Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

stopy procentowe usa zestawienie

Sesja w środę na krajowym parkiecie przebiegała w umiarkowanie pozytywnych nastrojach. Krajowi inwestorzy korzystali tym samym z dobrych wyników indeksów zachodnioeuropejskich, choć skalę zwyżek zmniejszała realizacja zysków na akcjach sektora bankowego (WIG Banki -0,74%) po wtorkowej decyzji o podwyżce stóp procentowych o 50 pb., która była zgodna z oczekiwaniami.

Podejścia tego nie zmieniła konferencja prezesa NBP, który zapowiedział, że będzie namawiał RPP do kolejnej podwyżki stóp proc. o 50 pb. Jego zdaniem, główna stopa na poziomie 3 proc., a być może przy dobrej koniunkturze nawet 4-proc., nie spowoduje żadnych negatywnych skutków w gospodarce. Według Adama Glapińskiego, RPP powinna utrzymywać rytm podwyżek stóp proc. po 50 pb. Prezes przyznał po raz pierwszy, że Rada znajduje się w "cyklu" podwyżek i zaznaczył, że jest on nakierowany na ograniczenie popytowej inflacji w przyszłości. Tym samym jest to dość mocny „jastrzębi” zwrot i nowa jakość w komunikacji NBP z rynkiem finansowym, ponieważ przy wcześniejszych podwyżkach stóp procentowych RPP nie dawała jasnych sygnałów odnośnie dalszych kroków w polityce monetarnej.

Komunikacja ze strony banku centralnego była również w centrum uwagi amerykańskich inwestorów podczas sesji w środę

Jak się okazało minutki z grudniowego posiedzenia Fed sygnalizują możliwość zarówno szybszych podwyżek stóp procentowych, jak i rozpoczęcia procesu zmniejszania wielkości bilansu banku centralnego. Jest to dość mocny zwrot względem obecnie panującego konsensusu inwestorów, który zakładał stosunkowo łagodną ścieżkę normalizacji polityki monetarnej w USA. Doprowadziło to do gwałtownej wyprzedaży amerykańskich akcji, szczególnie tych z sektorów wzrostowych, a indeks Nasdaq zanotował największy dzienny spadek od prawie roku. Z kolei mocno rosły rentowności 10-letnich amerykańskich obligacji skarbowych, wracając do ubiegłorocznych maksimów, a rentowności 2-letniego długu są najwyżej od marca 2020 r.

Komentarz poranny – inwestorzy czekają na dane z amerykańskiego rynku pracy. Czy gospodarka USA wymaga mocniejszego wzrostu stóp procentowych? - 1Komentarz poranny – inwestorzy czekają na dane z amerykańskiego rynku pracy. Czy gospodarka USA wymaga mocniejszego wzrostu stóp procentowych? - 1

Oczekiwania co do dzisiejszej sesji

Reklama

Czwartkowa sesja w Europie pozostawała pod negatywnym wpływem wcześniejszej wyprzedaży w USA, natomiast indeksy za oceanem odnotowały zdecydowanie spokojniejszy dzień. Inwestorzy czekają na dzisiejsze dane z amerykańskiego rynku pracy za grudzień, które dadzą sygnał, czy tamtejsza gospodarka wymaga mocniejszego wzrostu stóp procentowych.

Czytaj więcej