Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Stosunki Kościół - państwo

Na piątkowej konferencji prasowej w Sejmie Hołownia został zapytany o to, czy po wakacjach posłowie zajmą się zmianami w Funduszu Kościelnym i czy opinia publiczna pozna jesienią szczegóły rozwiązania, które ma go zastąpić.

"Chciałbym. Sprawa Funduszu Kościelnego jest dla nas bardzo ważna. Bardzo poważnie mówiliśmy o tym w kampanii wyborczej i zdania nie zmieniliśmy" – mówił marszałek Sejmu.

Przyznał, że w koalicji istnieją w tej sprawie różne zdania, ale zastrzegł, że jego ugrupowanie będzie tę sprawę stawiać "bardzo jednoznacznie".

Reklama

"Uważamy, że należy przenieść ciężar finansowania związków wyznaniowych i Kościoła z decyzji podejmowanej tutaj w Sejmie, kiedy przedstawiciele partii politycznych decydują o wysokości Funduszu Kościelnego, na obywateli. Odpis podatkowy jest dobrym rozwiązaniem" – ocenił.

Dodał, że należy ustalić, jaka ma być wysokość tego odpisu podatkowego, żeby składki emerytalne, które duchowni opłacają z pieniędzy pochodzących z Funduszu Kościelnego, trafiały do państwowego systemu.

"Tę moc sprawczą o tym – utrzymujesz Kościół, nie utrzymujesz Kościoła – nie powinni mieć posłowie, bo to jest patogenny pomysł, jak wiele razy widzieliśmy, tylko obywatele. Jeśli obywatele chcą utrzymywać swoją wspólnotę wyznaniową, to robią to, nie chcą – to tego nie robią. Ten system działa w wielu państwach świata. Uważam, że dzisiaj tę wolność obywatele powinni od państwa z powrotem odzyskać" – zastrzegł Hołownia.

Reklama

"Będziemy bardzo intensywnie, mocno i wyraziście, sprawę Funduszu Kościelnego stawiać" – zapewnił. (PAP)

Czytaj więcej

Artykuły związane z Stosunki Kościół - państwo