Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

w USA powstanie nowe miasto

W Dolinie Krzemowej ma powstać nowe miasto. W okolicach San Francisco skupowane są masowo grunty, które mają posłużyć do realizacji utopijnych planów. 

 

W USA powstanie nowe miasto? 

Amerykańskie media podają, że “tajemnicza” firma wspierana przez miliarderów z Doliny Krzemowej nabywa ziemię niedaleko San Francisco. Celem ma być utworzenie nowego miasta. Na akr (0,4047 ha) przeznaczone jest do 15 tys. USD.  

Według informacji podanych przez The New York Times wśród inwestorów aktywnie wspierających firmę nabywającą ziemię znajdują się m.in. Marc Andreessen czy Laurene Powell Jobs. Innymi znanymi nazwiskami są: współzałożyciel LinkedIn Reid Hoffman, współzałożyciele Stripe, Patrick i John Collisions oraz niezależni inwestorzy Daniel Gross i Nat Friedman. Według Los Angeles Times pomysłodawcą koncepcji ma być Jan Sramek, były pracownik Goldman Sachs.

Choć działki kupowane są od kilku lat, dopiero niedawno nawiązano kontakt z przedstawicielami lokalnych władz. Media sugerują, że wynika to z naniesionych poprawek do ustawy o nadzorowaniu zakupów nieruchomości. Na jej podstawie rząd federalny zyskał prawo do kontrolowania zakupów nieruchomości przez zagraniczne podmioty w pobliżu baz wojskowych, obiektów bezpieczeństwa narodowego i infrastruktury krytycznej.

Reklama

W 2018 r. Flannery Associates kupiła około 52 tys. akrów gruntów rolnych wokół bazy sił powietrznych Travis. Zakup ten nie obył się bez kontrowersji. Z uwagi na strategiczne położenie, przeprowadzono śledztwo, czy może on być powiązany z “interesami innych państw”. Realizowane zakupy stworzyły jeden z największych portfeli nieruchomości w Bay Area. 

Zobacz również: Ceny działek budowlanych w Polsce - jakie stawki obowiązują obecnie w poszczególnych województwach?

 

 

Inwestycja może napotkać istotne przeszkody 

Wciąż jednak niewiele wiadomo o dalszych planach Flannery Associates czy samej formie nowego miasta. Według Los Angeles Times problemem ma być “nieprzewidywalny i napięty politycznie charakter polityki użytkowania gruntów”. Z uwagi na ten fakt sama budowa może trwać nawet kilkadziesiąt lat. Przedstawiciel FA przekazał w wypowiedzi dla WSJ, że 97% kapitału pochodzi od inwestorów amerykańskich, a reszta od inwestorów brytyjskich i irlandzkich. 

“Jesteśmy dumni, że możemy współpracować przy projekcie, którego celem jest zapewnienie mieszkańcom hrabstwa Solano dostępu do dobrze płatnych miejsc pracy, niedrogich mieszkań, czystej energii, zrównoważonej infrastruktury, otwartej przestrzeni i zdrowego środowiska” - powiedział Brian Brokaw, rzecznik Flannery Associates.  

Reklama

Plany budowania miast od podstaw realizowane są m.in. na Bliskim Wschodzie. Jeśli chodzi natomiast o inwestorów indywidualnych, podobne aspiracje ma Elon Musk, który nabył 3500 akrów ziemi niedaleko Austin w Teksasie w celu budowy miasta "Snailbrook”. 

Zobacz również: Uważaj na reklamy Żabki! Oszuści podrabiają logo i zachęcają gigantycznymi zwrotami z inwestycji

Czytaj więcej