Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

stop procentowe FED

Uważamy, że na konferencji prasowej po posiedzeniu J. Powell wstrzyma się z doprecyzowaniem terminu pierwszej obniżki stóp, studząc jednocześnie oczekiwania rynku względem skali łagodzenia polityki pieniężnej w br. W związku kształtowaniem się inflacji w USA poniżej naszych wcześniejszych oczekiwań, dostrzegamy ryzyko w dół dla naszego scenariusza stóp procentowych, zgodnie z którym Rezerwa Federalna złagodzi politykę pieniężną o 25pb w III kw. i o 25pb w IV kw. br. Uważamy, że napływ danych wskazujących na dalszy spadek inflacji może przyspieszyć termin pierwszej obniżki stóp, która może nastąpić w II kw. Niemniej jednak uważamy, że wyceniane przez rynki prawdopodobieństwo (w wysokości ok. 50%) pierwszej obniżki stóp już na marcowym posiedzeniu jest przeszacowane. Stabilizacja stóp procentowych na styczniowym posiedzeniu FOMC byłaby zgodna z oczekiwaniami rynku, jednak podczas konferencji prasowej możemy mieć do czynienia z podwyższoną zmiennością na rynkach finansowych.

 

 grafika numer 1 grafika numer 1

 

Reklama

W tym tygodniu opublikowane zostaną istotne dane ze strefy euro. Oczekujemy, że kwartalna dynamika PKB w strefie euro zwiększyła się do 0,1% w IV kw. z -0,1% w III kw., natomiast tempo spadku PKB w Niemczech nie zmieniło się w IV kw. względem III kw. i wyniosło -0,1% kw/kw. Dostrzegamy ryzyko w dół dla naszych prognoz w związku z pogorszeniem koniunktury obserwowanym w badaniu PMI. Ponadto prognozujemy, że inflacja HICP w strefie euro zmniejszyła się do 2,5% r/r w styczniu wobec 2,9% w grudniu przy jednoczesnym spadku inflacji bazowej do 3,2% r/r z 3,4% w grudniu. W kierunku spadku inflacji oddziaływały niższe ceny energii i efekty wysokiej bazy. Z kolei inflacja HICP w Niemczech zmniejszyła się naszym zdaniem do 2,8% r/r w styczniu wobec 3,8% w grudniu, co było w przeważającej mierze skutkiem efektów wysokiej bazy związanych ze wzrostem cen gazu ziemnego w zeszłym roku. Uważamy, że publikacje danych o inflacji niższych od oczekiwań rynkowych zarówno w przypadku Niemiec, jak i strefy euro, będą oddziaływały w kierunku lekkiego umocnienia kursu złotego i wzrostu cen polskich obligacji. Z kolei publikacja danych o PKB nie będzie miała istotnego znaczenia dla rynków finansowych.

 

W tym tygodniu poznamy istotne dane z USA. Najważniejszą publikacją będą piątkowe dane o zatrudnieniu poza rolnictwem w USA. Oczekujemy, że w styczniu zwiększyło się ono o 170 tys. wobec wzrostu o 216 tys. w grudniu przy nieznacznym wzroście stopy bezrobocia do 3,8% w styczniu wobec 3,7% w grudniu. Przed piątkową publikacją dodatkowych informacji nt. rynku pracy dostarczy raport ADP o zatrudnieniu w sektorze prywatnym, które zgodnie z oczekiwaniami rynku odnotowano wzrost o 140 tys. w styczniu wobec 164 tys. w grudniu. Z kolei w czwartek poznamy styczniowy odczyt indeksu ISM dla amerykańskiego przetwórstwa. Prognozujemy, że zwiększył się on w styczniu do 47,5 pkt. wobec 47,4 pkt. w grudniu, co byłoby zgodne ze wzrostem styczniowego wskaźnika PMI dla przetwórstwa w USA. Naszym zdaniem zarówno indeks Conference Board (oczekujemy wzrostu do 113,5 pkt. w styczniu wobec 110,7 pkt. w grudniu), jak i finalny indeks Uniwersytetu Michigan (78,8 pkt. wobec 69,7 pkt.) wskażą na poprawę nastrojów amerykańskich gospodarstw domowych. Będzie ona wynikiem dobrej sytuacji na rynku pracy oraz stopniowego spadku inflacji. W naszej ocenie publikacje danych z USA w tym tygodniu będą neutralne dla rynków finansowych.

 

Zobacz także: Kursy walut - dolar, euro i złoty pod presją Fed ważnych danych. Kalendarz makroekonomiczny

 

Reklama

W tym tygodniu poznamy wyniki badań koniunktury dla chińskiego przetwórstwa. W środę opublikowany zostanie wskaźnik NBS PMI. Rynek oczekuje, że zwiększy się on w styczniu nieznacznie do 49,3 pkt. wobec 49,0 pkt. w grudniu. W czwartek poznamy natomiast indeks Caixin PMI, który według oczekiwań rynkowych obniży się do 50,5 pkt. w styczniu wobec 50,8 pkt. w grudniu. Wyniki badań koniunktury dostarczą zatem mieszanych sygnałów dotyczących trwałości i skali ożywienia w Chinach. Uważamy, że dane z Chin będą neutralne dla rynków finansowych.

 

W środę opublikowany zostanie wstępny szacunek PKB w Polsce za 2023 r. Oczekujemy, że tempo wzrostu gospodarczego wyniosło 0,5% r/r wobec 5,3% w 2022 r. Dostrzegamy ryzyko w dół dla tej prognozy w związku ze słabszymi od oczekiwań publikacjami danych o sprzedaży detalicznej za listopad i grudzień. Głównymi czynnikami oddziałującymi w kierunku spowolnienia wzrostu PKB był spadek konsumpcji w warunkach wysokiej inflacji i osłabienia realnej siły nabywczej konsumentów, a także redukcja nagromadzonych wcześniej zapasów przez firmy. Nasza prognoza PKB kształtuje się zgodnie z oczekiwaniami rynku, a tym samym jej materializacja byłaby neutralna dla kursu złotego i rentowności polskich obligacji.

 

W czwartek ukażą się dane o koniunkturze w przetwórstwie przemysłowym w Polsce. Oczekujemy, że wskaźnik PMI zwiększył się w styczniu do 48,3 pkt. wobec 47,4 pkt. w grudniu, co będzie spójne z poprawą koniunktury wg badań GUS oraz wzrostami indeksów PMI w strefie euro, w tym w Niemczech (patrz poniżej). Naszym zdaniem publikacja danych PMI będzie neutralna dla rynków finansowych.

Reklama

 

 grafika numer 2 grafika numer 2

Czytaj więcej

Artykuły związane z stop procentowe FED