Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

spółki typu growth

W zrewidowanym scenariuszu makroekonomicznym, w którym tempo inflacji spada wolniej niż wcześniejsze prognozy, a banki centralne utrzymają wyższe stopy procentowe przez dłuższy okres, podtrzymujemy ostrożne podejście względem globalnych rynków akcji spodziewając się jednocześnie pogłębienia tegorocznych minimów w 2023 r. Przecena z ostatnich miesięcy miała w dużej mierze podłoże wycenowe (wyższy koszt kapitału, wyższa stopa dyskontowa), natomiast najbliższe kwartały przyniosą w naszej ocenie kontynuację negatywnych rewizji zysków na akcje (EPS)̇. Wyniki spółek w 2022 r. były nadal solidne, jednak obecnie widać oznaki utraty tzw. momentum. W przypadku 75% amerykańskich spółek prognozy EPS w kolejnych okresach rewidowane są w dół, a do głównych negatywnych czynników zaliczyć można oczekiwane spowolnienie gospodarcze oraz kompresję rentowności. Powyższe przełoży się na dalsze obniżenie wycen na rynkach akcji, a z uwagi na wspomnianą restrykcyjną politykę monetarną, trudno oczekiwać szybkiego odwrócenia tego trendu.

Może Cię zaciekawić: Prognozy dla euro, dolara, funta, franka oraz korony

 

W takim otoczeniu naszym zdaniem wzrośnie również zmienność rynkowa

Preferujemy tym samym spółki postrzegane jako defensywne i value vs spółki o charakterze wzrostowym (growth), które są najbardziej narażone na dalszą kompresję wyceny co wzmacnia dodatkowo efekt negatywnej rewizji zysków. Podtrzymujemy również pozytywną ocenę dla spółek z ekspozycją na surowce energetyczne. W obecnym nastawieniu wstrzemięźliwie podchodzimy zarówno do rynku amerykańskiego jak i europejskiego, gdzie w naszej opinii trend rewizji EPS w dół dopiero się zaczyna, a główne indeksy mogą pogłębić tegoroczne minima. Nieco lepiej oceniamy rynki emerging markets, które już istotnie zostały przecenione, co poprawiło ich relatywną atrakcyjność. Niemniej nadal dużą niewiadomą pozostaje koniunktura w Chinach oraz tamtejsze regulacje zarówno dotyczące restrykcji pandemicznych (polityka zero-covid), jak i bardziej rynkowe i sektorowe. W wypadku złagodzenia retoryki chińskich władz odnośnie regulacji spółek technologicznych, znacząco przecenione aktywa miałyby przestrzeń do wzrostów, przekładając się również na pozostałe rynki rozwijające się.

Może Cię zaciekawić: W co inwestować w 2022?

 

Reklama

Kurs euro padnie w dół jak kamień w 2023 roku? Sprawdź najnowsze globalne prognozy makro: ile za dolara (USD) i euro (EUR) w najbliższym czasie? Nie daj się zaskoczyć! - 1Kurs euro padnie w dół jak kamień w 2023 roku? Sprawdź najnowsze globalne prognozy makro: ile za dolara (USD) i euro (EUR) w najbliższym czasie? Nie daj się zaskoczyć! - 1

 

Rynek akcji: co dalej?

W kontekście światowych rynków akcji, ekonomiści BNP Paribas podtrzymują oczekiwanie, że w kolejnych latach wyraźnej przewagi spółek realizujących politykę ESG (w tym m.in. z ekspozycją na transformację energetyczną, bioróżnorodność oraz wpisujące się w gospodarkę o obiegu zamkniętym), w związku z kontynuacją napływów do funduszy realizujących strategię inwestycyjną opartą o powyższe kryteria.

 

Kurs euro padnie w dół jak kamień w 2023 roku? Sprawdź najnowsze globalne prognozy makro: ile za dolara (USD) i euro (EUR) w najbliższym czasie? Nie daj się zaskoczyć! - 2Kurs euro padnie w dół jak kamień w 2023 roku? Sprawdź najnowsze globalne prognozy makro: ile za dolara (USD) i euro (EUR) w najbliższym czasie? Nie daj się zaskoczyć! - 2

Reklama

 

Mając na uwadze wspomniane wcześniej trendy w globalnej gospodarcze oraz otoczenie rynkowe dla globalnych akcji, podtrzymujemy umiarkowanie negatywne nastawienie względem krajowych akcji. Na postrzeganie polskiego rynku wpływ ma nadal bliskość konfliktu zbrojnego Rosji i Ukrainy, utrzymujący się czynnik ryzyka politycznego (zbliżające się wybory, spór na linii Warszawa-Bruksela), oczekiwane spowolnienie gospodarcze oraz wyższy poziom stóp procentowych względem oferowanych przez akcje stóp dywidendy. Niemniej jednak wycena krajowych spółek względem indeksów rynków rozwiniętych i wschodzących oraz w ujęciu historycznym pozostaje atrakcyjna. Nadal jednak czynniki negatywne przeważają na czynnikami pozytywnymi, a ostatni wzrost notowań uznajemy jako korektę w trendzie spadkowym.

