Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

trailing stop akcje

Zlecenia maklerskie dla wymagających, których nie znajdziesz w każdym domu maklerskim. Jakie to zlecenia i w jaki sposób je wykorzystać?

 

Niestandardowe, ale przydatne zlecenia maklerskie, których nie oferuje Giełda Papierów Wartościowych

Zlecenia maklerskie, którym dotychczas poświęciłem czas w ramach Najlepszego Kursu Inwestowania w Akcje od Zera były standardowymi zleceniami rynkowymi dostępnymi na warszawskiej giełdzie z poziomu systemu transakcyjnego UTP (oczywiście poza zleceniami DDM, Cross i transakcjami pakietowymi). W tym odcinku chciałbym skupić się na zleceniach, które nie są obsługiwane bezpośrednio przez warszawską giełdę, ani jej system transakcyjny, ale znajdują się w ofercie niektórych domów maklerskich, które za pośrednictwem własnej platformy transakcyjnej biorą na siebie ich realizację. 

Są to niestandardowe zlecenia, przeznaczone dla bardziej zaawansowanych inwestorów, chcących mieć większą kontrolę nad ofertami, które wystawiają. Są one wykorzystywane bardzo rzadko, co jednak nie znaczy, że nie warto o nich powiedzieć kilku słów.

Reklama

 

Kroczący Stop Loss. Na czym polega zlecenie Trailing Stop?

Na rynku akcyjnym standardowym sposobem zabezpieczania się przed poniesieniem zbyt dużych strat jest zlecenie sprzedaży z limitem aktywacji Stop Loss, do którego można dodać również limit cenowy (Stop Limit). Poświęciłem mu cały 17. odcinek kursu. 

Niektóre domy maklerskie oferują również zlecenie zabezpieczające, które dostosowuje się do warunków panujących na rynku - Trailing Stop (Stop kroczący). 

Wiele osób zna go zapewne z instrumentów pochodnych, takich jak kontrakty CFD i futuresy, gdzie jest czymś standardowo dostępnym. 

Reklama

 

Mimo, że to zlecenie zostało stworzone właśnie dla rynku kontraktów terminowych, niektórzy brokerzy oferują go również na rynku akcyjnym.

Działa ono jak standardowe zlecenie sprzedaży z limitem aktywacji stop, jednak Trailing Stop przesuwa się wraz ze wzrostem ceny akcji.

Załóżmy, że kupiliśmy akcje PKO BP za 23 PLN i możemy sobie pozwolić na stratę maksymalnie 5%, czyli 1,15 PLN na akcji, co oznacza że nasz limit aktywacji sprzedaży ustalimy na 21,85 PLN. Jeśli po zakupie akcji ich cena będzie spadać, ustawiony przez nas limit aktywacji sprzedaży pozostanie bez zmian (21,85 PLN), ale jeżeli akcje zaczną zyskiwać na wartości, to limit aktywacji zostanie podwyższony, bazując na wzroście kursu. Jeśli akcje PKO BP na zakończeniu sesji podrosną do 25 PLN, to nasz limit aktywacji sprzedaży (zlecenie zabezpieczające) ustawiony na 5% straty zostanie podniesiony do 23,75 PLN. Dlaczego? Bo 5% z 25 PLN to 1,25 PLN, co oznacza, że nasz dopuszczalny przedział straty wynosi 25-1,25, czyli 23,75 PLN. I od tego momentu działa to dokładnie tak samo jak poprzednio - Gdy kurs będzie spadał, to limit aktywacji sprzedaży pozostanie bez zmian, a jeśli akcje będą dalej rosły, to Stop również będzie szedł w górę, zachowując nasz maksymalny akceptowalny poziom straty. Trailing Stop w przypadku futuresów wyznacza się na bazie punktów, i wówczas jest to bardziej czytelne, bo też właśnie dla kontraktów terminowych to zlecenie zostało stworzone. W przypadku akcji Trailing Stop wyznaczany jest procentowo albo na bazie wartości ruchu cenowego, to już w zależności od platformy domu maklerskiego.

