Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

ukraina rosja negocjacje

W ostatniej dobie zniszczony został ostatni z trzech mostów łączących Siewierodonieck z Lisiczańskiem. Siły rosyjskie kontynuują działania na rzecz okrążenia obrońców w obu miastach, a także w sąsiadujących z nimi miejscowościach Boriwśke i Prywilla. W przypadku Siewierodoniecka zostało to de facto osiągnięte, choć lokalne władze informują o istnieniu ograniczonych możliwości przemieszczenia się z kontrolowanego przez wojsko ukraińskie rejonu przemysłowego na zachodni brzeg rzeki Doniec.

 

Trwają walki w pasie na południe od Lisiczańska i w kierunku Bachmutu. Armia rosyjska wypiera obrońców w kierunku Bachmutu od południowego wschodu (umocniła się w okolicy m. Widrodżennia i wyprowadziła atak na m. Werszyna, 10 km od centrum Bachmutu), wznowiła także natarcie na północny wschód od Charkowa (z rejonu m. Staryj Sałtiw na prawym brzegu rzeki Doniec). Na styku obwodów charkowskiego i donieckiego Rosjanie umacniają się na zajętych pozycjach, wzmacniają siły i przegrupowują przed spodziewanym uderzeniem na kierunku Słowiańska (od północy z okolic m. Bohorodyczne i od wschodu z rubieży rzeki Doniec) oraz Siewierska na północ od Bachmutu (z rejonu m. Jampil). Wzdłuż całej linii styczności rosyjskie artyleria i lotnictwo kontynuują ataki na pozycje i zaplecze obrońców.

 

Reklama

Poza Donbasem szczególnie intensywne są one w okolicach Charkowa i Mikołajowa, na styku obwodów zaporoskiego i dniepropetrowskiego (okolice m. Hulajpołe i Synelnykowe) oraz na południe od Krzywego Rogu (w pobliżu Zełenodolśka). Celem uderzeń rakietowych w ciągu ostatniej doby był rejon Odessy (obrońcy mieli zestrzelić dwie rakiety).

 

Prezydent Wołodymyr Zełenski w codziennym wystąpieniu do narodu oświadczył, że toczące się walki na Donbasie przejdą do historii jako jedna z największych bitew w historii Europy. Podkreślił, że mimo znacznej przewagi Rosjan w sprzęcie i technice wojskowej ukraińska armia jest w stanie „uzyskiwać taktyczną przewagę nad przeciwnikiem oraz przejmować strategiczną inicjatywę na froncie”. Zwrócił się jednocześnie z apelem do partnerów zachodnich o dostarczenie systemów artyleryjskich, które przechylą szalę zwycięstwa na stronę Ukrainy. Z podobnym wezwaniem zwrócili się także inni przedstawiciele władz w Kijowie (w tym szef Biura Prezydenta Andrij Jermak, szef MSZ Dmytro Kułeba i minister obrony Ołeksij Reznikow), którzy podkreślali, że zwycięstwo nad rosyjskim najeźdźcą uwarunkowane jest przede wszystkim dostawami ciężkiego sprzętu wojskowego z Zachodu.

 

Z kolei w wywiadzie dla niemieckiej stacji telewizyjnej ZDF prezydent Zełenski skrytykował postawę kanclerza Olafa Scholza, który jego zdaniem próbuje „zachować równowagę w relacjach z Kijowem i Moskwą”, by w ten sposób nie szkodzić interesom Berlina. Ukraiński przywódca wezwał niemieckiego kanclerza do przyjęcia bardziej jednoznacznego stanowiska wobec Ukrainy i udzielenie większego wsparcia wojskowego oraz poparcia dla europejskich aspiracji Kijowa. Wcześniej Scholz odmówił komentarza w sprawie anonsowanej przez media wizyty w Kijowie jaką ma podobno złożyć 16 czerwca wraz z prezydentem Francji i premierem Włoch. Z kolei administracja prezydenta Francji poinformowała o braku konkretnych planów prezydenta Emmanuela Macrona odnośnie do jego podróży na Ukrainę.

Reklama

 

Wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar, odnosząc się do kwestii zaopatrywania sił zbrojnych, stwierdziła, że budżet państwa zapewnia pokrycie 65% kosztów dostaw amunicji, kamizelek kuloodpornych, hełmów i umundurowania. Reszta dostaw jest realizowana w ramach pomocy międzynarodowej i darowizn. W ostatnim tygodniu dostarczono ponad 21 tys. kamizelek kuloodpornych, 7 tys. hełmów, 5 tys. par butów i 10 tys. kompletów mundurów letnich. W związku ze stałym zagrożeniem atakami rakietowymi niemożliwe jest zgromadzenie rezerw materiałowych w magazynach, są one dostarczane od razu do jednostek frontowych. Dodała, że armia ukraińska rozpoczęła przygotowania do sezonu zimowego, co wiąże się z koniecznością produkcji umundurowania i odzieży odpowiedniej do tej pory roku.

 

Władze Litwy zakomunikowały, że przekażą armii ukraińskiej 110 ręcznych systemów do zwalczania dronów EDM4S SkyWiper (operujących na zasadzie impulsu elektromagnetycznego). Mają one trafić na wyposażenie 35 pododdziałów... czytaj więcej

 

Reklama

Czytaj więcej

Czytaj więcej

Artykuły związane z ukraina rosja negocjacje