Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych

W ubiegłym tygodniu w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów została opublikowana informacja o toczących się pracach nad projektem ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw.

Jak powiedział PAP wiceminister finansów Jarosław Neneman, w projekcie zostały zebrane najpilniejsze zmiany w przepisach podatkowych.

 

„W projekcie zawarliśmy zmiany porządkowe, doprecyzowujące, których skutek dla podatników jest generalnie neutralny, ale mają one duże znaczenie choćby dla administracji, bo dzięki temu będziemy mieli mniej sytuacji spornych. Są też przepisy mające na celu uszczelnienie systemu podatkowego, a także propozycje, które są jednoznacznie korzystne dla podatników” – powiedział Neneman.

 

>> Czytaj także: Masz akcje JSW? Spółka wydała interesujący komunikat. Jaka jest reakcja kursu?

Reklama

 

Wśród zmian korzystnych dla podatników wymienił m.in. proponowane zmiany w uldze termomodernizacyjnej. Zgodnie z obecnymi przepisami, wydatki poniesione przez podatnika, m.in. na ocieplenie budynku, montaż pompy ciepła czy paneli fotowoltaicznych można odliczyć od podstawy opodatkowania PIT. Do udokumentowania wydatków konieczna jest faktura VAT.

„To okazało się problemem w przypadku, kiedy projekty termomodernizacyjne współfinansuje czy też współorganizuje gmina i to gmina otrzymuje zapłatę od podatnika. Chodzi o to, że gmina nie zawsze jest podatnikiem VAT i nie zawsze może wystawić fakturę. Ludzie nie mogli korzystać z ulgi termomodernizacyjnej, jeśli płatność szła na rzecz gminy, bo nie mieli faktury. Poprawiamy ten przepis i po zmianie podstawą ulgi będzie dowód wpłaty na rzecz gminy” – mówił wiceminister finansów.

 

W jego ocenie innym korzystnym dla podatników rozwiązaniem jest poszerzenie grona organizacji pozarządowych, które mogą skorzystać ze zwolnienia z podatku dochodowego.

„Projektowana zmiana przewiduje modyfikację zakresu zwolnienia przedmiotowego, kierowanego do organizacji pozarządowych. Zmiana spowoduje objęcie zwolnieniem dochodów wszystkich organizacji pozarządowych - w części przeznaczonej na działalność ściśle określoną w ustawie o OPP (sfera zadań publicznych), z wyłączeniem działalności gospodarczej. W konsekwencji, zakres zwolnienia będzie szerszy niż dotychczas. To jest coś, o co bardzo zabiegają organizacje pozarządowe, to wiele ułatwia, a koszt tego rozwiązania to 17 mln zł. To nieduże koszty, ale uproszczenie – i po stronie organizacji pozarządowych, i po stronie administracji – jest duże i znika w ten sposób kolejne pole do konfliktu” – wyjaśnił wiceminister.

 

>> Zobacz też:  Fenomenalne odbicie na rynku nieruchomości. 80% wzrost w stosunku do ubiegłego roku

Reklama

 

Wśród innych korzystnych dla podatników propozycji Neneman wymienił kwestie dotyczące daniny solidarnościowej, czyli dodatkowej opłaty w wysokości 4 proc. Jest ona pobierana od podatników, których roczne dochody przekraczają 1 mln zł, przy czym daninę nalicza się od nadwyżki dochodów ponad ten limit.

To jest potwierdzenie linii orzeczniczej sądów, z którą się zgadzamy. Chodzi o to, czy od podstawy obliczenia daniny solidarnościowej można odliczyć straty z lat ubiegłych. W obecnych przepisach nie jest to wyjaśnione wprost, ale sądy uznały, że taka możliwość podatnikowi przysługuje. Dlatego chcemy, aby taka możliwość odliczenia strat z lat ubiegłych od dochodów, które są brane pod uwagę przy daninie solidarnościowej, została zapisana wprost w ustawie” – powiedział Neneman.

