Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

sytuacja demograficzna mezczyzn w polsce

Raport o sytuacji na rynku nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych w Polsce w 2020 r.

  

Wybuch pandemii COVID-19 w 2020 r. negatywnie wpłynął na sytuację demograficzną miast wojewódzkich Polski. Wzrost liczby zgonów (r/r), przy jednoczesnym spadku liczby urodzeń, spowodował pogorszenie wskaźnika przyrostu naturalnego we wszystkich ośrodkach.

 

Tylko w Białymstoku i Rzeszowie na koniec 2020 r. przyrost naturalny osiągnął wartość dodatnią, przy czym rok wcześniej notowany był w dziesięciu miastach (poza stolicą Podlasia i Podkarpacia także w Gdańsku, Krakowie, Lublinie, Olsztynie, Opolu, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu). Lockdown i wprowadzenie restrykcji związanych z organizowaniem imprez, zmniejszył skłonność Polaków do zawierania małżeństw. W 2020 r. w 16 miastach wojewódzkich zawarto ponad 31 tys. małżeństw, przy średniej dla lat 2016-2019 na poziomie 38,2 tys. Ponadto, odnotowano istotne zmiany w ruchach migracyjnych ludności. W większości ośrodków wojewódzkich pogorszeniu (r/r) uległ wskaźnik salda migracji zarówno w ujęciu nominalnym, jak również w przeliczeniu na 1000 mieszkańców. Najbardziej niekorzystne zmiany tego parametru odnotowano w pięciu miastach (w Gdańsku, Krakowie, Rzeszowie, Warszawie i Zielonej Górze), które wyróżniały się spośród miast wojewódzkich do 2020 r. największym napływem ludności w przeliczeniu na 1000 mieszkańców. Na szczególną uwagę zasługują również stolice woj. lubelskiego i zachodniopomorskiego, w których w 2020 r. wskaźnik salda migracji osiągnął wartość ujemną, rok wcześniej natomiast był dodatni.

Reklama

 

 

Niekorzystne tendencje związane ze zmniejszeniem skali migracji oraz z ujemnym przyrostem naturalnym, w tym istotnym wzrostem zgonów ludności na skutek pandemii COVID-19, wpłynęły na spadek (r/r) o ponad 21,2 tys. liczby ludności w miastach wojewódzkich. Tylko w Krakowie, Rzeszowie i Warszawie zarejestrowano niewielki wzrost liczby mieszkańców. W przypadku stolicy Małopolski był to wzrost na poziomie 0,1% oraz po 0,2% w ośrodkach stanowiących siedzibę województwa podkarpackiego i mazowieckiego. W miejscowościach ościennych miast wojewódzkich odnotowano wzrost liczby mieszkańców, co wynikało z postępującego w dalszym ciągu procesu suburbanizacji. Odmienna sytuacja wystąpiła tylko w gminach podmiejskich należących do aglomeracji miast: Katowic, Kielc, Łodzi, Opola i Szczecina, w których zmniejszyła się (r/r) liczba ludności.

 

Pogłębiły się również niekorzystne relacje w zakresie struktury wiekowej ludności, co potwierdził współczynnik obciążenia demograficznego, który po raz kolejny uległ pogorszeniu. We wszystkich ośrodkach wojewódzkich odnotowano spadek udziału ludności w wieku produkcyjnym. W dwunastu miastach (z wyjątkiem Gdańska, Krakowa, Warszawy i Wrocławia) zanotowano szybszą dynamikę wzrostu (r/r) udziału populacji w wieku poprodukcyjnym, niż w wieku przedprodukcyjnym. Podobnie jak w latach wcześniejszych, również w 2020 r. szczególnie niekorzystne tendencje zarejestrowano w przypadku Łodzi, w której mieszkańcy w wieku produkcyjnym stanowili zaledwie 55,7% populacji miasta, w wieku przedprodukcyjnym 15,3%, a w wieku poprodukcyjnym 29% (najwięcej spośród ośrodków wojewódzkich).

Reklama

 

Wpływ pandemii COVID-19 na sytuację demograficzną - 1Wpływ pandemii COVID-19 na sytuację demograficzną - 1

Wpływ pandemii COVID-19 na sytuację demograficzną - 2Wpływ pandemii COVID-19 na sytuację demograficzną - 2

 

***Materiał pochodzi z raportu NBP: Raport o sytuacji na rynku nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych w Polsce w 2020 r., którego pełną zawartość możesz zobaczyć i pobrać klikając w poniższy przycisk 

Pobierz

Czytaj więcej

Artykuły związane z sytuacja demograficzna mezczyzn w polsce