Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

sześcioletni plan odbudowy warszawy

Dziś o godz. 10:00 poznamy dane z rynku pracy w sektorze przedsiębiorstw w październiku. Spodziewamy się, że przeciętna liczba pełnych etatów wzrosła o 0,4% r/r, po wzroście o 0,6% r/r we wrześniu, a realizacja tych oczekiwań oznaczałaby stabilne zatrudnienie na początku 4Q br. Konsensus prognoz jest zbliżony i wynosi 0,5% r/r. Ciekawszym odczytem będzie przeciętne miesięczne wynagrodzenie. Tu spodziewamy się jego wzrostu o 9,5% r/r wobec 8,7% r/r przed miesiącem i konsensusu 8,9% r/r.

Naszym zdaniem za optymistyczną prognozą przemawiają oczekiwane wyższe wypłaty w części branż nieregularnych składników wynagrodzeń (premie, nagrody kwartalne) w związku z najprawdopodobniej dobrymi wynikami przedsiębiorstw w 3Q br. oraz nasilającą się z powodu inflacji presją na podwyżki ze strony zatrudnionych. Sytuacja na rynku pracy pozostaje bardzo dobra i nie sądzimy, aby szybkie podwyżki stóp procentowych znacząco zmieniły ten obraz w nadchodzących miesiącach.

 

Sytuacja na rynkach walutowych: kurs EUR/PLN osiągnął 12-letnie maksimum! - 1Sytuacja na rynkach walutowych: kurs EUR/PLN osiągnął 12-letnie maksimum! - 1

 

Wydarzenia i komentarze

EU: 

Reklama

Sytuacja epidemiczna w Europie znacząco się pogarsza. W Niemczech odnotowano nowe rekordy dziennych przyrostów zachorowań (65 tys.), podobnie w Holandii (20 tys.). W środę w Polsce potwierdzono 24882 przypadki infekcji COVID-19, co jest najwyższą liczbą podczas IV fali pandemii. Minister zdrowia A.Niedzielski powiedział, że według jednego ze scenariuszy (bardziej pesymistycznego) jej szczyt na poziomie 35-40 tys. zachorowań zostanie osiągnięty w I poł. grudnia br. Utrzymywanie się takiej skali epidemii przez dłuższy czas oznaczałoby zagrożenie dla wydolności służby zdrowia, co byłoby „sygnałem" nowych obostrzeń.

Polski rząd, podobnie jak władze niektórych krajów europejskich są bardziej powściągliwe niż rok temu w zakresie wprowadzania obostrzeń, głównie ze względu na skutki ekonomiczne. Naszym zdaniem 4Q br. przyniesie względem bardzo dobrego 3Q br. spowolnienie w ujęciu kw/kw wzrostu gospodarczego, do czego przyczyni się przede wszystkim pogorszenie nastojów konsumpcyjnych, wysoka inflacja oraz spadek aktywności wśród największych partnerów handlowych Polski.

Zakładamy, że w przypadku dalszego zaostrzania pandemii ewentualne obostrzenia dotyczyłyby osób niezaszczepionych oraz raczej miałyby charakter regionalny, co ograniczałoby ich negatywny wpływ na gospodarkę. Ze względu na dużą niepewność nie można jednak wykluczyć innych scenariuszy.

 

 Sytuacja na rynkach walutowych: kurs EUR/PLN osiągnął 12-letnie maksimum! - 2Sytuacja na rynkach walutowych: kurs EUR/PLN osiągnął 12-letnie maksimum! - 2

 

Rynki na dziś

Reklama

Mimo, iż wczorajsze wejście notowań EUR/PLN na 12-letni szczyt (4,6753) było przejściowe to scenariusz ataku na coraz to wyższe poziomy kursowe pozostaje naszym scenariuszem bazowym. Co jednak symptomatyczne to fakt, iż czwartkowemu spadkowi wartości nie towarzyszyło umocnienie dolara. W naszej ocenie pokazuje to, iż presja na słabszego złotego jest mocna, choć jednocześnie powinna odbywać się dość spokojnie, acz systematycznie. Na horyzoncie trudno obecnie o argumenty – poza technicznymi w krótkim okresie - mogące dodać złotemu siły.

 

 

 

Scenariusz podwyżek stóp procentowych jest obecnie dość agresywnie wyceniony,

akceptacja dla Krajowego Planu Odbudowy przez Unię Europejską przeciąga się, a presja inflacyjna przybiera na sile (w tym kontekście ciekawie zapowiadają się dzisiejsze krajowe dane o wynagrodzeniach, gdzie nasza prognoza jest powyżej konsensusu). Na międzynarodowym rynku finansowym koniec tygodnia powinien upłynąć względnie spokojnie. Kalendarium danych makroekonomicznych nie zawiera istotnych pozycji. Inwestorzy wyczekują zaś na decyzję prezydenta USA wskazującą nowego prezesa Fed (o reelekcję walczy J.Powell, kontrkandydatką jest L.Brainard).

Czytaj więcej