Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

TLTRO

Jak co tydzień prezentujemy podsumowanie tygodnia na rynku kursów walut przygotowane przez analityka DM BOŚ Marka Rogalskiego. Zapraszamy do krótkiego podsumowania głównych trzech walut światowych - dolara, euro i funta.

Weź udział w darmowym kursie inwestycyjnym z Dawidem Augustynem

 BIORĘ UDZIAŁ

 

DOLAR

Początkowa korekta kursu dolara będąca reakcją na wygraną Demokratów w Izbie Reprezentantów (wybory odbyły się we wtorek), szybko się zakończyła i kurs dolara znalazł wsparcie w czwartkowym komunikacie FED, chociaż ten jedynie potwierdził to, ze FED pozostaje na swoistym autopilocie w temacie podwyżek stóp procentowych.

Aktualny kurs dolara do złotego znajdziesz tutaj!

Odbicie dolara z drugiej połowy tygodnia było też po części wynikiem powrotu tematów negatywnie rzutujących na inne waluty (zwłaszcza euro, funta i juana). I wydaje się, że te „zewnętrzne” wątki rzutujące na globalne nastawienie do ryzyka, będą dla dolara ważniejsze w przyszłym tygodniu od publikacji makro (mamy inflację CPI w środę, sprzedaż detaliczną w czwartek, oraz produkcję przemysłową w piątek).

Czytaj także: Snapchat zagraża Facebookowi

Mimo straty trzech milionów użytkowników przychody właściciela aplikacji Snapchat urosły o 13,7 % w drugim kwartale 2018r. w porównaniu do kwartału poprzedniego. Z drugiej strony spółka Evana Spiegela kolejny kwartał notuje stratę i to nie małą. Tylko w drugim kwartale wynosi ona bagatela 353,31 mln.. Czytaj
Snapchat zagraża Facebookowi

EURO

Reklama

Na początku tygodnia szkodziły spekulacje nt. nowej rundy taniego finansowania dla banków komercyjnych z ECB, czyli programu TLTRO, co kłóciłoby się z oczekiwaniami zacieśnienia polityki w 2019 r. Potem zaszkodził wątek włoski, a zwłaszcza czwartkowe projekcje makro ze strony Komisji Europejskiej wskazujące na ryzyko znacznie wyższego deficytu budżetowego we Włoszech w latach 2019-2020 r., niż do tej pory sądzono. W przyszłym tygodniu Włochy pozostaną na tapecie (13.XI upływa termin zgłoszenia poprawek do przyszłorocznego budżetu), a dane makro będą nieco z boku. Niemniej warto śledzić odczyty z Niemiec, zwłaszcza szacunki PKB za III kwartał w środę.

Aktualny kurs euro do złotego znajdziesz tutaj!

FUNT

Zyskiwał na fali plotek związanych z „dopięciem” umowy ws. Brexitu, chociaż bilans tygodnia jest taki, że nadal stoimy w miejscu. Nie wiadomo, kiedy odbędzie się posiedzenie rządu May na którym ma zostać przyjęta umowa, co byłoby podstawą do zainicjowania prac nad zwołaniem specjalnego szczytu UE-Wielka Brytania w końcu miesiąca. W efekcie końcówka tygodnia przyniosła realizację zysków.

Aktualny kurs funta do złotego znajdziesz tutaj!

Polityka usuwa w cień tematy makro, chociaż należy odnotować, że we wtorek poznamy dane z rynku pracy, w środę odczyty inflacyjne, a w czwartek sprzedaż detaliczną.

Nota prawna

Czytaj więcej