Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

strefa euro - podaż pieniądza m3

Podaż pieniądza M3 w kwietniu wzrosła o 8,2% r/r (PKO: 8,4%, kons.: 8,5%, wobec 7,9% r/r w marcu). Miesięczny przyrost gotówki w obiegu „unormował” się (por. wykres) po dwóch miesiącach silnych wzrostów, które sprawiły, że dynamika roczna tej kategorii jest dwucyfrowa (15,2% r/r w kwietniu wobec 16,7% r/r w marcu).

Wśród czynników kreacji pieniądza największy wkład do wzrostu podaży miały kredyty (5,0pp) oraz aktywa zagraniczne netto (2,5pp). Wkład zadłużenia netto jednostek rządowych był niewielki (0,8pp), a w przypadku pozostałych kategorii był bliski zeru.

Analizy Makroekonomiczne: Mocny popyt na zapasy - 1Analizy Makroekonomiczne: Mocny popyt na zapasy - 1

Dane o należnościach i zobowiązaniach sektora bankowego (skor. o FX), pokazały dalszy wzrost dynamiki kredytów do 6,3% r/r z 5,8% r/r w marcu.

Reklama

Analizy Makroekonomiczne: Mocny popyt na zapasy - 2Analizy Makroekonomiczne: Mocny popyt na zapasy - 2

Za wyższą dynamiką kredytów ogółem w dużej mierze stoi dwucyfrowe tempo wzrostu kredytów dla przedsiębiorstw (11,2% r/r w kwietniu wobec 8,7% r/r w marcu). Nadal mocno rośnie dynamika kredytów obrotowych (18,0% r/r wobec 14,7% r/r w marcu, odzwierciedlając dalszą akumulację zapasów) przy lekkiej poprawie dynamiki kredytu inwestycyjnego (4,6% r/r wobec 1,9% r/r w marcu).

Analizy Makroekonomiczne: Mocny popyt na zapasy - 3Analizy Makroekonomiczne: Mocny popyt na zapasy - 3

W segmencie gospodarstw domowych nadal widoczne jest osłabienie akcji kredytowej. Kredyty konsumpcyjne wzrosły o 0,7% r/r wobec 1,1% r/r w marcu, a kredyty mieszkaniowe złotowe silnie wyhamowały (do 10,0% r/r w kwietniu z 11,1% r/r w marcu).

Analizy Makroekonomiczne: Mocny popyt na zapasy - 4Analizy Makroekonomiczne: Mocny popyt na zapasy - 4

Reklama

Dynamika depozytów obniżyła się do 5,3% r/r (z 7,2% r/r w marcu, skor. o FX). Depozyty osób prywatnych wzrosły o 1,8% r/r (wobec 2,1% r/r w marcu). Dynamika depozytów terminowych była dodatnia (0,2% r/r) po raz pierwszy od listopada 2019. Depozyty przedsiębiorstw kolejny miesiąc rosły względnie stabilnie (8,4% r/r wobec 8,1% w marcu).

Relacja kredytów do depozytów (LtD) w kwietniu wzrosła do 81,0%. Szacunkowy poziom „normalizacji” LtD wynosi obecnie ok. 85%, uwzględniając przedpandemiczny trend spadkowy. Według naszej oceny, osiągnięcie tego poziomu w tym roku może być trudne.

Czytaj więcej

Artykuły związane z strefa euro - podaż pieniądza m3