Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

TVN

TVN – notowania spółki

Jedną z bardziej rozpoznawanych spółek na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych z pewnością jest TVN S.A. Pierwsze notowanie spółki przypadło na 7 grudnia 2004 roku, kiedy firma miała już umocnioną pozycję na rynku mediów w Polsce. Jeden z największych koncernów medialnych w państwie na giełdzie charakteryzuje się dużą liczbą wolumenu obrotu (było to prawie 20 milionów) i dość niekonwencjonalną historią. Historia spółki jest złożona, a na pierwszy plan wysuwa się obecnie ciąg zdarzeń z roku 2015, kiedy to koncern został przejęty przez Scripps Network. Nowi amerykańscy właściciele na drodze negocjacji otrzymali decydujące i większościowe 52,7% udziałów za cenę 584 milionów euro. Obecnych notowań spółki TVN S.A. nie ma, ponieważ w związku z przejęciem władze postanowiły wycofać się z Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Była to wiadomość, która podzieliła opinie spekulantów. Z jednej strony analiza fundamentalna już od dawna wskazywała, że spółka nie radzi sobie najlepiej. Świadczyły o tym notoryczne wahania giełdowe i spadki, których konsekwencję najprościej dostrzec na wykresie sprzed ostatnich pięciu lat działania TVN S.A. na giełdzie. Z drugiej zaś strony decyzja z pewnością nie była łatwa jako że TVN uchodzi za giganta w swojej branży. Nic więc dziwnego, że świat publicystyki, komentując decyzję nowych władz spółki z 2015 roku, określał całą sytuację mianem „medialnej posuchy na giełdzie”.

TVN – kurs akcji

Jeszcze za czasów funkcjonowania spółki TVN na warszawskiej giełdzie (a przypomnijmy, że było to, bagatela, 11 lat) kurs akcji wynosił 19,92zł. Od września 2012 roku kurs ten rósł szybko i stabilnie w górę, wynosząc wówczas wartość 6,92zł. Co przyczyniło się do obecnej sytuacji i raczej beznadziejnej prognozy na przyszłość? Wyjaśnieniem tutaj jest squeeze out, którego „ofiarą” padła spółka TVN i to właśnie dzięki temu prawdopodobnie przez dłuższy czas na giełdę nie powróci. Mechanizm ten polega na przymusowym wykupie drobnych akcji akcjonariuszy przez akcjonariuszy większościowych. Proces zmniejsza koszt obsługi akcjonariatu i ma na celu przywrócenie pełnej kontroli. Trudno oceniać, na ile mechanizm ten był słuszny, gdyż zależy to od długoterminowej strategii nowych amerykańskich właścicieli grupy TVN.

TVN giełda – analiza techniczna

Patrząc całościowo na wykresy pod względem chronologicznym spółka zanotowała dwa duże wzrosty i trzy spadki. Jeszcze przed decyzją o wycofaniu się spółki z giełdy notowania szły do góry. Pod względem wniosków płynących z analizy technicznej inwestycja w spółkę wydawała się wtedy jeszcze dość opłacalna, zwłaszcza w przypadku świadomej strategii długoterminowej. Oczywiście plotki medialne potwierdzone późniejszymi certyfikowanymi informacjami znacząco ostudziły w tym zakresie zamiary inwestorów, a ostatecznie spółka TVN zniknęła z giełdy.