Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

v 1 usd to eur

Piątkowa sesja pogłębiła słabość złotego, gdzie kurs EUR/PLN zakończył handel bliżej 4,58, z kolei USD/PLN przy poziomie 3,88. Para EUR/USD odnotowała spadek zamykając sesję w okolicy 1,18. Od początku lipca PLN traci ok. 2% wobec USD oraz EUR.

W ostatnich dniach złoty pogłębił spadki wobec głównych walut ze względu na pogarszający się globalny sentyment rynkowy

Rozprzestrzeniający się wariant Delta koronawirusa rodzi obawy o przyszły wzrost gospodarczy krajów UE i odnawianie restrykcji wobec tego rosnąca awersja do ryzyka ogranicza apetyt na waluty ryzykowne, a tym samym kapitał jest akumulowany w walutach najbezpieczniejszych. Złoty traci również z powodu czynników lokalnych. Odkąd niektóre banki centralne w regionie CEE w odpowiedzi na wysoką inflację podniosły koszt pieniądza, została pogłębiona dywergencja prowadzonych polityk pieniężnych pomiędzy NBP a MNB i CNB.

Polski bank centralny pozostaje gołębi oraz podtrzymuje akomodacyjną postawę prowadzonej polityki pieniężnej wobec tego zakładamy,

że w najbliższych tygodniach realne stopy procentowe utrzymają się na głęboko ujemnym poziomie co powinno ograniczać zainteresowanie polską walutą w oczach zagranicznych inwestorów. Bieżący tydzień będzie obfity w publikacje makroekonomiczne. Bieżące dane ilustrują trwałą poprawę odbudowującej się po kryzysie polskiej gospodarki, do których może dołączyć sprzedaż detaliczna, produkcja przemysłowa oraz dynamika wynagrodzeń i zatrudnienia, dodatkowo podaż pieniądza M3 oraz stopa bezrobocia. Podtrzymanie solidnych danych makroekonomicznych powinny przyhamować deprecjację złotego.

Podczas piątkowej sesji została opublikowana miara inflacji HICP w strefie euro

Odczyt nie przełożył się na notowania EUR/USD, jednak warto zaznaczyć że jest drugi miesiąc z rzędu gdy inflacja oscyluje wokół ustanowionego symetrycznego celu EBC. Założenia Nowej Strategii EBC zakładają tolerancję przestrzelenia od góry celu inflacyjnego przy poziomie 2%, co może rzutować odwlekanie procesu normalizacji polityki pieniężnej w strefie euro.

Reklama

Na krajowym rynku stopy procentowej ostatni tydzień nie przyniósł dużej zmiany krzywych dochodowości. Widać było spadek oczekiwań na podwyżki stóp procentowych w Polsce. Rynek wycenia wzrost stopy referencyjnej NBP do 0,25% w 2021 r. i do 1,00% na koniec 2022 r. Polskie obligacje zachowywały się też słabiej niż odpowiedniki na rynkach bazowych w efekcie czego spread pomiędzy 10-letnimi obligacjami polskimi a niemieckimi wzrósł do 205 pb.

W perspektywie najbliższego tygodnia rentowności obligacji w sektorze 2-letnim powinny trzymać się powyżej 0,4% a 10-letnich powyżej 1,70%.

Negatywny wpływ na notowania mogą mieć publikowane w tym tygodniu dane makroekonomiczne za czerwiec,

które potwierdzą utrzymującą się presję inflacyjną (PPI) i kontynuację odbicia w gospodarce (produkcja przemysłowa, płace i sprzedaż detaliczna). Wydaje się, że nie zmienią jednak nastawienia RPP i dlatego będą miały neutralny wpływ na notowania. Chęć utrzymywania polityki pieniężnej bez zmian, poza wypowiedziami członków Rady, wspiera spora skala odkupu obligacji na piątkowej aukcji (4,4 mld PLN). Nie pomagać rynkowi długu będzie regularna aukcja, którą Ministerstwo Finansów zamierza zorganizować w piątek. Oferowane będą serie OK0423, PS1026, WZ1126, WZ1131 i DS0432 za 4-8 mld PLN. Nowa znacząca podaż może ciążyć rynkowi długu tym bardziej, że aukcja z 9 lipca pokazała spadek popytu na dłuższym końcu krzywej. MF na ostatniej aukcji zamiany sprzedało papiery za 61 mln PLN przy popycie równym 452 mln PLN.

Przed ewentualną silniejszą przeceną krajowy rynek długu chronić będzie zbliżający się napływ środków z wykupu PS0721 i wypłaty odsetek (łącznie 15 mld PLN). Pozytywny wpływ na polskie obligacje mogą mieć również tendencje dominujące na rynku globalnym. W najbliższych dniach wzrost zachorowań na COVID-19 zwiększy popyt na aktywa bezpieczne, podobnie jak i posiedzenie EBC. Zapowiadane wprowadzenie przez EBC w czwartek symetrycznego celu inflacyjnego i możliwa sygnalizacja uruchomienia nowych instrumentów po wygaśnięciu programu PEPP w marcu 2022 r. wzmacniać powinny krótkoterminowo notowania obligacji skarbowych.

Polski złoty nadal pogłębia spadki wobec głównych walut: dolara (USDPLN) oraz euro (EURUSD). Tragiczny bilans PLNa od początku lipca  - 1Polski złoty nadal pogłębia spadki wobec głównych walut: dolara (USDPLN) oraz euro (EURUSD). Tragiczny bilans PLNa od początku lipca  - 1

Reklama

 

Czytaj więcej