Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

ustawa budżetowa 2022 tekst

GER:

Prognozowana koniunktura konsumencka GfK na maj (na kolejny miesiąc) osiągnęła najniższy poziom w historii badania (od 2001). Do tak słabego wyniku przyczyniła się zdaniem autorów indeksu wysoka inflacja oraz wojna w Ukrainie. Wysoka inflacja znacząco wpłynęła na oczekiwania dochodowe konsumentów, które pozostają najniższe od lutego 2003. Do poziomu nieco powyżej tego z czasów I fali pandemii obniżyły się oczekiwania dotyczące kondycji gospodarki, co może sygnalizować rosnące obawy konsumentów przed recesją. Do najsłabszego poziomu od 2008 spadł wskaźnik mierzący skłonność konsumentów do zakupów. Ocena koniunktury przez gospodarstwa domowe jest zdecydowanie słabsza niż można by wnioskować na podstawie ocen koniunktury przez firmy (indeks Ifo) i porównywalna z oceną analityków z branży finansowej (indeks ZEW). Słabe nastroje konsumenckie w Niemczech pogarszają perspektywy dla konsumpcji, co może także zapowiadać osłabienie popytu na dobra konsumpcyjne z Polski.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Indeks koniunktury konsumenckiej GfK dla Niemie coraz deficyt w handlu towarami w USA - 1Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Indeks koniunktury konsumenckiej GfK dla Niemie coraz deficyt w handlu towarami w USA - 1

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Indeks koniunktury konsumenckiej GfK dla Niemie coraz deficyt w handlu towarami w USA - 2Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Indeks koniunktury konsumenckiej GfK dla Niemie coraz deficyt w handlu towarami w USA - 2

EUR:

Według źródeł Bloomberga w Gazpromie, już czterech europejskich importerów rosyjskiego gazu miało zapłacić za gaz w sposób oczekiwany przez stronę rosyjską (płatność w EUR lub USD na konto w Gazprombanku, następnie przewalutowana na RUB). Według tego samego źródła 10 europejskich firm miało założyć wspomniane konta walutowe w Gazprombanku. Financial Times informuje tymczasem, że w trakcie zakładania kont w Gazprombanku są niemiecki Uniper i austriacki OMV oraz dystrybutorzy gazu z Węgier i Słowacji. Tym informacjom zaprzeczył kanclerz Austrii. Płatność za gaz na nowych warunkach wymaganych przez Rosję może być traktowana przez UE jako sprzeczna z unijnymi sankcjami – tak wynika z czwartkowej wypowiedzi rzecznika Komisji Europejskiej oraz wczorajszej wypowiedzi przewodniczącej KE U.von der Leyen. Przewodnicząca KE oceniła, że ogłoszenie przez Gazprom jednostronnego wstrzymania dostaw gazu do odbiorców w Europie jest kolejną próbą wykorzystania gazu przez Rosję jako instrumentu szantażu, a UE przygotowuje skoordynowaną reakcję.

Reklama

Komisja Europejska zaproponowała zawieszenie pobierania ceł od całego ukraińskiego eksportu do Unii Europejskiej. Propozycja obejmuje również zawieszenie regulacji anty-dumpingowych oraz związanych z bezpieczeństwem dla eksportu ukraińskiej stali. Celem działania jest wsparcie ukraińskiej gospodarki oraz jej związków gospodarczych z UE.

Główny ekonomista EBC P.Lane na konferencji w Krakowie przedstawił implikacje dla statystyki publicznej płynące z zeszłorocznego przeglądu strategii EBC. Plany uwzględnienia kosztów właścicieli mieszkań (OOH) w HICP w dalszym ciągu pozostają wieloletnim projektem bez podanego terminu wdrożenia. Z kolei jeszcze pod koniec 2022 powinniśmy poznać pierwsze efekty analiz dotyczących „zielonych finansów”, m.in. szacunki śladu węglowego instytucji finansowych czy eksperymentalne statystyki dotyczące „zielonych” instrumentów finansowych.

