Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

w co inwestować na polskiej giełdzie

Rekomendujemy, by przez cały rok 2023 akumulować akcje, na giełdzie powinno być dobrze gdzieś do jesieni 2024 roku – prognozuje prof. Sebastian Buczek, prezes Quercus TFI.

 

  • Na polskiej giełdzie jest tanio – wskazuje prof. S. Buczek, prezes QTFI.
  • Hossa na giełdzie w USA może jeszcze potrwać – przewiduje Buczek.
  • Rośnie ryzyko głębszej korekty na GPW – ostrzega Buczek.
  • Złoto powinno w tym roku wyjść na nowe historyczne maksimum cenowe – uważa Buczek.
  • Rok 2023 i 2024 powinien być bardzo dobry dla funduszy obligacji – uważa Buczek.

 

„Cykl Kitchina trwa, jesteśmy w fazie wzrostowej, która zaczęła się z przyspieszeniem, bo powinna w I kwartale 2023, a zaczęła się w październiku 2022. Faza wzrostowa powinna potrwać gdzieś do jesieni 2024, więc jest jeszcze sporo miejsca do wzrostów” – wskazał dziś podczas konferencji prof. Sebastian Buczek, prezes Quercus TFI.

Reklama

 

 

Hossa na Wall Street jeszcze potrwa

Prezes Quercus TFI zaczął od wskazania, że tempo opadania bilansu Fed jest znacznie wolniejsze, niż było tempo wzrostu. Podkreślił, że bessa w USA była relatywnie krótka, a rynek amerykański wygląda obecnie o wiele lepiej, niż na początku 2022 roku.

„Na giełdzie w USA nie jest tanio, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę to, gdzie są stopy. Silne zachowanie USD będzie straszyło rynek. Jednak jest jeszcze miejsce na hossę na Wall Street” – uważa Buczek.

Reklama

 

_grafika_1_grafika_1

 

Na polskiej giełdzie jest tanio

Na polskiej giełdzie wyceny są niskie – zwraca uwagę prof. Buczek. „To nie oznacza, że wyceny mogą dojść do poziomu amerykańskiego, ale w roku 2024 powinniśmy dotrzeć do średniej historycznej C/Z = 11” – prognozuje Buczek.

Przyznaje, że GPW w tym roku zaskakuje siłą, a bohaterami są przede wszystkim małe i średnie spółki. „sWIG80 wciąż jest w długoterminowym trendzie wzrostowym, ale powoli widać też napływ kapitału zagranicznego do WIG20. Zagraniczni inwestorzy mają mało polskich akcji, jeśli będą chcieli coś kupować, to raczej spółki z WIG20” – przekonuje prezes Quercus TFI.

Reklama

Buczek przyznaje, że zespół Quercus TFI oczekiwał głębszej korekty na GPW, ale ona nie nadeszła. „Wchodzimy w statystycznie i historycznie słabszy dla giełdy okres letni, więc o tym trzeba pamiętać. Ryzyko korekty jest rosnące” – wskazuje.

„Nastroje polskich inwestorów już nie są złe, są zbliżone do optymizmu. Ale w tym zakresie, w pobliżu optymizmu, nastroje mogą się utrzymywać przez długi czas, nawet do jesieni 2024, co będzie napędzało wzrosty wycen akcji” – uważa Buczek.

Zobacz również: Bardzo ciekawe dane z niezwykle popularnej polskiej spółki technologicznej 

_grafika_2_grafika_2

 

Przyznaje, że największym czynnikiem ryzyka jest wciąż dla polskiej giełdy wojna w Ukrainie. „Nie martwimy się już inflacją. Czynnik ukraiński wciąż jest ważny. Mamy nadzieję, że obie strony konfliktu, trwającego na Wschodzie, już niedługo mogą dojść do wniosku, że warto usiąść do stołu i rozmawiać” – mówi Buczek.

Zobacz również: Euforia na azjatyckim rynku trwa! Ten indeks osiąga swoje 30-letnie maksima

Reklama

 

_grafika_3_grafika_3

 

Złoto idzie na rekord

Prezes Buczek powiedział również kilka słów o aktywach innych niż akcje: o złocie i obligacjach. Do obu tych aktywów nastawiony jest „byczo”.

Złoto – zakładamy, że w tym roku cena kruszcu przebije się przez historyczne maksima, trend wzrostowy będzie kontynuowany w 2024 roku, ma szansę dojść do 2 400 USD za uncję. Wzrost notowań złota będzie wspierał notowania srebra” – stwierdził.

Reklama

Buczek zakłada również wzrosty cen obligacji, czyli spadki ich rentowności. „Zakładamy, że fundusze dłużne w roku 2023 i 2024 przyniosą bardzo pozytywne stopy zwrotu. Zawsze po pivocie Fed obligacje zachowują się bardzo dobrze i spodziewamy się, że tym razem historia również się powtórzy” – stwierdził prezes Quercus TFI.

Zobacz również: Analiza KGHM - czy miedziowy gigant będzie miał problemy, mimo rozwoju elektromobilności?

 

_grafika_4_grafika_4

 

_grafika_5_grafika_5

Czytaj więcej