Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

sprzedaż detaliczna sierpień

W ostatnim czasie GUS opublikował najnowsze dane z polskiej gospodarki. Poznaliśmy dane dotyczące sprzedaży detalicznej w sierpniu. Wypadły one lepiej niż spodziewali się analitycy.

 

W środę o godzinie 10 poznaliśmy dane o sprzedaży detalicznej w Polsce za sierpień w ujęciu rocznym. Okazały się one lepsze od oczekiwań. Sprzedaż detaliczna w sierpniu wzrosła o 21,5% rdr. Prognoza zakładała wzrost o 20% r/r. Dla porównania w lipcu sprzedaż detaliczna była wyższa o 18,4% niż rok wcześniej.

GUS poinformował, że sprzedaż detaliczna w cenach stałych w sierpniu 2022 r. była wyższa o 4,2%  niż przed rokiem oraz wyższa o 1% w porównaniu z lipcem bieżącego roku.

 

Co warto wiedzieć o sprzedaży detalicznej?

Dane o sprzedaży detalicznej dotyczą zakupów konsumentów w sklepach detalicznych. Wskaźnik ten jest przedstawiany w ujęciu nominalnym, nie jest korygowany o inflację. Dostarcza informacji na temat części wydatków, które składają się na PKB. Wzrost sprzedaży detalicznej świadczy o silniejszym wzroście gospodarczym. Wartość większa od oczekiwań zazwyczaj sprzyja umacnianiu waluty danego kraju (w tym przypadku polskiego złotego). Jednocześnie jednak wzrost większy od oczekiwań może stanowić sygnał inflacyjny.

 

Zobacz także: Wiadomości krajowe: mocny przemysł, silny wzrost zatrudnienia

 

Reklama

 

Kursy walut

Od rana polski złoty traci względem pozostałych walut. Najnowsze znakomite dane nie zmieniły tej tendencji. Po godzinie 10 kurs euro do złotego (EUR/PLN) wynosi ponad 4,75. Za dolara amerykańskiego płacimy 4,80 PLN. Frank szwajcarski kosztuje 4,96 PLN. Kurs funta do złotego (GBP/PLN) wynosi 5,44.

Wykres kursu euro do złotego (EUR/PLN)Wykres kursu euro do złotego (EUR/PLN)

Wykres kursu euro do polskiego złotego (EUR/PLN)

Reklama

 

Co sprzedaje się najlepiej?

Według danych GUS, w sierpniu 2022 r. największy wzrost sprzedaży detalicznej (w cenach stałych) w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku odnotowały podmioty z branży: „farmaceutyki, kosmetyki, sprzęt ortopedyczny” (o 13,7%). Na kolejnych miejscach znalazły się „pozostałe” (wzrost o 10,9%), „tekstylia, odzież, obuwie” (o 8,4%) oraz „żywność, napoje i wyroby tytoniowe” (o 7,4%). Największy spadek sprzedaży wykazały natomiast firmy handlujące paliwami stałymi, ciekłymi i gazowymi (o 14,2%).

 

Zobacz także: Dobry zestaw danych z Polski, czyli ekonomiści mBanku komentują najnowsze wiadomości z narodowej gospodarki

 

Czytaj więcej