Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

stopy procentowe nbp 2022

Na dzisiejszym posiedzeniu, Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję o podwyżce stopy referencyjnej NBP o 0,50 pkt. proc. do poziomu 2,75%. Rada postąpiła zgodnie z oczekiwaniami, gdyż rynkowy konsensus zakładał podwyżkę o 0,50 pkt., przy czym ekonomiści BNP Paribas Bank Polska zakładali mocniejszą podwyżkę o 0,75 pkt. proc.

Decyzja ta nie zmienia naszej prognozy kontynuacji zacieśniania polityki monetarnej przez RPP i dalszych podwyżek stóp procentowych do 4,5% w połowie roku. Kluczowa dla oczekiwań rynkowych będzie jednak dopiero jutrzejsza konferencja prasowa (godz. 15:00) prezesa NBP, Adama Glapińskiego.

Zwracamy uwagę, iż kolejna z rzędu podwyżka stóp procentowych w Polsce będzie miała mniejszy niż dotychczas wpływ na wzrost rentowności obligacji skarbowych

Tak więc zmienność cen obligacji notowanych na rynku wtórnym oraz notowań funduszy dłużnych powinna być mniejsza w kolejnych miesiącach. Z drugiej strony decyzja ta będzie miała pozytywny wpływ na wyniki i notowania sektora bankowego na GPW.

Po podwyżce obecny poziom stóp procentowych w Polsce kształtuje się następująco:

  • Stopa lombardowa = 3,25%
  • Stopa dyskonta weksli = 2,85%
  • Stopa redyskonta weksli = 2,80%
  • Stopa referencyjna = 2,75%
  • Stopa depozytowa = 2,25%

Jak podano w komunikacie po posiedzeniu, wobec kontynuacji ożywienia krajowej aktywności gospodarczej oraz oczekiwanego utrzymywania się korzystnej sytuacji na rynku pracy, a także prawdopodobnie dłuższego oddziaływania zewnętrznych czynników (m.in. wzrost cen surowców energetycznych i rolnych, uprawnień do emisji CO2, zaburzenia w globalnych łańcuchach dostaw) na dynamikę cen, utrzymuje się ryzyko kształtowania się inflacji powyżej celu inflacyjnego NBP. Rada zauważa także, że prognozy inflacji są podwyższane i w wielu gospodarkach w 2022 r. inflacja pozostanie najwyższa od wielu lat, co skłania banki centralne na świecie do podwyżki stóp procentowych.

Reklama

W przypadku rynku obligacji skarbowych w dalszym ciągu preferujemy obligacje korporacyjne i obligacje skarbowe o krótkim terminie zapadalności lub zmiennokuponowe. Takie instrumenty i fundusze je posiadające powinny zachowywać się relatywnie lepiej na tle obligacji skarbowych stało kuponowych i funduszy obligacji skarbowych w trakcie trwającego cyklu podwyżek stóp procentowych.

Obecnie podtrzymujemy nasze neutralne nastawienie do polskiego rynku akcji oraz umiarkowanie negatywne względem obligacji

W przypadku indeksu WIG, podwyżki stóp procentowych będą miały pozytywny wpływ na wyniki i wycenę banków, przy czym zauważamy największą koncentrację banków w indeksach WIG20 (ok. 35,5% razem z PZU) oraz mWIG40 (ok. 30%). Ponadto w środowisku rosnącej inflacji relatywnie lepiej powinny zachowywać się spółki cykliczne/value z takich sektorów jak surowce, energetyka i paliwa, wybrane spółki przemysłowe albo FMCG. Z drugiej strony możliwa jest kontynuacja wysokiej zmienności na rynku akcji w najbliższych tygodniach w związku z dyskontowaniem przez inwestorów szybszych podwyżek stóp procentowych przez amerykański Fed albo Europejski Bank Centralny.

W przypadku waluty podtrzymujemy w krótkim terminie nasze lekko negatywne nastawienie

Obserwujemy umiarkowane osłabienie złotego po decyzji RPP, co może wskazywać, że inwestorzy, podobnie jak ekonomiści BNP Paribas, również oczekiwali większej skali podwyżek stóp procentowych. Oczekujemy dalszego osłabienia złotego względem euro w I kwartale br. (ok. 4,60-4,65) oraz utrzymania szerokiego trendu bocznego w horyzoncie do końca roku (ok. 4,5-4,55). W przypadku USD/PLN spodziewamy się wzrostu kursu do ok. 4,17 w 2022 r. z uwagi na umocnienie amerykańskiego dolara w związku z oczekiwaną przez ekonomistów BNP Paribas, sześciokrotną podwyżką stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych w bieżącym roku

Czytaj więcej

Artykuły związane z stopy procentowe nbp 2022