Może Cię zaciekawić: Kursy walut runęły! To najniższe poziomy od 1985 roku

 

 

Polityka monetarna Banków Centralnych: kiedy zwrot?

Uważamy, że pomimo spowalniającego tempa wzrostu gospodarczego, banki centralne na całym świecie będą kontynuować zacieśnianie polityki monetarnej. Punktem zwrotnym powinien być pierwszy kwartał przyszłego roku, kiedy oczekiwana jest kulminacja podwyżek stóp procentowych. Tym samym począwszy od drugiego kwartału otoczenie rynkowe powinno sprzyjać instrumentom dłużnym. Nie oczekujemy jednak znacznego spadku rentowności obligacji z uwagi na oczekiwaną nadal relatywnie wysoką inflację oraz znaczną podaż w szczególności na rynku europejskim. Niemniej powyższe wystarczy do podwyższenia naszego nastawienia do zagranicznego rynku długu do poziomu neutralnego, w szczególności dla gospodarek rozwiniętych.

Reklama

 

 

Spodziewamy się, że rentowność 10-letnich obligacji amerykańskich osiągnie szczyt w 1Q23 w okolicy 4,30%, aby w horyzoncie końca przyszłego roku zanotować spadek w okolice 3,25%. W przypadku niemieckich odpowiedników oczekujemy wzrostu do 2,75% na koniec 1Q23, a następnie spadek do poziomu 2,00% na koniec 2023 r. Biorąc pod uwagę trend rosnących stóp procentowych i spowalniającej gospodarki nadal preferujemy obligacje korporacyjne o ratingu inwestycyjnym względem instrumentów high-yield, jednak stosunek oferowanego zysku względem ryzyka na korzyść tych pierwszych jest niższy niż jeszcze parę miesięcy wcześniej. W kraju podtrzymujemy neutralne nastawienie względem obligacji skarbowych. Wsparciem dla notowań instrumentów dłużnych na GPW będzie zbliżający się koniec cyklu podwyżek stóp procentowych oraz perspektywa spowolnienia koniunktury gospodarczej na świecie.

Może Cię zaciekawić: Kursy walut: potężne zmiany! Kurs euro wystrzelił

 

Kursy walut (prognoza): co dalej z kursem euro (EUR) i dolara (USD)?

Reklama

W przypadku walut, ekonomiści BNP Paribas podtrzymują swoje długoterminowe, negatywne nastawienie względem amerykańskiego dolara. Uzasadnione jest to wysoką alokacją inwestorów zagranicznych w aktywa dolarowe, wysoką wyceną USD względem parytetu siły nabywczej oraz prognozowanym zmniejszeniem różnicy pomiędzy wysokością stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych a pozostałymi państwami rozwiniętymi na skutek przyspieszających podwyżek kosztu pieniądza m.in. w strefie euro.

 

Kurs euro padnie w dół jak kamień w 2023 roku? Sprawdź najnowsze globalne prognozy makro: ile za dolara (USD) i euro (EUR) w najbliższym czasie? Nie daj się zaskoczyć! - 3Kurs euro padnie w dół jak kamień w 2023 roku? Sprawdź najnowsze globalne prognozy makro: ile za dolara (USD) i euro (EUR) w najbliższym czasie? Nie daj się zaskoczyć! - 3

 

Z drugiej strony, w krótkim terminie, przeważają czynniki wpływające na aprecjację dolara, przy czym obecny główny czynnik w postaci dynamicznego zacieśniania monetarnego w Stanach Zjednoczonych wkrótce powinien ustąpić popytowi na dolara amerykańskiego, postrzeganego nadal jako bezpieczna przystań w otoczeniu słabości pozostałych aktywów, w tym akcji. W horyzoncie do 2Q’23 spodziewamy się więc ponownego spadku kursu EUR/USD w okolice parytetu, czyli poziomu 1,00, a następnie jego odbicia w kierunku 1,06 do końca przyszłego roku, wraz z wygasaniem europejskich problemów na rynku energii. W 2024 roku oczekujemy kontynuacji wspomnianej tendencji (kurs EURUSD 1,10 na koniec prognozy).

Może Cię zaciekawić: Gdzie jest dno złotówki?

Czytaj więcej