Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

strefa euro przemysł

Z rana nadeszły rozczarowujące odczyty indeksów PMI dla przemysłu i usług z Francji, Niemiec oraz całej strefy euro. Wspólna waluta (EUR) traci dziś do USD 0,4% (stan na 10:00).

 

  • Wstępne odczyty PMI (lipiec) dla całej strefy euro oraz Francji i Niemiec mocno rozczarowały.
  • Szczególnie szokują nastroje w niemieckim przemyśle.
  • Euro osłabia się dziś wyraźnie do USD.
  • Analitycy nie ukrywają, że II połowa 2023 rysuje się ponuro, jeśli chodzi o gospodarkę strefy euro.

 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Reklama

 

Wstępny odczyt indeksu PMI dla usług we Francji za lipiec rozczarowuje. Wyniósł 47,4 pkt., podczas gdy prognoza mówiła o 48,4 pkt. W czerwcu sięgał on 48 pkt.

Podobnie rozczarował indeks PMI dla przemysłu. Wyniósł 44,5 pkt., podczas gdy oczekiwano 46 pkt. W czerwcu wyniósł właśnie 46 pkt.

Jeśli chodzi o odczyty indeksów PMI z Niemiec, to również okazały się niższe od prognoz. Wstępny indeks PMI dla przemysłu wyniósł 38,8 pkt., podczas gdy prognoza zakładała 41 pkt. W czerwcu odczyt sięgał 40,6 pkt. Odczyt PMI dla usług sięgnął 52 pkt., podczas gdy spodziewano się 53,1 pkt. (w czerwcu wyniósł 54,1 pkt.).

Reklama

Rozczarowaniem okazały się także odczyty PMI ze strefy euro. Indeks PMI dla przemysłu wyniósł 42,7 pkt., a zakładano 43,5 pkt. (w czerwcu było 43,4 pkt.). Indeks PMI dla usług sięgnął 51,1 pkt., prognozowano 51,5 pkt. (w czerwcu było 52 pkt.).

Takie odczyty PMI wywołały spadek EUR/USD o -0,4% (stan na 10:00).

Zobacz także: W ciągu 18 miesięcy z tego rynku nieruchomości wycofało się 15 ubezpieczycieli! "Ryzyko jest zbyt wysokie"

 

Niemcy – chora gospodarka Europy…

Szczególnie szokujące są odczyty PMI z niemieckiej gospodarki. Na Twitterze eksperci nie ukrywają zdumienia, zaskoczenia:

 

 

Reklama

 

Bartosz Sawicki z Cinkciarz.pl zwrócił uwagę, że indeks PMI dla niemieckiego przemysłu obniżył się 6. raz z rzędu i osiągnął post-pandemiczne dno na poziomie 38,8 pkt.

 

Reklama

 

Naprawdę może niepokoić stan niemieckiej gospodarki. Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB, przypomina, że w tym tygodniu Europejski Bank Centralny ma podnieść stopy procentowe. A to nigdy nie poprawia sytuacji w gospodarce, a wręcz przeciwnie…

 

Reklama

 

Dr Cyrus de la Rubia, główny ekonomista w Hamburg Commercial Bank, tak oto skomentował odczyty PMI z niemieckiej gospodarki:

„To zły początek III kwartału dla niemieckiej gospodarki. Dekoniunktura nadal jest obecna w sektorze produkcyjnym, podczas gdy spowolnienie wzrostu sektora usług jest czymś nowym. Istnieje zwiększone prawdopodobieństwo, że w II połowie roku gospodarka RFN znajdzie się w recesji. Nasza prognoza na III kwartał zakłada recesję. […] Nadzieje na szybką dezinflację prysły.”

Zobacz również: Spadek inflacji pcha tę europejską giełdę w górę! Co czeka ją w II połowie roku?

 

Francja: słaby popyt tworzy słabe nastroje

Nastroje we francuskiej gospodarce też nie zachwycają, delikatnie mówiąc…

Reklama

 

 

Francuska gospodarka rozpoczęła III kwartał 2023 r. od największego spadku aktywności biznesowej od listopada 2020 r. – pokazują dane S&P Global. „Poziom aktywności był ograniczany przez dalsze osłabienie popytu, wywieranie większej presji na firmy, aby zwracały uwagę na swoje zaległości w pracy w celu utrzymania produkcji. […] Widać trwały spadek aktywności gospodarczej sektora prywatnego we Francji. […] Producenci pozostali pesymistami w swoich ocenach kolejnych 12 miesięcy” – wskazują analitycy S&P Global.

Reklama

Norman Liebke, ekonomista w Hamburg Commercial Bank, tak oto skomentował odczyty PMI z Francji:

„Gospodarka francuska odnotowała kolejny kryzys w lipcu, ponieważ zarówno sektor produkcyjny, jak i usługowy odnotowały spadek nastrojów. Eksport miał się kiepsko, odzwierciedlając słaby globalny popyt związany ze słabością chińskiej gospodarki. Dane sygnalizują zauważalne ochłodzenie gospodarki, a nawet dość wyraźną redukcję aktywności biznesowej. Ceny produkcji spadają, a ceny usług rosną w dość szybkim tempie. Firmy są generalnie mniej optymistyczne, niż w czerwcu, przy czym nastroje w usługach są jednak o wiele lepsze, niż nastroje w przemyśle”.

Zobacz także: Kurs euro – zobacz prognozę słynnego think tanku. Oto co może zakończyć rajd wspólnej waluty

 

Ponure perspektywy dla całej strefy euro

Jeśli chodzi o całą strefę euro, to produkcja spadła w lipcu w najszybszym tempie od 8 miesięcy. „Pogarszające się wskaźniki, pokazujące oczekiwania dotyczące produkcji i napływ nowych zamówień, wskazują na prawdopodobieństwo pogłębienia się dekoniunktury w nadchodzących miesiącach. Firmy w strefie euro wycofują się z zatrudniania pracowników. W międzyczasie presja cenowa uległa dalszemu osłabieniu, a średnie ceny sprzedaży rosły najwolniej od prawie dwóch i pół roku. […] Widać spadki produkcji, a popyt pogarsza się. […] Firmy będą dążyć do dalszego ograniczania produkcji w nadchodzących miesiącach w odpowiedzi na kryzys i pogarszające się warunki popytowe. Gwałtowny spadek nowych zamówień w sektorze produkcyjnym, najgorszy od 2009 r., przebiega równolegle do spadku nowych zamówień w sektorze usług” – zwracają uwagę analitycy S&P Global.

 

 

Dr Cyrus de la Rubia, główny ekonomista w Hamburg Commercial Bank, tak oto skomentował wstępne odczyty PMI za lipiec dla strefy euro:

„Produkcja nadal jest piętą achillesową strefy euro. Producenci ponownie ograniczyli produkcję w przyspieszonym tempie w lipcu, podczas gdy aktywność sektora usług nadal rośnie, choć w znacznie wolniejszym tempie, niż na początku roku.

Reklama

W nadchodzących miesiącach gospodarka strefy euro prawdopodobnie będzie się kurczyć, podobnie jak sektor usług. Perspektywy dla niej są dość ponure. Niepokojące trendy są szczególnie widoczne w sektorze wytwórczym – tutaj załamanie zapewne będzie kontynuowane w II połowie 2023 roku.

Prezes EBC Christine Lagarde z pewnością nie ugnie się pod tymi nastrojami i podniesie stopy procentowe o 25 pb na kolejnym posiedzeniu pod koniec lipca.”

 Zobacz również: Wielka Brytania zmaga się z bańką na kolejnym rynku! Nie zgadniesz jakim

Czytaj więcej