Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

trybunał konstytucyjny skład

Przepisy Unii Europejskiej, na podstawie których państwa członkowskie są zobowiązane przez Trybunał Sparwiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) do stosowania środków tymczasowych dotyczących sądownictwa, są niezgodne z Konstytucją i nie podlegają stosowaniu, orzekł w środę Trybunał Konstytucyjny.

Trybunał Konstytucyjny rozpoznawał pytanie prawne Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego

skierowane do TK po tym, jak TSUE zobowiązał w ubiegłym roku Polskę do zawieszenia przepisów dotyczących Izby Dyscyplinarnej. Pytanie dotyczyło zgodności z Konstytucją przepisów o stosowaniu środków tymczasowych. TK orzekł, że jest to niezgodne z Konstytucją.

"(...) Przy najlepszej woli wykładni Konstytucji nie da się wyinterpretować uprawnień

Trybunału Sprawiedliwości do zawieszania polskich ustaw dotyczących ustroju polskich sądów (...)" - powiedział sędzia TK Bartłomiej Sochański, będący w składzie orzekającym. Zanim TK wydał orzecznie, Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) poinformował wcześniej w środę, że Polska została zobowiązana do natychmiastowego zawieszenia stosowania krajowych przepisów odnoszących się w szczególności do uprawnień Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. W kwietniu 2021 roku Komisja Europejska wniosła do Trybunału skargę o stwierdzenie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego.

Zdaniem KE Polska naruszyła prawo Unii,

ponieważ powierzyła Izbie Dyscyplinarnej, "której niezawisłość i bezstronność nie są zagwarantowane", właściwość do orzekania w sprawach dotyczących statusu sędziów i asesorów. Komisja wystąpiła do Trybunału z wnioskiem o zarządzenie wobec Polski środków tymczasowych. W wydanym postanowieniu wiceprezes Trybunału Rosario Silva de Lapuerta uwzględniła wszystkie wnioski Komisji do czasu wydania ostatecznego wyroku, podano w komunikacie TSUE. 

Czytaj więcej