Więcej na temat stop lossa kroczącego znajdziesz w 26. odcinku naszego cyklu Forex krok po kroku, który prowadzi Dawid Augustyn.

Reklama

URL Artykułu

 

Co to jest One Trigger Other, czyli jedno uruchamia drugie?

Zlecenie One Trigger Other (lub One Trigger Another) to tak naprawdę dwa powiązane ze sobą zlecenia, w którym druga oferta zostanie automatycznie wystawiona w momencie realizacji pierwszej. Dlatego też taki rodzaj zlecenia jest nazywany warunkowym. Najlepiej oczywiście pokazać to na przykładzie.

Załóżmy, że chcemy kupić akcje PKO BP po ustalonej przez nas cenie i sprzedać je z zyskiem, który uznajemy za satysfakcjonujący. Dzięki zleceniu One Trigger Other możemy wystawić taką dyspozycję za jednym zamachem, podobnie jak robilibyśmy w przypadku instrumentów pochodnych i zleceniem Take Profit.

 

Reklama

Załóżmy, że akcje PKO BP są notowane po 23,50 PLN. My chcemy kupić je po 23 PLN i sprzedać za 25 PLN, czyli z prawie 9% zyskiem.

Za pomocą zlecenia OTA wystawiamy standardową ofertę kupna z limitem ceny 23 PLN (zlecenie główne), które zostanie zapisane w arkuszu zleceń jako oczekujące. Oprócz tego możemy wybrać parametry realizacji zlecenia podrzędnego - w naszym przypadku będzie to zlecenie sprzedaży akcji PKO BP z limitem cenowym 25 PLN. W momencie realizacji zlecenia głównego (kupna z limitem 23 PLN), nasz dom maklerski automatycznie wystawi kolejne zlecenie podrzędne (czyli sprzedaż z limitem 25 PLN). Zlecenie OTA możemy wykorzystać też do zabezpieczania strat, ustawiając w zleceniu podrzędnym sprzedaż z limitem aktywacji. Wówczas działa to na podobnej zasadzie jak Stop Loss na kontraktach przy otwieraniu pozycji długiej.

 

Zlecenie maklerskie One Cancels Another - jak działa?

Zlecenie OCO (jedno anuluje drugie), podobnie jak One Trigger Another jest zleceniem warunkowym, czyli składa się ze zlecenia głównego i tym razem dwóch zleceń podrzędnych, z których tylko jedno może zostać wykonane (dlatego też, jego realizacja jest równoznaczna z anulowaniem drugiego).

Zlecenie One Cancels Other pozwala po zakupieniu akcji ustawić parametry zlecenia zabezpieczającego (Stop Loss) i jednocześnie realizacji zysków (Take Profit). Czyli tak jak w poprzednim zleceniu - jako ofertę główną stawiam zakup akcji z limitem 23 PLN, jako oferty podrzędne wybieram sprzedaż z limitem aktywacji po 21 PLN (Stop Loss) i sprzedaż z limitem 25 PLN (pełni funkcję Take Profit). Oczywistym jest, że tylko jedno ze zleceń podrzędnych może zostać wykonane (SL lub TP), stąd też nazwa zlecenia - jedno anuluje drugie.

Reklama

 

Jedno albo drugie - jak działa zlecenie giełdowe One or Other?

Zlecenie One or Other działa bardzo podobnie jak opisane wcześniej One Cancels Other. W tym przypadku jednak możemy wykorzystać je do ustawienia poziomów sprzedaży, gdy mamy już konkretne akcje w portfelu. Kurs akcji PKO BP, które kupiliśmy wcześniej wynosi obecnie 23 PLN. Dzięki zleceniu One or Other możemy wystawić jednocześnie dwie oczekujące oferty sprzedaży - z limitem aktywacji 21 PLN (Stop Loss) i z limitem 25 PLN (Take Profit). Podobnie jak w poprzednim, tylko jedno może zostać zrealizowane - stąd nazwa: jedno albo drugie.

Czytaj więcej