Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

spółki defensywne

Rosnący, negatywny wpływ takich czynników jak zaskakująco wysoka inflacja oraz szybsze od oczekiwań zacieśnianie polityki monetarnej przez banki centralne skłaniają nas do zrewidowania w dół prognoz dotyczących wzrostu gospodarczego na świecie. Pomimo rosnących czynników ryzyka dla koniunktury, ekonomiści BNP Paribas podkreślają, że tempo wzrostu jest cały czas solidne i znajduje się powyżej swojego historycznego trendu. Wzrost gospodarczy będzie cały czas wspierany rosnącą konsumpcją gospodarstw domowych, wydatkami fiskalnymi rządów oraz rosnącymi inwestycjami przedsiębiorstw.

 

Podsumowując nasze nastawienie względem klas aktywów,

w długim terminie pozostajemy umiarkowanie pozytywnie nastawieni do zagranicznych rynków akcji państw rozwiniętych. Naszym preferowanym rynkiem akcji jest Europa Zachodnia. Neutralnie podchodzimy natomiast do rynków rozwijających się, gdzie ryzyko spowolnienia wzrostu gospodarczego i podwyżki stóp procentowych będą ciążyć na notowaniach indeksów giełdowych. W powyższe wpisuje się także nasza neutralna ocena krajowego rynku akcji. Zwracamy jednak uwagę, iż w krótszym terminie zmienność notowań na rynkach akcji może utrzymywać się na wysokim poziomie w związku z czym nie wykluczamy kontynuacji obecnej korekty.

 

Reklama

Kurs dolara amerykańskiego: potężna zmiana nastawienia! Kurs euro pofrunie na szczyt notowań? Nie przegap globalnych prognoz walutowych (EUR, USD, PLN) oraz gospodarczych - 1Kurs dolara amerykańskiego: potężna zmiana nastawienia! Kurs euro pofrunie na szczyt notowań? Nie przegap globalnych prognoz walutowych (EUR, USD, PLN) oraz gospodarczych - 1

 

Jesteśmy ponadto negatywnie nastawieni do obligacji skarbowych w kraju,

jak i na świecie, w związku z utrzymującym się trendem wzrostowym rentowności (a więc spadkami ich cen) w ślad za rosnącymi stopami procentowymi. Podtrzymujemy nasze pozytywne nastawienie względem surowców energetycznych oraz przemysłowych, przy neutralnej ocenie metali szlachetnych. Zmieniamy natomiast naszą dotychczasową ocenę dla amerykańskiego dolara. Spodziewamy się jego umiarkowanego osłabienia i wzrostu kursu EUR/USD w kierunku 1,20 w horyzoncie 12-miesięcy.

 

Reklama

 

Czynniki negatywnie przekładające się na rewizję prognoz i wolniejszy wzrost gospodarczy:

Zmiana w polityce banków centralnych

  • Zaskakujący wzrost inflacji na całym świecie przekłada się na reakcję banków centralnych w postaci zakończenia programów skupu aktywów, które wspierały płynność na rynku finansowym, oraz na rozpoczęcie cyklu podwyżek stóp procentowych.

Wyższa inflacja ogranicza wzrost dochodu konsumentów

  • Szybsze od naszych wcześniejszy oczekiwań tempo wzrostu cen ogranicza realne dochody ludności, co z kolei negatywnie wpływa na poziom wydatków konsumentów.

Wpływ wariantu omikron

  • W aktualizacji prognoz bierzemy pod uwagę umiarkowanie negatywny wpływ ostatniej fali COVID-19 na popyt konsumentów oraz utrzymanie problemów logistycznych dla przedsiębiorstw. Zwracamy przy tym uwagę, że negatywny wpływ jest znacznie mniejszy niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Wolniejsze tempo wzrostu gospodarczego Chin

  • Gospodarka Chin cały czas boryka się ze spowolnieniem gospodarczym m.in. z powodu polityki zero tolerancji dla COVID- 19 (przejściowe ale silne ograniczenia dla konsumpcji oraz produkcji przemysłowej) oraz z powodu utrzymujących się problemów w globalnych łańcuchach dostaw. Zwracamy przy tym uwagę, iż Bank Centralny Chin rozpoczął działania mające na celu wsparcie tamtejszej gospodarki (obniżka stopy procentowej w grudniu ub. r.)

