Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

stopa bezrobocia w strefie euro 2022

Wczoraj Eurostat prezentował majowe dane z rynku pracy. Wyrównana sezonowo stopa bezrobocia w strefie euro spadła z 6,7% do 6,6% i tym samym znalazła się (ponownie) na najniższym poziomie w historii eurozony.

Coraz ciaśniejszy rynek pracy to element, który sprzyja presjom inflacyjnym i jednocześnie powinien być jednym z argumentów dla EBC do zaostrzania polityki monetarnej. Adekwatny wskaźnik dla UE utrzymał się na rekordowo (na przestrzeni XXI w.) niskim poziomie 6,1%. Polska, ze stopą bezrobocia w metodologii Eurostatu na poziomie 2,7%, jest na drugim miejscu w UE.

Stopa bezrobocia w strefie euro bije kolejne rekordy. Rynek pieniężny i rynek długu - 1Stopa bezrobocia w strefie euro bije kolejne rekordy. Rynek pieniężny i rynek długu - 1

 

W piątek o 10:00 GUS przedstawi szybki szacunek inflacji CPI za czerwiec. Spodziewamy się wzrostu CPI o 15,4% r/r wobec konsensusu PAP 15,5% r/r oraz majowego odczytu 13,9% r/r. Wzrosty cen w czerwcu napędzane były drożejącymi paliwami, ale też dalszą presją ze strony cen żywności, kategorii bazowych oraz cen energii.

Reklama

Dziś przed południem publikowane będą czerwcowe PMI przemysłu dla krajów strefy euro, a po południu pojawi się finalny odczyt dla USA. Szacunki wstępne indeksów dla strefy euro, Niemiec, Francji oraz USA pokazały znaczne, mocniejsze od oczekiwań, hamowanie koniunktury w sektorze.

O 11:00 opublikowany zostanie czerwcowy szybki szacunek inflacji HICP dla strefy euro. Konsensus zakłada wzrost HICP z 8,1% r/r do 8,5% r/r.

O 16:00 opublikowany zostanie czerwcowy indeks ISM przemysłu dla USA. Konsensus zakłada spadek wskaźnika z 56,1 do 54,5.

Czytaj więcej

Artykuły związane z stopa bezrobocia w strefie euro 2022