Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

w jakie spółki technologiczne inwestować

Big Techy wróciły w 2023 roku do łask inwestorów. Ich akcje stają się jednak powoli dość drogie. Jednak wyceny spółek technologicznych wciąż mogą rosnąć, jeśli Fed zdecyduje się wejść w cykl obniżek stóp procentowych.

 

  • Indeks FAANG urósł w I kwartale 2023 o 25%, podczas gdy S&P500 o 5%.
  • Notowania Big Techów rosną m.in. dzięki… kryzysowi bankowemu, a konkretnie dzięki oczekiwaniom na obniżki stóp przez Fed.
  • Dane firmy FactSet pokazują, że akcje Big Techów stały się już dość drogie.
  • Analitycy sypnęli w ostatnich tygodniach negatywnymi rekomendacjami dla Tesli czy Microsoftu, ale pozytywnymi dla Meta (Facebook).

 

Rok 2022 był fatalny dla tzw. Big Techów, czyli wielkich spółek technologicznych. Fatalny, jeśli chodzi o zachowanie kursów na giełdzie, ale również jeśli chodzi o fundamenty. Od jesieni 2022 Big Techy zwalniają masowo pracowników, bo wyniki już tak nie zachwycają, jak kiedyś.

Reklama

Jednak rok 2023 przyniósł całkiem pokaźne wzrosty cen akcji Big Techów. Indeks FAANG urósł od początku roku do dziś o 25%, podczas gdy Nasdaq 100 o 18%, a S&P500 o 5%.

Zobacz również: Król Obligacji alarmuje: recesja nadejdzie w ciągu najbliższych czterech miesięcy

 

Notowania FAANG na tle Nasdaq 100 i S&P500 w 2023 r.  grafika numer 1 grafika numer 1

Źródło: TradingView

 

Notowania Big Techów napędza… kryzys bankowy

Czemu wyceny spółek technologicznych tak żwawo ruszyły od początku roku na północ? Głównym czynnikiem są z pewnością rosnące oczekiwania co do obniżek stóp procentowych w USA. Im stopy wyższe, tym przyszłe zyski wyższe, co jest złą wiadomością dla akcji spółek technologicznych, które przecież mają problemy z zyskownością i z płaceniem dywidend, więc im koszt pieniądza wyższy, tym więcej kapitału płynie w stronę spółek z tradycyjnej gospodarki oraz obligacji.

Reklama

Tymczasem od początku 2023 roku rosną oczekiwania rynku co do obniżki stóp. Te oczekiwania nasiliły się po tym, jak zaczął się kryzys bankowy i upadł Silicon Valley Bank. Pojawiły się obawy o słabnięcie gospodarki, a co za tym idzie – presja na Fed, by zaczął obniżać stopy.

Wśród wielkich spółek technologicznych w 2023 roku najlepiej spisuje się kurs nVidia, który wystrzelił o 90%, głównie za sprawą świetnego sentymentu do biznesów pracujących nad sztuczną inteligencją. Powrócił również dobry sentyment do Tesli, której wycena poszła w górę o 65%. Co ciekawe, podobnie urosła kapitalizacja Meta (Facebook), mimo licznych problemów, jakie ma firma Marka Zuckerberga. O blisko jedną trzecią urosła wycena Apple, które stanowi blisko 40% portfela Warrena Buffetta.

 

Notowania wybranych wielkich spółek technologicznych w 2023 r.  grafika numer 2 grafika numer 2

Źródło: TradingView

 

  

Czy duże spółki technologiczne są już drogie?

Pytanie, czy obecnie wyceny Big Techów nie są już zbyt wysokie? Według firmy doradczej FactSet, zagregowany stosunek ceny do zysku (C/Z) dla spółek z Nasdaq wynosi około 25,4. Czyli jest aż o 44% wyższy od wskaźnika C/Z dla S&P 500, który wynosi 17,6. W sierpniu 2020 Nasdaq był notowany z 48% premią w stosunku do S&P 500.

Z drugiej strony, jak zwracają uwagę analitycy FactSet, współczynnik PEG Nasdaq wygląda dość atrakcyjnie. Jest to iloraz C/Z i tempa wzrostu zysków. Przy prognozowanym rocznym tempie wzrostu zysku na akcję o 17% przez następne 3 lata, PEG Nasdaq wynosi 1,5x. To mało, biorąc pod uwagę, że analogiczny wskaźnik dla S&P 500 wynosi 2x – wskazują analitycy FactSet.

Reklama

Jednak wielu analityków ostrzega, że co prawda na 2024 rok oczekiwane tempo wzrostu zysku na akcję w sektorze technologicznym wynosi 20%, ale w 2025 roku może spaść do 15%. „Tempo wzrostu wielu biznesów technologicznych, z takich segmentów jak handel elektroniczny, płatności cyfrowe, strumieniowanie rozrywki, a nawet usługi w chmurze, jest nadal wysokie, ale zwalnia. Big Techy są już naprawdę wielkie, coraz trudniej im rosnąć w wysokim tempie” – wskazuje Doug Peta, główny strateg inwestycyjny w BCA Research.

Zdaniem analityka BCA Research, paradoksalnie im dłużej będzie trwał kryzys bankowy i im bardziej będzie się pogłębiał, tym lepiej dla największych spółek technologicznych. „Obawy o banki będą wywoływały strach o wzrost gospodarczy, a tym samym presję na Fed w kwestii obniżek stóp. Prawdą jest jednak to, że obecnie akcje Big Techów wyglądają już o wiele mniej atrakcyjnie, jeśli chodzi o wskaźniki finansowe, niż kilka miesięcy temu. Teraz wiele będzie zależeć od wydajności Big Techów” – uważa Peta.

W każdym razie analitycy zaczynają już bardzo ostrożnie podchodzić do akcji wielkich spółek technologicznych. To widać po rekomendacjach. Dwie z trzech najnowszych rekomendacji dla Tesli to rekomendacje negatywne, obniżające rating, a jedna neutralna od Citigroup pozostawiła zalecenie „neutralnie”, więc bez rewelacji.

Zobacz również: Rozczarowujące dane z największej gospodarki świata - kurs dolara reaguje 

 

Rekomendacje dla Tesli w 2023

  grafika numer 3 grafika numer 3

Reklama

Źródło: FinViz.com

 

Bardzo źle wyglądają rekomendacje dla Microsoftu z 2023 roku. Posypały się obniżki ratingu, a firma Guggenheim dała nawet „sprzedaj”.

 

Rekomendacje dla Microsoft w 2023

 grafika numer 4 grafika numer 4

Reklama

 Źródło: FinViz.com

 

Analitycy dość niezdecydowani wydają się być w odniesieniu do spółki nVidia.

 

Rekomendacje dla nVidia w 2023

 grafika numer 5 grafika numer 5

Reklama

 Źródło: FinViz.com

 

Co ciekawe, w lutym i marcu obrodziło podwyżkami ratingu i pozytywnymi rekomendacjami dla Meta.

 

Rekomendacje dla Meta w lutym - marcu 2023

 grafika numer 6 grafika numer 6

Reklama

Źródło: FinViz.com

Czytaj więcej