Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

stabilność inflacji

"Wypowiedzi prezesa NBP wpisują się w naszą ocenę polityki pieniężnej. W naszej ocenie w warunkach wzrostu inflacji RPP będzie utrzymywała stopy procentowe na obecnym poziomie w tym roku, natomiast przestrzeń do obniżki stóp procentowych otworzy się w przyszłym roku, kiedy będzie rysowała się perspektywa spadku inflacji" - napisali w porannym raporcie ekonomiści Banku Millennium.

"Dodatkowo, wyhamuje nominalna dynamika płac, a także zmniejszy się niepewność co do czynników regulacyjnych, wpływających na procesy inflacyjne. Z tego też powodu, wczorajsza wypowiedź prezesa NBP nie zmienia naszej oceny perspektyw polityki pieniężnej, że cięć stóp procentowych należy oczekiwać w przyszłym roku" - dodali.

 

>> Czytaj też:Ceny samochodów używanych mocno w dół. Elektryki tańsze o nawet 40%

 

Prezes NBP Adam Glapiński poinformował we wtorek PAP Biznes, że nie można wykluczyć, że sytuacja gospodarcza rozwinie się w takim kierunku, iż dyskusja o dostosowaniu polityki pieniężnej będzie zasadna wcześniej niż w 2026 r., gdy będzie pewność, że inflacja osiągnie szczyt, a prognozy pokażą, że obniża się trwale w kierunku celu.

Wcześniej, podczas konferencji po lipcowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej, prezes NBP wskazywał, ze przestrzeń do obniżek stóp procentowych w Polsce może pojawić się najwcześniej w 2026 r.

"Ton wypowiedzi jest bardziej gołębi niż jego słowa z lipcowej konferencji prasowej, w których sugerował, że obniżki są możliwe najwcześniej w 2026 r. Pięcioro innych członków RPP w ostatnich tygodniach również dopuszczało możliwość rozpoczęcia łagodzenia polityki pieniężnej wcześniej niż w 2026 r." - wskazują ekonomiści Santander BP.

"Wspiera to naszą prognozę, że pierwsze obniżki stóp procentowych mogą mieć miejsce w drugiej połowie 2025 r." - dodają. (PAP Biznes)

Czytaj więcej

Artykuły związane z stabilność inflacji