Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

w co inwestuje Buffett

Tłumaczymy w jaki sposób Warren Buffett zabezpieczył biznes Berkshire Hathaway na wypadek swojej śmierci.

Największy inwestor wszechczasów Warren Buffett w tym roku obchodził 92 urodziny. Co prawda nadal pełni funkcję dyrektora generalnego Berkshire Hathaway, ale już myśli o tym, co będzie po jego śmierci z budowanym przez dekady biznesem.

 

Ile akcji Berkshire Hathaway ma Warren Buffett

Warren Buffett w trakcie ostatnich 16 lat oddał połowę posiadanych przez siebie akcji Berkshire Hathaway, nie wypuszczając jednak z ręki kontroli, czyli akcji z mocnym prawem głosu. Wyrocznia z Omaha trzyma przy sobie akcje klasy A, które dają mocne prawo głosu, rozdając i sprzedając tylko akcje klasy B, które mają 7-krotnie mniejsze prawo głosu.

Reklama

W ostatnich tygodniach Buffett przekazał 759 mln USD w akcjach do czterech fundacji kontrolowanych przez rodzinę Buffett. Po tym ruchu najsłynniejszy inwestor na świecie ma 227 416 akcji klasy A wartych 107 mld USD, co oznacza 15,5% udziału w akcjonariacie Berkshire oraz 31,4% praw głosu w sumie, czyli de facto kontrola nad konglomeratem pozostaje w jego rękach.

Jeszcze w 2005 roku, Buffett miał 474 998 akcji klasy A, co oznaczało 31% udziału w akcjonariacie oraz 37% prawa głosu. Jednak później zaczął oddawać akcje na rzecz Bill and Melinda Gates Foundation. Akcje klasy B w ramach BRK funkcjonują od 1995 r. i w sumie dają kontrolę nad ledwie 17% praw głosu.

Tymczasem Buffett trzyma w ręku głównie akcje klasy A. Co ciekawe, zdarzało się już, że konwertował akcje klasy A na akcje klasy B (nie ma możliwości, by wykonać odwrotny manewr), by dokonać jakiejś darowizny. Nie chciał bowiem pozbywać się akcji klasy A, a mówiąc bardziej precyzyjnie – nie chciał oddawać kontroli i rozwadniać swojej kontroli. Obecnie Buffett trzyma w ręku 37% podaży akcji klasy A.

Zobacz również: Słynny zakład Buffetta, czyli początek nowej ery, ery funduszy indeksowych

 

 

Najwięksi akcjonariusze Berkshire Hathaway – akcje klasy A

Reklama

Źródło: Market Screener

 

Co się stanie z Berkshire Hathaway po śmierci Warrena Buffetta

Co ciekawe, władza Buffetta w BRK nie podlegałaby dyskusji nawet wtedy, gdyby sprzedał wszystkie akcje. Chodzi o to, że są odpowiednie zapisy w statucie, dające mu jako CEO Berkshire większą i trwalszą władzę, niż jest to zwyczajowo w przypadku amerykańskich spółek publicznych.

Co stanie się po śmierci Buffetta z posiadanymi przez niego akcjami BRK? Od 2018 roku wiadomo już, że zostaną one automatycznie przekazane kilku wybranym przez niego fundacjom. Wielu analityków uważa, że wycena konglomeratu Berkshire zawiera dyskonto, bo gdyby rozpadł się on, to poszczególne spółki w sumie będą warte więcej, niż w sytuacji gdy pozostają „pod czapą” BRK. Przypomnijmy, że w grupie BRK są m.in. koleje Burlington Northern Santa Fe czy też wielki ubezpieczyciel Geico.

Reklama

Spekuluje się, że po śmierci Buffetta władze Berkshire będą chciały zrównać w prawach akcje klasy A i B. Miałoby się tak stać w celu likwidacji zagrożenia polegającego na możliwości skupienia akcji klasy A i przejęcia kontroli przez jedną osobę czy firmę nad BRK. W wizji Buffetta, Berkshire ma pozostać dobrze funkcjonującym konglomeratem wartościowych spółek.

Zobacz również: W co inwestować w ciągu 5 najbliższych lat – radzą miliarderzy dolarowi

 

 

Kto będzie następcą Warrena Buffetta

Przypomnijmy, że od maja 2021 wiadomo, kto będzie następcą Buffetta na stanowisku prezesa BRK. Wyznaczony został Greg Abel, który od 1999 roku pełni funkcje zarządcze w BRK. Ma on już w tej chwili 59 lat na karku, ale to nie przeszkadza Buffettowi, on lubi stawiać na doświadczonych.

Reklama

Greg Abel obecnie pełni funkcję dyrektora BRK ds. operacji niefinansowych. Jest również prezesem Berkshire Hathaway Energy oraz wiceprezesem National Indemnity. Wcześniej był prezesem m.in. MidAmerican Energy, PacifiCorp oraz MidAmerican Energy Holdings.

Abel ukończył handel na University of Alberta, a karierę zaczynał w firmie doradczej PricewaterhouseCoopers. W BRK jest od 1999 roku, gdy konglomerat Buffetta przejął firmę MidAmerican, której Abel szefował.

Zobacz również: Inwestorzy grający na spadek spółki Tesla zarobili miliardy

Czytaj więcej