Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

TSCM

Inwestorzy reagują w ten sposób na kolejne komentarze członków Fed odnośnie możliwości braku obniżek stóp procentowych w br. w przypadku utrzymania wyższej inflacji. Mocną przecenę odnotowuje także sektor technologiczny (np. NVIDIA -10% w piątek) po słabszym przyjęciu wyników takich spółek jak ASML, TSCM albo Netflix. Z drugiej strony brak eskalacji napięć na Bliskim Wschodzie przekłada się na lekkie odbicie notowań w trakcie dzisiejszej sesji w Azji.

 

Oczekiwania co do dzisiejszej sesji

W nadchodzącym tygodniu GUS opublikuje szereg danych z krajowej gospodarki. W poniedziałek poznamy informacje o stanie krajowego przemysłu w marcu. Ekonomiści BNP Paribas prognozują, że wolumen produkcji sprzedanej spadł w ubiegłym miesiącu o 2% r/r wobec wzrostu o 3,3% r/r w lutym. Uważają oni, że wpływ na niższą dynamikę miał w istotnym stopniu efekt dni roboczych (w marcu 2024 roku były o dwa dni robocze mniej niż w analogicznym okresie 2023 roku). Na początku tygodnia opublikowane zostaną także dane z rynku pracy. Ekonomiści BNP Paribas przewidują, że dynamika wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw w marcu nieco zwolniła do 11,5% r/r z 12,9% r/r w lutym. Presja płacowa w krajowej gospodarce pozostaje jednak silna i taki obraz sytuacji nie zmieni się najprawdopodobniej w najbliższych miesiącach. 

We wtorek GUS przedstawi natomiast wyniki sprzedaży detalicznej w zeszłym miesiącu. Ekonomiści BNP Paribas prognozują, że w ujęciu wolumenowym zwiększyła się ona o 6,5% r/r. Wsparciem dla wydatków konsumpcyjnych są szybko rosnące realne dochody. Na marcowe dane korzystnie wpłynęła też wcześniejsza niż w ubiegłym roku Wielkanoc. Mniej optymistycznie wyglądała najprawdopodobniej produkcja budowlano-montażowa, która ze względu na mniejszą liczbę dni roboczych według nas spadła w marcu aż o 5,0% r/r.

Globalnie uwaga rynków we wtorek skupi się na wstępnych szacunkach marcowych wskaźników PMI w USA i strefie euro. W ostatnich miesiącach aktywność gospodarcza prezentowała się zdecydowanie słabiej na Starym Kontynencie i sądzimy, że taki stan rzeczy nie uległ zmianie. W dalszej części tygodnia w Stanach Zjednoczonych istotne będą też pierwsze dane o wzroście PKB w I kwartale (czwartek) i marcowa inflacja PCE (piątek), która jest głównym punktem odniesienia dla Rezerwy Federalnej.

Reklama

 

Zobacz także: Rekordowa dywidenda spółki z GPW! Kurs akcji w górę o 11% po solidnych wynikach

 

 grafika numer 1 grafika numer 1

Czytaj więcej

Artykuły związane z TSCM