Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

tapering QE

Po ubiegłotygodniowych spadkach, notowania ropy naftowej na początku bieżącego tygodnia powracają do zwyżek. Cena ropy naftowej WTI powróciła ponad poziom 84 USD za baryłkę, a notowania ropy Brent znajdują się powyżej 85 USD za baryłkę. W centrum uwagi inwestorów w bieżącym tygodniu znalazł się kartel OPEC – i to z dwóch powodów. Po pierwsze, pojawiły się dane pokazujące, że wzrost produkcji ropy naftowej w OPEC wyniósł jedynie 190 tysięcy baryłek, czyli mniej niż wynosi zwyżka akceptowalna w ramach porozumienia naftowego (254 tysiące baryłek).

Tym samym, dopasowanie państw OPEC do limitów produkcji wyniosło 118% (co w praktyce oznacza, że cięcia produkcji zostały zwiększone o dodatkowe 18% w stosunku do dopuszczalnych limitów). A więc rozjazd z limitami wydobycia był jeszcze większy niż we wrześniu, kiedy to stopień dopasowania wyniósł 114%.

Niewielki wzrost produkcji ropy naftowej w kartelu OPEC.  - 1Niewielki wzrost produkcji ropy naftowej w kartelu OPEC.  - 1

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Największe zwyżki produkcji dotyczyły Arabii Saudyjskiej oraz Iraku, do swoich limitów dopasowały się również Zjednoczone Emiraty Arabskie, Kuwejt oraz Algieria. Niemniej, w wielu państwach afrykańskich produkcja nie wzrosła wcale lub nawet spadła, ze względu na brak technicznych możliwości zwiększania wydobycia. W Nigerii produkcja zniżkowała aż o 70 tys. baryłek dziennie, co wynikało z zamknięcia ropociągu i ogłoszenia stanu tzw. force majeure („siły wyższej”) przez spółkę Royal Dutch Shell.

Reklama

Po drugie, kartel OPEC znajduje się w centrum uwagi ze względu na fakt, że już w czwartek, 4 listopada, będzie miało miejsce cykliczne spotkane OPEC+, dotyczące porozumienia naftowego. Wiele wskazuje jednak na to, że nie padną na nim żadne przełomowe deklaracje, a rozszerzony kartel utrzyma dotychczasowe tempo zwiększania produkcji ropy naftowej.

Niewielki wzrost produkcji ropy naftowej w kartelu OPEC.  - 2Niewielki wzrost produkcji ropy naftowej w kartelu OPEC.  - 2

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

ZŁOTO - Decyzja Fed w centrum uwagi inwestorów na rynku złota

Notowania złota nadal nie oddalają się istotnie od okolic 1800 USD za uncję. Cena tego kruszcu co prawda zniżkowała w drugiej połowie poprzedniego tygodnia, jednak wczoraj nadrobiła sporą część tych spadków i obecnie oscyluje tuż poniżej wspomnianej psychologicznej bariery, w okolicach 1795 USD za uncję.

Nie ulega wątpliwości, że w centrum uwagi inwestorów na rynku złota w bieżącym tygodniu (a w zasadzie, już od kilku tygodni) jest nadchodzące posiedzenie FOMC, podczas którego zapadnie decyzja w sprawie kolejnych działań dotyczących polityki monetarnej w USA. Inwestorzy powszechnie oczekują bowiem, że w środę Fed zakomunikuje początek taperingu QE, czyli symbolicznie rozpocznie wycofywanie się z ultraluźnej polityki monetarnej w USA.

O ile te informacje są już zdyskontowane w notowaniach dolara amerykańskiego czy złota, to niewiadomą pozostają dalsze działania Fed. Wiele wskazuje na to, że instytucja ta nie będzie dążyła do zacieśniania polityki monetarnej za wszelką cenę – biorąc pod uwagę niepewność związaną ze wzrostem gospodarczym w obliczu nawracających wyzwań związanych z pandemią Covid-19, chwiejnej sytuacji na amerykańskim rynku pracy oraz wyjątkowo wysokich poziomów inflacji.

Reklama

W rezultacie, szybkie tempo zacieśniania polityki monetarnej w USA wcale nie jest pewne, a wręcz wydaje się mało prawdopodobne – co byłoby korzystnym scenariuszem dla złota. W przypadku tego kruszcu, wielu inwestorów zdyskontowało już bowiem rozpoczęcie taperingu QE oraz zapowiedzi podwyżek stóp procentowych nawet pod koniec 2022 r.

Niewielki wzrost produkcji ropy naftowej w kartelu OPEC.  - 3Niewielki wzrost produkcji ropy naftowej w kartelu OPEC.  - 3

Notowania złota – dane dzienne

Nota prawna

Czytaj więcej

Artykuły związane z tapering QE