POL:

Minister Rozwoju W.Buda poinformował, że następna runda rozmów z KE w sprawie KPO zaplanowana jest na 5 maja.

USA:

Deficyt w handlu zagranicznym towarami w marcu znacząco wzrósł, do 125,3 mld USD wobec 106,3 mld USD w lutym (dane odsezonowane). Za pogłębienie deficytu odpowiadał wzrost importu o 30,3 mld USD w ciągu miesiąca. Aż o 15% m/m wzrósł import w kategorii surowców i materiałów przemysłowych, do której zaliczają się paliwa i ropa. Wzrost importu miał jednak szeroką strukturę – o ponad 10% m/m rósł też import samochodów i dóbr konsumenckich.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Indeks koniunktury konsumenckiej GfK dla Niemie coraz deficyt w handlu towarami w USA - 3Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Indeks koniunktury konsumenckiej GfK dla Niemie coraz deficyt w handlu towarami w USA - 3

RON:

Reklama

Europejski Bank Centralny przedłużył do 15 stycznia 2023 linię swapową w wysokości 4,5 mld EUR z Narodowym Bankiem Rumunii.

POL:

Wiceminister rodziny i polityki społecznej S.Szwed poinformował, że rząd nie przewiduje drugiej waloryzacji rent i emerytur oraz nie planuje wypłaty 15. emerytury.

HUN:

Komisja Europejska oficjalnie uruchomiła mechanizm warunkowości wypłat środków unijnych wobec Węgier.

Rząd Węgier przedłużył do 1 lipca obowiązywanie limitów cen, które w listopadzie 2021 wprowadzono w odniesieniu do paliw, a w lutym br. w odniesieniu do podstawowych produktów żywnościowych (m.in. mąki pszennej, mleka, cukru, oleju słonecznikowego i wybranych produktów mięsnych).

POL:

Wiceminister finansów P.Patkowski poinformował, że MF planuje nowelizację ustawy budżetowej na 2022 na początku lata. Rewizja ma uwzględniać opublikowane wczoraj założenia makroekonomiczne zawarte w Aktualizacji Programu Konwergencji.

Reklama

Obecnie w Polsce może przybywać ok. 2,9 mln obywateli Ukrainy, z czego 1,35 mln to Ukraińcy, którzy przybyli do Polski przed wojną, a 1,55 mln to uchodźcy wojenni – wynika z raportu Ośrodka Badań nad Migracjami UW. W scenariuszu długotrwałego konfliktu na Ukrainie do końca 2023, populacja Ukraińców w Polsce mogłaby wynieść 3,1 mln osób, a w scenariuszu szybkiego rozejmu 1,75 mln osób. W przypadku scenariusza skrajnego, zakładającego okupację znacznej części Ukrainy przez Rosję, autorzy raportu szacują, że do UE napłynie ponad 10 mln uchodźców, z czego ok. 6 mln przebywałoby czasowo w Polsce.

JP:

Bank Japonii nie zmienił parametrów polityki pieniężnej, w tym utrzymał nielimitowany program zakupów 10-letnich obligacji rządowych (celem jest utrzymywanie ich rentowności na poziomie około 0%) oraz forward guidance wskazujący, że stopy procentowe w najbliższym czasie pozostaną na obecnym, rekordowo niskim poziomie (-0,1%). Bank zapowiedział przeprowadzanie codziennych transakcji, w których będzie gotowy nabywać 10-letnie obligacje skarbowe po rentowności 0,25%. Uparcie akomodacyjna polityka banku odzwierciedla obawy, że gospodarka jest wciąż zbyt słaba, by możliwe było zacieśnianie polityki pieniężnej. W zestawieniu z coraz powszechniejszym na świecie zacieśnianiem polityki pieniężnej, w tym zwłaszcza z bardzo agresywną postawą Fedu, działania BoJ osłabiają jena, który w relacji do dolara jest najsłabszy od 20 lat.

Czytaj więcej

Artykuły związane z ustawa budżetowa 2022 tekst