Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

turcja nato finlandia

Od maja na terytorium Finlandii można zaobserwować zwiększoną aktywność wojskową państw członkowskich NATO, przede wszystkim Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. 31 lipca zakończyły się ćwiczenia lądowe „Ryske 22” i „Vigilant Fox”, w których brało udział po 750 żołnierzy. Pierwsze z nich odbyły się w północnych regionach kraju, za kołem podbiegunowym. Uczestniczyły w nich kompanie zmechanizowane ze Szwecji, Norwegii i USA wsparte śmigłowcami.

Dla Finlandii były to największe ćwiczenia wojskowe w rejonie koła podbiegunowego z udziałem zagranicznych partnerów od czasu zakończenia II wojny światowej. Z kolei manewry „Vigilant Fox” przeprowadzono w południowo-wschodniej części kraju i uczestniczyły w nich kompanie aeromobilne ze Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii wraz ze śmigłowcami. Amerykańskie i brytyjskie helikoptery ćwiczą w Finlandii już od połowy lipca, podobnie jak brytyjska kompania z rozmieszczonej w Estonii natowskiej grupy bojowej. Poza tym w czerwcu i lipcu amerykańskie siły specjalne prowadziły wspólne ćwiczenia ze swoimi fińskimi odpowiednikami w regionie między Helsinkami a granicą fińsko-rosyjską.

W ostatnich tygodniach miały również miejsce inne wspólne przedsięwzięcia lotnicze i morskie Finlandii i wybranych państw NATO. W końcu maja cztery brytyjskie eurofightery ćwiczyły ze szwedzkimi i fińskimi myśliwcami na północy Finlandii. Podczas szczytu Sojuszu w Madrycie para brytyjskich F-35 ćwiczyła z fińskimi myśliwcami F/A-18 Hornet w centralnej części kraju. Na początku lipca francuskie samoloty Mirage ćwiczyły ze szwedzkimi i fińskimi myśliwcami, a od połowy miesiąca w ich miejsce pojawiły się brytyjskie F-35 i eurofightery. Na początku sierpnia amerykański okręt desantowy USS Kearsarge wraz z komponentem amerykańskiej piechoty morskiej prowadził wspólnie z fińską marynarką wojenną ćwiczenia wzdłuż wybrzeża na zachód od Helsinek, zaś w lipcu amerykański niszczyciel rakietowy USS Arleigh Burke odbył manewry z jednostkami szwedzkimi i fińskimi.

Komentarz

  • Największe państwa członkowskie NATO rozszerzyły swoją obecność wojskową w Finlandii od maja br., ale ich siły biorące udział w tamtejszych szkoleniach i ćwiczeniach są relatywnie skromne. Ich obecność ma za zadanie odstraszać Moskwę od potencjalnych agresywnych działań wobec Helsinek podczas procesu akcesji do NATO, kiedy to Finlandia (podobnie jak Szwecja) nie jest objęta ochroną wynikającą z art. 5 Traktatu Północnoatlantyckiego. Zwiększona aktywność wojskowa sojuszników ma miejsce głównie w Finlandii z uwagi na jej długą granicę lądową z Rosją. Pododdziały z USA, Wielkiej Brytanii i Francji biorące udział w szkoleniach i ćwiczeniach pochodzą z jednostek, które są obecnie rozmieszczone i rotowane na wschodniej flance. Aktywność wojskowa sojuszników stanowi potwierdzenie nieformalnych gwarancji bezpieczeństwa złożonych Finlandii i Szwecji m.in. przez Stany Zjednoczone, Wielką Brytanię, Polskę, Francję i Niemcy. Londyn jako jedyny podpisał z oboma państwami dwustronne „polityczne deklaracje solidarności…

 

Reklama

Czytaj dalej...

Czytaj więcej

Artykuły związane z turcja nato finlandia