Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

sygnały fx

Inflacja w Szwajcarii znalazła się poniżej celu banku centralnego. W czerwcu wyniosła 1,7% r/r w porównaniu do 2,2% w analizowanym okresie roku ubiegłego. Koszty energii znacząco spadły w porównaniu do 2022 r. 

  • Według prognoz banku centralnego inflacja odbije powyżej poziomu 2% do końca roku, a następnie będzie się utrzymywała na podwyższonym pułapie do 2026 r. 
  • Inflacja bazowa zwolniła do 1,8%. Szwajcaria jest tym samym pierwszym obszarem walutowym, w którym inflacja (zarówno ogólna, jak i bazowa) znalazły się w docelowym przedziale banku centralnego. 
  • Szef Szwajcarskiego Banku Centralnego (SNB) Thomas J. Jordan zasygnalizował, że możliwe są dalsze podwyżki stóp procentowych. 

 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Reklama

 

Inflacja w Szwajcarii - możliwe dalsze zacieśnianie 

Inflacja bazowa już w poprzednim miesiącu znajdowała się poniżej celu wyznaczonego przez Szwajcarski Bank Narodowy (SNB). Główny odczyt wykazuje natomiast najsłabsze tempo wzrostu cen od stycznia 2022 r. 

Prawdopodobnie główny odczyt w kolejnych miesiącach oderwie się od poziomu 2% wskutek podwyżek czynszów i spodziewanych podwyżek cen energii elektrycznej oraz rosnących kosztów usług. Podczas jednego z ostatnich wystąpień szwajcarska ekonomistka Andrea Maechler związana w przeszłości z SNB powiedziała, że "czynniki leżące u podstaw presji cenowej wciąż są uproczywe". Aktualnie rynek wycenia 66% prawdopodobieństwa kolejnej podwyżki o 25 pb do 2%. 

"W ciągu ostatnich 3 dekad zwykle około 20% towarów mogło mieć wzrost cen powyżej 1%. Dzisiaj w Szwajcarii ponad 65% wszystkich towarów i usług doświadcza podwyżek" - dodała Maechler.  

"Normalnie te dane pozwoliłyby SNB powstrzymać zacieśnianie polityki monetarnej. Niemniej na ostatniej konferencji prasowej SNB wyraził się dość jasno i wydaje się, że nie chce brać pod uwagę inflacji, która jest tymczasowo poniżej 2%" - powiedziała cytowana przez agencję Reutera Charlotte de Montpellier, ekonomistka ING. 

Zobacz również: Ceny tych materiałów budowlanych spadają! Czy przełoży się to na spadek cen mieszkań?

Reklama

 

 

Biorąc pod uwagę, że prezes SNB ocenia, że "na tym etapie ignorowanie rosnących cen jest nieodpowiedzialne", prawdopodobnie cykl zacieśniania będzie kontynuowany na kolejnych posiedzeniach. Obecnie wraz ze stabilnością cen energii czy importu, inflacja napędzana jest przez czynniki wewnętrzne. Główną przeszkodą w osiągnięciu stabilności pozostaje mieszkalnictwo. Sektor ten podlega istotnym wahanom cenowym. Tylko w maju ogólne ceny mieszkań wzrosły o 0,3%. 

Zobacz również: Amerykanie niechętnie sięgają do kieszeni, mimo że ich realne dochody rosną. Kurs dolara reaguje osłabieniem

 

Jak reaguje frank szwajcarski? 

Reklama

W reakcji na poranny odczyt notowania USDCHF wzrosły z 0,8963 do 0,8980. Niemniej kurs dolara pozostaje niepewny w oczekiwaniu na popołudniowe odczyty dotyczące PMI dla amerykańskiego przemysłu. Według wstępnych szacunków analityków PMI wzrósł do 47,2 w porównaniu z poprzednią wersją 46,9.

Zobacz również: Jest raport KNF na temat EC Będzin! Jego ustalenia mogą naprawdę szokować

 

Notowania USD/CHF - 5 dni  

 

Źródło: TradingView 

Reklama

  

W minionych tygodniach frank podlegał sporym wahaniom względem polskiego złotego. Ostatnie dane dotyczące inflacji w Szwajcarii sprawiły, że nieznacznie się umocnił. Według danych NBP kurs wynosi 4.5562 PLN. 

 

Notowania CHF/PLN - 1 miesiąc

Źródło: TradingView  

Czytaj więcej