Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

sprzedaż detaliczna w lutym polsce

Taka decyzja byłaby spójna z ostatnimi wypowiedziami przedstawicieli FOMC, jak również zgodna z konsensusem rynkowym. Dużo ważniejsze od samej decyzji Fed będą informacje zawarte w komunikacie dotyczące momentu rozpoczęcia cyklu łagodzenia polityki pieniężnej i łącznej skali obniżek stóp procentowych w br. Więcej informacji w tym zakresie dostarczy również najnowsza projekcja makroekonomiczna członków FOMC. Oczekujemy, że podobnie jak w grudniu, wskaże ona na trzy obniżki stóp procentowych w 2024 r. o łącznej skali 75pb. Dostrzegamy jednak istotne ryzyko rewizji oczekiwanej w projekcji skali łagodzenia polityki w br. do 50pb. Jednocześnie uważamy, że prognozy inflacji i stopy bezrobocia zostaną lekko podniesione, a oczekiwane tempo wzrostu gospodarczego zostanie zrewidowane w dół. Naszym zdaniem konferencja po posiedzeniu FOMC będzie oddziaływała w kierunku podwyższonej zmienności na rynkach finansowych. 

 

 grafika numer 1 grafika numer 1

 

Kolejnym ważnym wydarzeniem będzie środowa publikacja danych o lutowej produkcji przemysłowej w Polsce. Prognozujemy, że dynamika produkcji zwiększyła się do 4,0% r/r wobec 1,6% w styczniu. W kierunku przyspieszenia wzrostu produkcji oddziaływały korzystne efekty kalendarzowe oraz poprawa sytuacji w przetwórstwie sygnalizowana w badaniach koniunktury GUS. Nasza prognoza dynamiki produkcji przemysłowej kształtuje się powyżej konsensusu (2,6%), a tym samym jej materializacja będzie lekko pozytywna dla kursu złotego i rentowności polskich obligacji.

Reklama

 

 grafika numer 2 grafika numer 2

 

W czwartek poznamy dane o sprzedaży detalicznej w Polsce. Oczekujemy, że tempo wzrostu sprzedaży w cenach stałych zwiększyło się do 5,8% r/r w lutym wobec 3,0% w styczniu. W kierunku przyspieszenia wzrostu sprzedaży oddziaływały poprawa nastrojów konsumenckich i efekty niskiej bazy sprzed roku. Nasza prognoza nominalnej dynamiki sprzedaży detalicznej kształtuje się powyżej konsensusu (5,1%), a tym samym jej materializacja będzie lekko pozytywna dla złotego i rentowności polskich obligacji.

 

W czwartek opublikowane zostaną wyniki badań koniunktury w najważniejszych europejskich gospodarkach. Rynek oczekuje, że zagregowany indeks PMI w strefie euro zwiększył się w marcu do 49,7 pkt. z 49,2 pkt. w lutym. Tym samym byłby to już trzeci miesiąc z rzędu, w którym indeks PMI zwiększył się, jednak wciąż pozostaje on poniżej granicy 50 pkt. sygnalizując utrzymywanie się tendencji recesyjnych w obszarze wspólnej waluty. Inwestorzy oczekują również wzrostu indeksu PMI w niemieckim przetwórstwie do 43,3 pkt. w marcu z 42,5 pkt. w lutym, co będzie korektą po jego silnym spadku (o 3,0 pkt.) w lutym. Uważamy, że publikacja wyników badań koniunktury w strefie euro będzie neutralna dla rynków finansowych. 

Reklama

 

W tym tygodniu poznamy istotne dane z dotyczące rynku nieruchomości w USA. Prognozujemy, że dane dotyczące nowych pozwoleń na budowę (1485 tys. w lutym wobec 1489 tys. w styczniu), liczby rozpoczętych budów (1411 tys. wobec 1331 tys.) oraz sprzedaży domów na rynku wtórnym (3,96 mln wobec 4,00 mln) wskażą łącznie na lekki spadek aktywności na amerykańskim rynku nieruchomości. Naszym zdaniem publikacje danych z USA pozostaną w cieniu posiedzenia FOMC i będą neutralne dla rynków finansowych.

 

W środę opublikowane zostaną lutowe dane o zatrudnieniu i przeciętnym wynagrodzeniu w sektorze przedsiębiorstw w Polsce. Prognozujemy, że dynamika zatrudnienia nie zmieniła się w lutym w porównaniu do stycznia i wyniosła -0,2% r/r. Z kolei dynamika przeciętnego wynagrodzenia zmniejszyła się w lutym do 11,2% r/r wobec 12,8% w styczniu z uwagi na efekt wysokiej bazy sprzed roku. Publikacja danych o zatrudnieniu i wynagrodzeniach w sektorze przedsiębiorstw będzie w naszej ocenie neutralna dla kursu złotego i rynku długu.

 

Na piątek zaplanowana jest publikacja aktualizacji długoterminowego ratingu długu Polski przez agencję Moody’s. W ub. r. agencja dwukrotnie (w marcu i we wrześniu) utrzymała rating Polski na poziomie A2 z perspektywą stabilną nie publikując jednak formalnego, szczegółowego raportu. Oczekujemy, że agencja Moody’s nie zmieni ratingu Polski ani jego perspektywy w tym tygodniu, a komunikat po decyzji będzie miał dosyć optymistyczny wydźwięk. Uważamy, że zwróci on uwagę m.in. mocne fundamenty polskiej gospodarki oraz podkreśli pozytywny wpływ odblokowania środków unijnych na perspektywy wzrostu PKB i ocenę wiarygodności kredytowej Polski. Decyzja agencji zostanie ogłoszona po zamknięciu europejskich rynków, a tym samym ewentualna reakcja rynku walutowego i rynku długu na tę decyzję nastąpi dopiero w przyszłym tygodniu.

Reklama

 

Dzisiaj opublikowane zostały istotne dane z Chin. Lepsze od oczekiwań rynku okazały się dane o inwestycjach w aglomeracjach miejskich (4,2% w okresie styczeń-luty br. r/r wobec 3,0% w grudniu, przy oczekiwaniach równych 3,2%), sprzedaży detalicznej (5,5% wobec 7,4%, przy oczekiwaniach równych 5,2%) oraz produkcji przemysłowej (7,0% wobec 6,8%, przy oczekiwaniach równych 5,0%). Warto zwrócić uwagę, że wzrost dynamik inwestycji i produkcji nastąpił pomimo oddziaływania efektów wysokiej bazy sprzed roku oraz niekorzystnej różnicy w liczbie dni roboczych. Dane wskazują na ożywienie w przetwórstwie przemysłowym i budownictwie infrastrukturalnym wspierane przez działania ze strony rządu. Niepokojąca jest jednak wciąż obserwowana słabość w ramach wydatków konsumenckich i utrzymujący się spadek aktywności na rynku nieruchomości. Uważamy, że w kolejnych miesiącach rząd będzie monitorował sytuację i prawdopodobnie będzie kontynuował działania stymulujące chińską gospodarkę w zależności od potrzeby. Opublikowane dzisiaj dane nie zmieniają naszej prognozy, zgodnie z którą dynamika PKB w Chinach zmniejszy się w 2024 r. do 4,4% r/r wobec 5,2% w 2023 r. 

 

Zobacz także: Chiny dla Ukrainy: podróż Li Huia miała tylko stworzyć pozory?

 


 

Nie przegap najciekawszych artykułów! Obserwuj nas w Wiadomościach Google (GOOGLE NEWS)!  Obserwuj FXMAG>>

Reklama

 


 

Czytaj więcej

Artykuły związane z sprzedaż detaliczna w lutym polsce