Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

strategii

Istnieje milion sposobów zarabiania pieniędzy na rynkach finansowych. Są jednak dwa znaczące problemy: nie tak łatwo je odkryć i nie każdy z nich będzie odpowiedni dla każdego gracza. Istnieje także milion sposobów tracenia pieniędzy na rynkach. Te zaś znaleźć bardzo łatwo.

 

Jeśli chcesz pomnażać swój kapitał to musisz wiedzieć, że bez planu inwestycyjnego nie da się osiągać sukcesów na rynkach finansowych. W dodatku na rynku FOREX brak planu najczęściej zwiastuje spektakularną porażkę.

 

Umiesz obsługiwać maszynkę do robienia pieniędzy?

Reklama

Czy dostając na tacy sprawdzoną strategię gry osiągniesz sukces? Niekoniecznie. Najlepszym przykładem obrazującym tę sytuację był eksperyment „Żółwii” przeprowadzony w USA na początku lat 90-tych ubiegłego wieku:

Dwójka zaprzyjaźnionych inwestorów - Richard Dennis i William Echardt - założyła się o to, czy każdego można nauczyć skutecznego tradingu. Aby rozstrzygnąć spór zrekrutowali grupę osób, którym powierzyli swoją strategię i zaopatrzyli ich w kapitał do inwestowania. Pomimo tego, że każdy uczestnik otrzymał dostęp do tej samej strategii to ich wyniki znacznie się różniły. Niektórzy nie potrafili w ogóle osiągać zysków. Najlepszy z uczestników zarobił w ciągu 4 lat aż 30 milionów dolarów (mając do dyspozycji rachunek wart 2 miliony).

Co innego mieć dobry plan, a co innego umieć stosować się do tego planu.

Ale dlaczego miałbyś nie stosować się do strategii, która zarabia? Powodów jest wiele:

  • Brak Ci wytrwałości.
  • Nie potrafisz emocjonalnie przetrwać serii strat.
  • Metoda jest dla Ciebie niezrozumiała, nie potrafisz jej zaufać i w efekcie nie jesteś w stanie jej konsekwentnie stosować.
  • Strategia wymaga posiadania zbyt dużego kapitału.
  • Metoda wymaga zaangażowania zbyt dużej ilości czasu w ciągu dnia.
  • Perspektywa czasowa inwestycji nie jest dostosowana do Twoich wymagań (chcesz otwierać pozycję i zamykać ją w ciągu kilku minut, czy może przetrzymać przez tygodnie/miesiące?).

To tylko niektóre powody, które mogą sprawić, że nie byłbyś w stanie zarabiać nawet mając do dyspozycji wspaniałą strategię. Poniżej znajdziesz kilka rad jak takiej sytuacji uniknąć.

Reklama

 

System transakcyjny a charakter tradera

Długoterminowo zarabiać można na dwa sposoby:

  • Stosując strategię, która wygrywa często, ale średnie zyski z transakcji są mniejsze od średnich strat.
  • Stosując strategię, która wygrywa rzadko, ale średnie zyski są dużo większe od średnich strat.

Charakterystyka praktycznie każdej strategii znajduje się gdzieś pomiędzy tymi dwoma wariantami. Właśnie tam trader powinien szukać opcji, która najbardziej mu odpowiada. Jeśli seria strat sprawia, że zaczynasz wątpić w słuszność swojego systemu to druga opcja nie jest dla Ciebie. Jeśli duże obsunięcia kapitału spędzają Ci sen z powiek to zrezygnuj ze strategii zbliżonych do pierwszej opcji. Pamiętaj, że gdy handel sprawia Ci ból to należy szukać innej drogi.

Kiedy będziesz wiedział, że Twój plan jest dobry?

“Well how do we know when the risk is right?

Reklama

We make a lot of money and we sleep at night!”

Odpowiedź znajduje się w piosence znanego tradera Eda Seykoty: „Kiedy wiemy, że nasze ryzyko jest odpowiednie? Kiedy zarabiamy mnóstwo pieniędzy i możemy spać w nocy”. Co zrobić w sytuacji, gdy nie możesz zasnąć w obliczu otwartej pozycji na rynku? Redukuj pozycję do momentu, w którym będziesz mógł spać spokojnie.

 

Rozdźwięk pomiędzy strategią a dostępnym czasem

W jaki sposób dwie osoby, które korzystają z tej samej strategii i stosują się do wszystkich wskazań mogą osiągać różne wyniki? Nawet tak różne, że jedna z nich osiąga zyski, a druga notuje straty? Odpowiedź może znajdować się w godzinach handlu. Strategia przetestowana na danych historycznych mogła dawać świetne wyniki, ale jeśli nie była dostosowana do Twoich godzin handlu, to może pojawić się problem. Może się okazać, że przebywasz na rynku w godzinach, które dla tej strategii były najgorsze. Natomiast Twój kolega ma czas na handel akurat w godzinach, w których strategia dawała świetne sygnały. Godziny handlu nie są bez znaczenia, zwłaszcza w momencie, gdy handlujesz stale o jednej porze. Na przykład EUR/PLN zachowuje się inaczej podczas sesji europejskiej, a inaczej podczas sesji azjatyckiej. Trzeba mieć to na uwadze.

Dodatkowym aspektem związanym z czasem jest perspektywa handlu. Najprostsza zasada to: im dłuższa perspektywa inwestowania tym mniej czasu potrzebujesz. Sytuacja na wykresach dziennych i tygodniowych nie zmienia się tak dynamicznie jak na interwałach godzinnych czy 15-minutowych. Handel w oparciu o długie interwały można ograniczyć nawet do kilkunastu minut tygodniowo. Analiza krótszych interwałów wymaga zdecydowanie więcej czasu, stąd handel w oparciu o nie jest bardziej czasochłonny.

Reklama

Zadaj sobie pytanie: Ile czasu jestem w stanie poświęcić na analizę i handel? Następnie dostosuj perspektywę inwestycji w oparciu o zasadę z powyższego akapitu.

 

Zacznij zmiany

Jack Schwager (autor książek z serii „Market Wizards”) powiedział kiedyś, że każdy kto chce zostać zarabiającym traderem musi w końcu zacząć wprowadzać zmiany. Tak więc, jeśli chcesz w przyszłości zarabiać na rynkach finansowych to musisz zacząć zmieniać swoją strategię tak, aby do Ciebie pasowała. Musisz dostosować zarządzanie ryzykiem i kapitałem, oraz horyzont czasowy inwestycji do swojego charakteru i dostępnego czasu. Jeśli uda Ci się odnaleźć harmonię między sobą a strategią to znacznie przybliżysz się do sukcesu.

 

Podsumowując

Nawet najlepsza strategia nie musi dawać oczekiwanych rezultatów jeśli nie jest dopasowana do tradera. Jeśli chcesz handlować z sukcesami musisz mieć strategię, która jest zgodna z Twoim charakterem i możliwościami czasowymi. W handlu niezwykle trudno odłożyć emocje na bok. Spraw, by miały one jak najmniejsze znaczenie. Działaj tak, by Twoje emocje nie mogły wyrządzić Ci krzywdy.

Czytaj więcej