 

>> Sprawdź również:  KE proponuje Muskowi niższe cła od innych producentów. Jak zareaguje kurs TESLI? (wtorek, 20 sierpnia)

 

Kolejna propozycja, jaka zostanie zawarta w projekcie, ma dotyczyć zapomóg. Obecnie z podatku zwolnione są zapomogi wypłacane np. w przypadku klęski żywiołowej oraz przysługujące z tytułu długotrwałej choroby.

„Problem, który chcemy rozwiązać, pojawił się w czasie pandemii. Zamknięte zostały wtedy teatry, kina, sale widowiskowe, instytucje kultury. Aktorzy, którzy na tym ucierpieli, otrzymywali od ministerstwa kultury zapomogi z tytułu trudnej sytuacji materialnej. I okazało się, że nie ma tytułu, aby te zapomogi zwolnić z podatku – bo nie było przecież klęski żywiołowej. Chcemy więc zapisać, że także zapomogi otrzymane w przypadku trudnej sytuacji materialnej będą zwolnione z podatku” – zapowiedział wiceminister.

Reklama

 

Jak wskazał, inne korzystne rozwiązania, jakie mają znaleźć się w projekcie, dotyczą m.in. polskich firm mających spółki za granicą. Chodzi o przepisy dotyczące opodatkowania zagranicznych jednostek kontrolowanych, czyli CFC. Zgodnie z tymi przepisami, polski rezydent powinien odprowadzić podatek od dochodów z niskoopodatkowanych zagranicznych spółek zależnych.

„Spotkaliśmy się z przedstawicielami dużych podmiotów polskich, którzy prowadzą działalność poza krajem. Wśród problemów, jakie wskazali, był m.in. taki, że CFC utrudniają ekspansję zagraniczną. W strukturze holdingowej, która obejmuje dwa lub więcej poziomów spółek holdingowych, może dojść do sytuacji, w której dywidenda wypłacana przez spółkę operacyjną i następnie wypłacana w górę struktury, prowadzi do opodatkowania z tytułu CFC na każdym poziomie struktury holdingowej. Efektywnie, po stronie polskiego podatnika może dojść do podwójnego lub wielokrotnego opodatkowania z tytułu CFC tożsamych kwot dywidendy pochodzących z tego samego źródła. Problem rozwiązujemy w ten sposób, że będzie de facto pojedyncze opodatkowanie dywidendy, oczywiście z pewnymi zabezpieczeniami, dotyczącymi m.in. rajów podatkowych” – wyjaśnił Jarosław Neneman. „Poza tym wydłużamy o dwa miesiące termin złożenia rozliczenia oraz zapłaty podatku od dochodów zagranicznych jednostek kontrolowanych” – dodał.

 

Wśród zmian doprecyzowujących przepisy podatkowe wiceszef MF wskazał m.in. na kwestię zmian dotyczących zapisów w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie świadczeń na zaspokojenie potrzeb rodziny w ramach małżeństwa w zależności od tzw. ustroju majątkowego, czyli tego czy małżonkowie mają wspólność majątkową, czy też ustanowili rozdzielność majątkową. Podkreślił, że nie chodzi nawet o kwestie opodatkowania, bo te świadczenia nie są i nie będą objęte podatkiem.

„Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił uwagę, że w przypadku małżeństw ze wspólnością majątkową świadczenia na zaspokojenie potrzeb rodziny nie są objęte ustawą podatkową, a takie same świadczenia w przypadku małżeństw z rozdzielnością majątkową są objęte ustawą, choć oczywiście zapisane zostało dla nich odpowiednie zwolnienie. Wprawdzie nie spotkaliśmy się jeszcze w MF z przypadkiem objęcia podatkiem takich świadczeń, jednak dla jasności przepisów zdecydowaliśmy się na zaproponowanie zmiany, na mocy której również świadczenia na rzecz rodziny w małżeństwach z rozdzielnością majątkową nie będą objęte ustawą” – powiedział wiceminister.

 

Jarosław Neneman powiedział, że projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw powinien zostać skierowany do konsultacji pod koniec sierpnia.

Reklama

 

(PAP), autor: Marek Siudaj

 

Czytaj więcej

Artykuły związane z ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych