Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

stopy procentowe ile

Wojna w Ukrainie negatywna dla wzrostu gospodarczego w 2022 r.

Oczekujemy, że dynamika PKB w Polsce obniży się w 2022 r. do 3,5% r/r wobec 5,7% w 2021 r., a w 2023 r. zwiększy się do 4,3% (por. MAKROmapa z 07.03.2022). Główną przyczyną zmniejszenia tempa wzrostu gospodarczego w 2022 r. będzie spowolnienie konsumpcji związane z wysoką inflacją zmniejszającą siłę nabywczą konsumentów. Czynnikiem negatywnym dla konsumpcji będzie również podwyższona niepewność związaną z wojną w Ukrainie. Będzie miała ona również negatywny wpływ na dynamikę inwestycji. Wpływ wojny oraz sankcji nałożonych na Rosję i Białoruś przez kraje Zachodu widoczny będzie również w niższym wkładzie eksportu netto.

Z kolei ożywienie wzrostu gospodarczego w 2023 r. będzie naszym zdaniem związane z zakładanym przez nas uruchomieniem środków z Krajowego Planu Odbudowy, zwiększonymi wydatkami na obronność w Europie oraz obniżeniem niepewności w regionie, które będzie sprzyjać poprawie nastrojów gospodarstw domowych, wyższej konsumpcji oraz inwestycjom. Wzrost dynamiki PKB w 2023 r. będzie dodatkowo wspierany przez efekty niskiej bazy sprzed roku.

Zobacz także: Wojna na Ukrainie: perspektywa inwestora. Czy spadki spowodowane konfliktami są dobrą okazją do kupna?

 

Inflacja pozostanie wysoka

Prognozujemy, że inflacja w 2022 r. zwiększy się do 9,2% r/r wobec 5,1% w 2021 r., a w 2023 r. obniży się do 5,6%. Głównymi czynnikami proinflacyjnymi w kolejnych kwartałach pozostaną słabszy kurs złotego oraz silny wzrost cen nośników energii i surowców rolnych. W naszej prognozie założyliśmy, że okres obowiązywania Tarczy Antyinflacyjnej zostanie wydłużony do końca 2023 r.

Zobacz także: Inflacja przyspiesza! Wskaźniki cen towarów i usług konsumpcyjnych w marcu 2022 r.

 

Napływ uchodźców ograniczy presję płacową

Reklama

Utrzymująca się dobra sytuacja na rynku pracy w połączeniu z napływem uchodźców z Ukrainy będzie ograniczać presję płacową, choć ze względu na wysoką inflację pozostanie ona silna. W konsekwencji prognozujemy, że dynamika wynagrodzeń w gospodarce narodowej zwiększy się w 2022 r. do 9,1%r/r wobec 8,9% w 2021 r., a w 2022 r. zmniejszy się ona do 8,1%.

Zobacz także: Badanie: 63 proc. uchodźców z Ukrainy chce pracować w Polsce, ale tylko co trzeci pozostać tu na dłużej

 

To nie koniec podwyżek stóp procentowych

Uważamy, że RPP będzie w kolejnych miesiącach kontynuowała cykl zacieśniania polityki pieniężnej. Rosnąca presja inflacyjna, wzmocniona na skutek wojny w Ukrainie, skłoni Radę do zakończenia cyklu podwyżek stopy referencyjnej na poziomie w czerwcu br. na poziomie 5,00%.

Zobacz także: Takiej podwyżki nie było od ponad 20 lat! Rośnie rata, ale nie wypłata

 

Kurs złotego będzie się umacniał w II poł. br.

Wybuch wojny w Ukrainie doprowadził do przejściowego, wyraźnego osłabienia złotego. Prognozujemy, że na koniec 2022 r. kurs EURPLN wyniesie 4,50, a w 2023 r. obniży się do 4,40. Umocnieniu złotego sprzyjać będzie dalsze zacieśnianie polityki pieniężnej przez RPP, rosnące prawdopodobieństwo osiągnięcia porozumienia w sprawie KPO, a także spadek globalnej awersji do ryzyka wraz z deeskalacją wojny w Ukrainie.

Zobacz także: Gigantyczne spadki na kursie euro? Sprawdź prognozy makroekonomiczne i walutowe dla krajów EŚW-3

Czytaj więcej