Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

spółki europejskie

Inflacja zwiększa konieczność aktywnego zarządzania inwestycjami stałodochodowymi

Brian Kloss, JD, CPA, Brandywine Global

Przewidujemy, że pozostałe miesiące 2021 r. będą pełne wyzwań. Zwroty będą trudniej dostępne, ale wciąż powinny być dodatnie. Ogólnie rzecz biorąc, z optymizmem podchodzimy do korporacyjnych instrumentów kredytowych, szczególnie tych z krótszego końca krzywej dochodowości. Sektory procykliczne, takie jak surowce, podstawowe materiały czy technologie medyczne, oferują interesujące możliwości. Uważamy, że kluczowe znaczenie będzie miało aktywne zarządzanie, a rynki korporacyjnych instrumentów kredytowych będą oferować selektywne i nierównomiernie rozłożone możliwości. Inwestorzy będą musieli wykorzystywać wszystkie dostępne narzędzia, włącznie z rotacją instrumentów z różnych sektorów, o różnym czasie trwania i o różnej jakości.

Nicholas Hardingham, CFA, Franklin Templeton Fixed Income

Podtrzymujemy nasze optymistyczne perspektywy dla papierów dłużnych z rynków wschodzących jako klasy aktywów i preferujemy instrumenty z rynków wschodzących denominowane w twardej walucie, w odróżnieniu od papierów denominowanych w walutach lokalnych, których kursy w większości przypadków są w okolicach historycznych minimów, a realne stopy procentowe są ujemne lub bardzo niskie. Zważywszy na oczekiwania wzrostu stóp procentowych w 2022 r., nie dostrzegamy wartości w powiększaniu pozycji instrumentów długoterminowych bez atrakcyjnych spreadów i podtrzymujemy nasze preferencje dla papierów o wysokim dochodzie w stosunku do instrumentów o ratingu inwestycyjnym.

Jakość, jakość, jakość: wciąż kluczowe kryterium selekcji akcji

Jonathan Curtis, Franklin Equity Group

Odkładając na bok ostatnią zmienność rynkową, sądzimy, że technologie wciąż korzystają z potężnych sprzyjających czynników sekularnych i cyklicznych, które dobrze wróżą dla tego sektora zarówno w dłuższej perspektywie, jak i w najbliższej przyszłości. Uważamy, że sektor ten prawdopodobnie będzie rósł szybciej niż inflacja, ma możliwość wpływania na ceny (dzięki przełożeniu na wydajność produkcji), nie jest nadmiernie obciążony aktywami i będzie zyskiwał na warunkach deflacyjnych, gdy pracownicy będą wykorzystywać bardziej elastyczne warunki pracy, by przenosić się do regionów o niższych kosztach.

Alan Bartlett, Templeton Global Equity Group

Nasza koncepcja „skumulowanej wartości” jest zakorzeniona w przekonaniu, że wartość jest pochodną wielu różnych elementów, takich jak cena, jakość, wzrost i zmiany/wydarzenia mające miejsce wraz z upływem czasu. Przyglądając się rynkom na całym świecie, przychylnym okiem patrzymy obecnie na akcje spółek europejskich, ponieważ strefa euro to jeden z najtańszych regionów na świecie i kolebka wiodących przedsiębiorstw przemysłowych i spółek obsługujących rynek konsumencki, mających szanse na wzrost wraz z otwarciem rynku i ożywieniem po pandemii. Za atrakcyjną uważamy także Japonię; japońskie spółki przechodzą restrukturyzację i poprawiają swoje bilanse, stymulując wzrost zwrotów z kapitału.

Zehrid Osmani, Martin Currie

Reklama

Koncentrujemy się na indywidualnej charakterystyce poszczególnych akcji, w odróżnieniu od analizy regionalnej, ale na poziomie geograficznym dostrzegamy większy potencjał w akcjach spółek z Europy i rynków wschodzących w porównaniu z rynkiem akcji w Stanach Zjednoczonych. Jeżeli chodzi o perspektywy sektorowe, program wydatków na infrastrukturę prezydenta Stanów Zjednoczonych Joego Bidena może znacząco zwiększyć dynamikę amerykańskiej gospodarki, a tym samym ukształtować korzystny długofalowy cykl rozwoju przemysłu, mający pozytywne implikacje dla amerykańskich i światowych perspektyw gospodarczych.

Manraj Sekhon, CFA, Franklin Templeton Emerging Markets Equity

Akcje spółek z rynków wschodzących utrzymują w tym roku trend wzrostowy, choć tempo tego wzrostu nieco spadło w porównaniu z dynamiką z 2020 r. Rynki wschodzące generalnie wykazują się skutecznością w zarządzaniu pandemią COVID-19 i dostosowywaniu się do jej skutków. Warto zauważyć rosnące rozbieżności pomiędzy wyzwaniami, z jakimi kojarzone są te rynki, a strukturalną siłą, jaką prezentują. Podkreślamy trzy kluczowe obszary, które wymagają uwagi: popyt, nastroje i inflacja.

ESG i inflacja mogą sprzyjać inwestycjom alternatywnym

Dr Tim Wang, Clarion Partners

Uważamy, że 2021 wyznacza początek nowego cyklu na rynku nieruchomości. Prognozy przewidują dalszy wzrost popytu na większości rynków i w większości sektorów rynku nieruchomości; rosnąca liczba najemców i wyższe efektywne czynsze powinny przekładać się na wyższe dochody operacyjne netto, a w konsekwencji także wyższe dywidendy i wzrost wartości nieruchomości. Sądzimy, że dochód towarzyszący wzrostowi w sektorze nieruchomości powinien stanowić ważną część strategii alokacji aktywów portfela, zważywszy na coraz bardziej dynamiczny wzrost gospodarczy i warunki reflacyjne.

Nick Langley, ClearBridge Investments

Inwestorzy powinni skorzystać na planach stymulacji na całym świecie, związanych ze zobowiązaniami władz do agresywnego zmniejszania emisji dwutlenku węgla w ramach dążenia do osiągnięcia celów zaplanowanych na kilka najbliższych dekad. Te inwestycje pozwolą aktywom związanym z infrastrukturą i usługami komunalnymi generować stabilne i często regulowane zwroty z kapitału zainwestowanego w takich obszarach, jak obniżanie emisyjności, wzmacnianie sieci energetycznych czy eksploatacja paliw niskoemisyjnych, takich jak wodór. Choć działania na rzecz ochrony środowiska naturalnego, odpowiedzialności społecznej i ładu korporacyjnego będą miały złożony wpływ na różne obszary sektora infrastruktury, uważamy, że przyda się pewna zdolność do taktycznego wykorzystywania tych trendów

Czytaj więcej