Mniejsza skala programów inwestycyjnych w Stanach Zjednoczonych

  • W poprzednich prognozach ekonomiści BNP Paribas zakładali przyjęcie kolejnego programu fiskalnego przez tamtejszą administrację (ang. BBB-build back better plan), którego procesowanie opóźnia się, a wzrasta ryzyko przegłosowania go w mniejszej skali niż poprzednio oczekiwano.

O ile w poprzedniej prognozie z końca listopada przeważały pozytywne czynniki, to obecnie uważamy, że bilans ryzyk dla globalnej gospodarki jest zrównoważony.

Opisane powyżej negatywne kwestie będą naszym zdaniem równoważone m.in. przez:

  • Stopniowe ograniczenie problemów podażowych przedsiębiorstw w drugiej połowie br.
    Rosnące wydatki inwestycyjne przedsiębiorstw oraz odbudowa posiadanych przez nie zapasów
  • Wysoki poziom oszczędności zgromadzonych przez konsumentów w trakcie kryzysu będzie podtrzymywał wydatki konsumenckie w otoczeniu rosnących cen. Spodziewamy się ponadto mocnego odbicia w przypadku wydatków na usługi, które w odróżnieniu od konsumpcji dóbr, znajdują się poniżej trendu sprzed pandemii.
  • Wysokie wydatki rządowe: pomimo zakończenia niektórych programów wsparcia udzielonych w trakcie pandemii, spodziewamy się, że polityka fiskalna będzie bardziej ekspansywna względem poprzednich lat. Ponadto, poszczególne rządy mogą wprowadzać programy ograniczające wpływ wysokiej inflacji na
    konsumentów (szczególnie tych mniej zamożnych).
  • Szok gospodarczy jakim była pandemia COVID-19, a następnie odbicie popytu po zakończeniu lockdown-ów okazał się mieć większy wpływ na ceny niż wcześniej oczekiwano.

Wyższe prognozy inflacji są spowodowane m.in.:

  • wysokim tempem wzrostu płac i niskim bezrobociem,
  • wzrostowym trendem cen surowców (szczególnie paliw i energii) przy trwającej transformacji energetycznej w kierunku odnawialnych źródeł energii,
  • trwającymi problemami po stronie podaży i odbudową globalnych łańcuchów dostaw po pandemii 

 

W obliczu utrzymaniu solidnego wzrostu gospodarczego i dobrej sytuacji na rynku pracy prognozujemy, że banki centralne będą szybko podnosić stopy procentowe w nadchodzących kwartałach w celu walki z inflacją.

Trend rosnących stóp procentowych oznaczać będzie wysoką zmienność na rynkach akcji w najbliższych miesiącach. Historycznie wyższe stopy procentowe i rosnące realne rentowności obligacji skarbowych przekładały się na niższe wyceny (np. wskaźnik C/Z czyli ceny do zysku) rynku akcji. Z drugiej strony kontynuacja wzrostu gospodarczego przełoży się naszym zdaniem na dalsze rewizje w górę prognoz zysków notowanych przedsiębiorstw.

Reklama

 

Kurs dolara amerykańskiego: potężna zmiana nastawienia! Kurs euro pofrunie na szczyt notowań? Nie przegap globalnych prognoz walutowych (EUR, USD, PLN) oraz gospodarczych - 6Kurs dolara amerykańskiego: potężna zmiana nastawienia! Kurs euro pofrunie na szczyt notowań? Nie przegap globalnych prognoz walutowych (EUR, USD, PLN) oraz gospodarczych - 6

 

W obecnym otoczeniu uważamy, że najlepiej zachowywać się będą sektory cykliczne, czyli m.in. spółki surowcowe, paliwowe i finansowe. Wśród spółek defensywnych wyróżniamy sektor ochrony zdrowia. W związku z rosnącymi rentownościami obligacji relatywnie gorzej mogą zachowywać się spółki technologiczne, FMCG albo użyteczności publicznej. Z uwagi na przedstawione preferencje sektorowe, pozytywnie oceniamy europejskie rynki akcji, przy neutralnej ocenie rynku amerykańskiego. Pozostajemy bardziej wstrzemięźliwi do rynków rozwijających się.

