na wzrost apetytu na ryzyko w naszym regionie. Obligacje z rynków stopy procentowej w Europie Środkowowschodniej zyskiwały w stosunku do rynków bazowych. Polski 10letni benchmark zawęził się do bunda o 25 pb., węgierski o 31 pb., a czeskie obligacje skarbowe o 21 pb. Dodatkowo solidne zmiany dotyczyły nachylenia krzywej dochodowości. Spread 2Y10Y w Polsce zawęził się o 23 pb. zbliżając się do poziomu -100 pb. Wydaje się, że w obliczu podwyżek stóp procentowych w USA i w strefie euro oraz bliskiego końca podwyżek w Polsce, a także ze względu na relatywnie wysokie poziomy rentowności, polskie dwulatki mogą stanowić atrakcyjną alternatywę dla krótkich papierów na rynkach bazowych, które pozostają pod presją zacieśniania polityki monetarnej przez banki centralne.


Kursy walut, 8 sierpnia 2022. Mocny raport z rynku pracy wsparł notowania dolara amerykańskiego [zobacz, ile zapłacisz za euro, dolara, franka, funta, jena, forinta, koronę] - 3Kursy walut, 8 sierpnia 2022. Mocny raport z rynku pracy wsparł notowania dolara amerykańskiego [zobacz, ile zapłacisz za euro, dolara, franka, funta, jena, forinta, koronę] - 3

Reklama

Krzywa dochodowosci w USA w dalszym ciągu się odwraca do rekordowych minimów, najnizszych od 2000 roku.

Czytaj więcej