Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

trybunał konstytucyjny w polsce historia

Przepisy Unii Europejskiej, na podstawie których państwa członkowskie są zobowiązane przez Trybunał Sparwiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) do stosowania środków tymczasowych dotyczących sądownictwa, są niezgodne z Konstytucją i nie podlegają stosowaniu, orzekł w środę Trybunał Konstytucyjny.

Trybunał Konstytucyjny rozpoznawał pytanie prawne Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego

skierowane do TK po tym, jak TSUE zobowiązał w ubiegłym roku Polskę do zawieszenia przepisów dotyczących Izby Dyscyplinarnej. Pytanie dotyczyło zgodności z Konstytucją przepisów o stosowaniu środków tymczasowych. TK orzekł, że jest to niezgodne z Konstytucją.

"(...) Przy najlepszej woli wykładni Konstytucji nie da się wyinterpretować uprawnień

Trybunału Sprawiedliwości do zawieszania polskich ustaw dotyczących ustroju polskich sądów (...)" - powiedział sędzia TK Bartłomiej Sochański, będący w składzie orzekającym. Zanim TK wydał orzecznie, Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) poinformował wcześniej w środę, że Polska została zobowiązana do natychmiastowego zawieszenia stosowania krajowych przepisów odnoszących się w szczególności do uprawnień Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. W kwietniu 2021 roku Komisja Europejska wniosła do Trybunału skargę o stwierdzenie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego.

Zdaniem KE Polska naruszyła prawo Unii,

ponieważ powierzyła Izbie Dyscyplinarnej, "której niezawisłość i bezstronność nie są zagwarantowane", właściwość do orzekania w sprawach dotyczących statusu sędziów i asesorów. Komisja wystąpiła do Trybunału z wnioskiem o zarządzenie wobec Polski środków tymczasowych. W wydanym postanowieniu wiceprezes Trybunału Rosario Silva de Lapuerta uwzględniła wszystkie wnioski Komisji do czasu wydania ostatecznego wyroku, podano w komunikacie TSUE. 

Czytaj więcej

Artykuły związane z trybunał konstytucyjny w polsce historia