 

Reklama

Kurs dolara amerykańskiego: potężna zmiana nastawienia! Kurs euro pofrunie na szczyt notowań? Nie przegap globalnych prognoz walutowych (EUR, USD, PLN) oraz gospodarczych - 4Kurs dolara amerykańskiego: potężna zmiana nastawienia! Kurs euro pofrunie na szczyt notowań? Nie przegap globalnych prognoz walutowych (EUR, USD, PLN) oraz gospodarczych - 4

 

Ekonomiści BNP Paribas oczekują, że stopa zwrotu z indeksu MSCI Emerging Markets pozostanie niższa od indeksu dla rynków rozwiniętych w 2022 roku, lecz wciąż przyniesie pozytywny wynik. Kluczowe znaczenie będzie miał czynnik regulacyjny w Chinach. W wypadku złagodzenia retoryki chińskich władz, lokalne znacząco przecenione aktywa miałyby przestrzeń do wzrostów, przekładając się również na pozostałe rynki rozwijające się. Niemniej jednak w scenariusz bazowy ekonomistów BNP Paribas zakłada kontynuację trendu regulacyjnego w Państwie Środka.

 

Reklama

 

W kontekście światowych rynków akcji, ekonomiści BNP Paribas spodziewają się w 2022 roku wyraźnej przewagi spółek realizujących politykę ESG w związku z kontynuacją napływów do funduszy realizujących strategię inwestycyjną opartą o powyższe kryteria. Opisane powyżej trendy przekładają się na podtrzymanie naszego neutralnego nastawienia względem krajowego rynku akcji.

 

Kurs dolara amerykańskiego: potężna zmiana nastawienia! Kurs euro pofrunie na szczyt notowań? Nie przegap globalnych prognoz walutowych (EUR, USD, PLN) oraz gospodarczych - 2Kurs dolara amerykańskiego: potężna zmiana nastawienia! Kurs euro pofrunie na szczyt notowań? Nie przegap globalnych prognoz walutowych (EUR, USD, PLN) oraz gospodarczych - 2


Zmiany w polityce monetarnej banków centralnych przełoży się na wzrost rentowności obligacji skarbowych. Ekonomiści BNP Paribas oczekują wzrostu rentowności amerykańskich obligacji dziesięcioletnich w perspektywie końca roku do poziomu 2,3%. W strefie euro niemieckie obligacje dziesięcioletnie mają natomiast wzrosnąć, w analogicznym okresie, do okolic 0,6%. Opisany trend na obligacjach skarbowych przekłada się na utrzymanie umiarkowanie negatywnego nastawienia do obligacji korporacyjnych o ratingu inwestycyjnym na rynkach zagranicznych. Na rynku długu relatywnie preferujemy obligacje high-yield. W Polsce, większość obligacji korporacyjnych posiada zmienny kupon, więc wyższe stopy procentowe oznaczają wyższe wypłacane odsetki. W kraju podtrzymujemy więc umiarkowanie negatywne nastawienie względem obligacji skarbowych, preferując obligacje i fundusze obligacji korporacyjnych.

Reklama

 

Kurs dolara amerykańskiego: potężna zmiana nastawienia! Kurs euro pofrunie na szczyt notowań? Nie przegap globalnych prognoz walutowych (EUR, USD, PLN) oraz gospodarczych - 3Kurs dolara amerykańskiego: potężna zmiana nastawienia! Kurs euro pofrunie na szczyt notowań? Nie przegap globalnych prognoz walutowych (EUR, USD, PLN) oraz gospodarczych - 3

 

Zmiana podejścia w polityce monetarnej Europejskiego Banku Centralnego oznaczająca szybkie rozpoczęcie podwyżek stóp procentowych (jeszcze w 2022 r.) wpływa na rewizję prognoz walutowych. Obecnie spodziewamy się więc umiarkowanego osłabienia amerykańskiego dolara względem koszyka walut G10, a kurs EUR/USD powinien w horyzoncie 12-miesięcy wzrosnąć w kierunku 1,20.

 

Reklama

URL Artykułu

 

Historycznie kurs EUR/USD notował lokalne minimum przed pierwszą podwyżką stopy procentowej przez Fed w sytuacji gdy zarówno Fed, jak i EBC rozpoczynały cykl zacieśniania polityki pieniężnej. Jeżeli chodzi o krajową walutę, to w krótkim terminie podtrzymujemy lekko negatywne nastawienie, będziemy jednak rewidować w najbliższym czasie poziomy prognoz na kolejne kwartały.

Czytaj więcej